Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Aralık ayında Hayfa, hanukiya ve yılbaşı ağaçları ile bir başkaydı

Aralık ayında Hayfa, hanukiya ve yılbaşı ağaçları ile bir başkaydı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aralık ayının son iki haftasında Hayfa’nın Wadi Nisnas semtinde yeşil üniformalı askerler sokakları kuşattı. Ancak bu askerlerin silahları yok. Ellerinde posterler “Hayatımı aydınlatıyorsun!” derken, düzenledikleri imza kampanyaları ile insanları mutlu olmaya ve bayramların keyfini çıkarmaya davet ediyorlar.
Bu ‘sevgi askerleri’ aslında Arap, Hıristiyan ve Yahudilerin beraber yaşadığı Hayfa şehrinde düzenlenen ‘Festivalin Festivali’nde görev alan sokak sanatçılarından başkası değil. Bu sayede hem Yahudilerin, hem Hıristiyanların, hem de Müslümanların kış bayramları kutlanıyor.
Son üç hafta sonunda, yaklaşık 200 bin ziyaretçiyi ağırlayan festivalde sahne performansları, sergiler, müzik, sanat ve aralarında ‘Noel künefesi’ de olan geleneksel yemekler paylaşıldı. ‘Sevgi askerleri’ de İsrail’in asker imajını değiştirmek için çaba gösterdiler.

Aralık ayında Hayfa'da çekilen bir kare

Aralık ayında Hayfa’da çekilen bir kare

Festival ilk olarak 1994 yılında organize edildi. O yıl Ramazan, Hanuka ve Noel Aralık ayına denk gelmişti. Ramazan, ay takvimi nedeniyle son yıllarda yaz aylarına denk gelse de, bu festival ile tüm tek tanrılı dinler ve Bahai ile Dürziler gibi İsrail’in azınlıkların inançları kutlanmaya devam ediliyor. Dine göre ayrıştırılmış bir ülkede Hayfa, çokkültürlülüğün ve birlikte yaşamanın bir sembolü.
Festivalin ilk yılında, Wadi Nisas’ın Hıristiyan Arap sanatçıları Yahudi ve Müslüman sanatçıları davet ederek küçük bir sokak festivali düzenlediler. O günden bu yana festival büyüyerek şehrin en önemli etkinliği ve ekonomik geliri oldu. Sokaklar başörtüler, Noel baba şapkaları ve kipalarla dolarken, şehrin her yanı Hanuka ışıkları ve yılbaşı ağaçları ile süsleniyor.
Festivali düzenleyen Arap-Yahudi merkezi Beit Hagenen başkanı Assaf Ron, festivalin Hayfa dışından gelenlere Arap ve Yahudilerin beraber oturabileceğini, eğlenebileceğini gösterdiğini söylüyor. “Bu çok önemli bir mesaj ve dışardan birçok ziyaretçiyi kendine çekiyor. Bu nedenle şehir bu festivale büyük yatırım yapıyor.”
Şehrin müzeleri festivale özel sergiler açıyor, birçok panayır, kurs ve eğlence düzenleniyor. Tematik şehir gezileri de program kapsamında. “Düzenlenen turlar din değil çok kültürlülük üzerine,” diyen Hayfa turizm odası başkanı Danny Ronen, çocukluğunun geçtiği Fransa ve Belçika’daki gibi Noel atmosferini bir Yahudi’nin de burada görebileceğini belirtiyor.
İki yıl önce bir haham rahatsız olmuş ve yolladığı mektupla Yahudi harici dini semboller kullanan lokantaların Kaşerut belgelerinin iptal edileceğini duyurmuştu. Şehir sakinleri ise duruma el koyup bu mektubun geri alınmasını sağlamışlardı.
Bu festival ile Hayfa, Kuzey İsrail’in bir turizm merkezi haline geldi. 1400 yatak kapasitesine ulaşan şehir birçok diğer turizm beldesi ile yarışır konumda.

Hayfa festivali'nden bir kare

Hayfa ‘Sevgi askerleri’ festivalinden bir kare

Yaz aylarındaki İsrail-Hamas savaşının ardından bu seneki festivale daha da önem verildi. “Arap-Yahudi işbirliği özellikle Kudüs sinagog saldırıları gibi olaylardan sonra kültürel köprü inşa etmek adına çok önemli,” diyor Ron. Bahai Bahçeleri’nin önünde bir çalışan bu sene de dev Hanukiya’yı (menora deyip duruyor yazan) monte ediyor, Müslüman hilalini yerleştiriyor ve Noel ağacını süslüyor. Bahai inancının en kutsal mekânının önünde bu sayede üç tek tanrılı din kutlanıyor.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: