Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » En iyi 12 İsrailli müzik grubu

En iyi 12 İsrailli müzik grubu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail’in özgün ve başarılı müzik grupları canlı performansları ile göz doldururken dünya çapında ilgi çekmeye devam ediyorlar. ISRAEL21c İsrail’in en iyi gruplarını bir listede bir araya getirdi.

İsrailli müzisyenler yaratıcı, yenilkçi ve tamamen özgün melodileri bulabilmek için çok çalışıyorlar.

2014 yılında İsrailli müzisyenler birçok başarıya imza attılar. Şarkıcı ve söz yazarı Idan Raichel, MTV Rol Model Ödülü’nü kazandı. Ödül töreni sırasında Amerikalı R&B şarkıcısı Alicia Keys, Idan Raichel’e sürpriz yaptı.

Online müzik dünyasının tanınan ismi Tel Avivli sanatçı Ophir Kutiel (Kutiman), YouTube’da birbirinden habersiz kendi videolarını yükleyen birçok müzisyenin, farklı kişisel çalışmalarını bir araya getirerek oluşturduğu Thru You Too projesi ile insanları şaşırtmaya devam etti.

Dünya genelinde 700 milyon kişinin izlediği tahmin edilen, 28 Aralık günü gerçekleşen Vatikan’da Papa’nın Noel Ayini’nde İsrailli soprano Chen Reiss, Mozart’ın “Et Incarnatus Est”ını söyledi.

Caz, pop, rock, alternatif, opera, halk, enstrümantal, hip hop, dünya müziği söyleyen birçok yetenekli İsrailli sanatçı ve gruba Avrupa, İsrail ya da Kuzey Amerika’daki barlarda, klüplerde, konserlerde, üniversite kampüslerinde ve festivallerde rastlamanız olağan. Bu şarkıcı ve grupların bir çoğu, küresel kitlelere sesini duyurmak için şarkılarını İngilizce söylemeyi tercih ediyor.

ISRAEL21c’nin müzik eleştirmenlerinin katkıları ile hazırladığı 2015 yılında takip edilmesi gerektiği düşünülen İsrail’in en yetenekli 12 müzik grubu.

1. theAngelcy :

TheAngelcy by Gaya’s Music Photos

TheAngelcy by Gaya’s Music Photos

İsrail’de ve Avrupa’da büyük beğeni toplayan Indie topluluk 2011 yılında Rotem Bar Or tarafından biraraya geldi. Artık sokak müzisyeni olmak istemeyen Bar Or, grubu ile birlikte InDNegev Festivali’ne katıldıktan sonra İsrail genelinde ve Avrupa’da birçok indie festivalde ve klüplerde yer aldılar.

Klasik, folk, rock, pop, reggae, çingene ve oryantal müziği ustalıkla buluşturan grupta vokalin yanısıra aynı bateriyi paylaşan iki perküsyonist, viyola, flüt, kontrbas, elektrik gitar ve ukulele yer almaktadır.

İsrail’in Midnight East adlı kültürel web sitesinin kurucusu Ayelet Dekel grup ile ilgili “Onların uluslararası arenada son derece popüler olacağını düşünüyorum.” diyor.

2. Tamar Eisenman  :

Müzik listenizde Tamar Eisenman’ın şarkıları için genişçe bir yer açmanızı öneriyoruz. “Hit Me” adlı şarkısı ile tanınan şarkıcı, şarkı sözü yazarı, gitarist ve prodüktör Eisenman, İsrail’in en heyecan verici kadın vokalleri arasında yer alıyor. Kudüslü sanatçı İngilizce ve İbranice rock şarkıları yapıyor ve şu anda iki yeni albüm üzerinde çalışıyor.

Ayelet Dekel “ Muhteşem olduğunu düşünüyorum. Kendi eserlerini üretiyor ve harika bir gitarist ve … fiziksel olarak narin yapılı ama sahnede devleşiyor. Canlı performansı inanılmaz. Birçok albümü yayımlandı ve hala neden daha çok tanınmadığını bilemiyorum. O en iyilerden biri’ diyor.

3. Lucille :

MC Rebel Sun ve gitarist- prodüktör Izzy(Isgav Dotan)’ın öncülüğünde bir araya gelen Lucille, sofistike funk-soul-blues hip hop-Akdeniz ezgileri ile ister grubun memleketi Tel Aviv’de olun ya da katıldıkları Avrupa festivallerinden birinde, sizi hemen yakalayacak bir etkiye sahip.

Adını Louis Armstrong’un eşi Lucille’den alan grup, zaman zaman (Ester Rada gibi) güçlü kadın vokalleri de konuk ediyor.

4. Sun Tailor:

SunTailor photo by Hila Cohen.

SunTailor photo by Hila Cohen.

Sun Tailor adı ile bilnen şarkıcı ve söz yazarı Arnon Noar, İsrail aksanı olmadan İngilizce halk ezgileri söylemekte. Askerlik hizmetinin ardından 5 yıl boyunca Londra’da çeşitli işlerde çalışıp, müzik eğitimini devam ettiren santçı 2012 yılında Tel Aviv’e dönüp, “Like the Tide” adlı ilk albümünü yapmıştır. Kasım 2014’de ise “This Light” adlı yeni albümü yayımlanmıştır. Grubu ile birlikte İsrail, Paris, Hamburg ve Londra’da konserler vermiştir.

5. Tiny Fingers :

Photo of Tiny Fingers by Dean Ben-Arye

Photo of Tiny Fingers by Dean Ben-Arye

Dört kişiden oluşan post-rock / elektronik, psychedelic groove tarzı müzik yapan Tiny Fingers adını İsrail, Amerika ve Avrupa’daki festivaller de duyurdu. Üçüncü albümleri “MegaFauna” dinleyicilerine 45 dakikalık enstrümantal bir yolculuk sağlar.

6. Acollective :

Boogie-folk, elektronik-caz ve Ortadoğu-blues füzyonu ile kült grup,Acollective, yeni yıla birçok beklenti ile girdi. Kurulduğu 2008 yılından beri Ortadoğu’nun eşsiz funk anlayışı ile Avrupa ve İsrail’de geniş kitleleri eğlendirmeyi başaran grubun yeni albümü “Pangaea”yı muhteşem video klibi ile “BreakApart” izledi.

7. Kutiman :

Ophir Kutiel, a.k.a. Kutiman.

Ophir Kutiel, a.k.a. Kutiman.

Besteci, müzisyen, animatör, şarkıcı, müzik, video yönetmeni veya yapımcı olarak birçok becerileriye sahip Ophir Kutiel, bilnen adıyla Kutiman, ThruYouToo projesi ile 2014 yılında dehasını bir kez daha kanıtladı. 2009 yılında başladığı ThruYou online müzik video projesi ile TIME dergisinin “2009 yılının En İyi 50 İnovasyonu” arasında yer aldı.

The Kutiman Orchestra ile veya İsrailli müzisyenlerle işbirliği yaparken ya da müzisyen Ronen Sabbo ile ortak prodüksiyon yaparken; kısaca Kutiman’ın parmak izlerini her yerde görmeniz mümkün.

8. Garden City Movement :

Tel Aviv ve Berlin bazlı grup Garden City Movement; Roi Avital (vokal, klavye, gitar), Joe Saar (gitar, klavye) ve Johnny Sharoni (vokal, perküsyon)’dan oluşuyor. Elektronik indie pop üçlüsü Ekim 2013 yılında ilk single’ını yayınladı . O zamandan beri BLDG5 plak şirketi ile çalışan grup, “Move On” adlı parçası ile Kasım 2014’de MTV İsrail’in En İyi Videosu Ödülü’nü kazandı.

9. Ester Rada:

Ester Rada.

Ester Rada.

2015 yılında Etiyopya-İsrailli şarkıcı, söz yazarı ve aktris Ester Rada’nın adını şüphesiz daha çok duyacaksınız. Ethio-caz, funk, soul ve R&B’nin benzersiz füzyonu ile İsrail Caz’ının yeni kraliçesi kabul edilen Rada’nın ilk keşfi InDNegev Festivali’nde oldu. 2013 yılında kendi yazdığı “Life Happens” solo albümü ile büyük beğeni kazandı. Güney, Orta ve Kuzey Amerika, Avrupa ve İsrail’de birçok konser verdi.

10. Asaf Avidan :

2015 Mart ayında Asaf Avidan’ın tur programında Almanya, Fransa, Belçişa ve Lüksenburg’dan 18 şehir bulunuyor. İsrailli folk –rock şarkıcısı ve söz yazarı Avidan, 2006 yılında ilk albümünü yayımladığından beri uluslararası büyük beğeni kazanmıştır. Almanya, Avusturya ve İsviçre listelerinde üst sırada yer alan “Reckoning Song” You Tube’de 16 milyon kişi tarafından izlenmiştir.

2015’in başlarında “Gold Shadow” adlı yeni albümü piyasaya çıkacak olan Avidan’dan bu sene de kendinden çok söz ettireceğe benziyor.

11. Tatran :

Tel Avivli gitar-bas ve davul üçlüsünden oluşan bu grubun “Shvat,” adlı ilk albümü Kasım ayında yayımlandı. Üç yıllık geçmişe sahip grup, Offir Benjaminov (Bas), Tamuz Dekel (Gitar) and Dan Mayo (Davul)’dan oluşuyor. Tarzları modern caz, rock, klasik, folk, avangard ve elektronika ile zengin karışımı olarak tarif edilebilir.

12. Yair Yona :

İsrail’in en iyi gitaristlerinden biri olan Yair Yona’yı bir besteci ve solist olarak görebileceğiniz gibi Farthest South adlı grubu ile birlikte izleme şansı bulabilirsiniz. Yona, film müzikleri de bestelemektedir.

Dekel “Yair Yona’yı seviyorum. O büyük bir enstrümantalist, harika bir gitarist. O farklı. O buralardaki en iyi gitaristlerinden biri. O müzikal olarak istediği her şeyi yapabilir. Onun farklı yetenekleri var.” diyor.

Kaynak: ISRAEL21c


3 Comments

  1. İsmail says:

    Orphaned Land’ı nasıl unuttunuz ya? 🙂

  2. Hasan says:

    Orhaned Land nerede? Where is Orphaned Land?

  3. Chen Reiss e yeterki Mozart deyin. Kilise güzel iş çıkartmış. Umarız Mozart’tan devam eder:)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: