Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » New York’lu çift oğullarına kahramanca ölen Dürzi polisin adını koydu

New York’lu çift oğullarına kahramanca ölen Dürzi polisin adını koydu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Zidan geleneksel bir Yahudi ismi değil. Ancak New York’lu Yahudi bir çift oğullarının sünnet töreninde bebeklerine bu Arap adını koydular. Bu satede geçtiğimiz ay Kudüs’te gerçekleşen sinagog saldırısında hayatını kaybeden Dürzi polis memurunun adını yaşatmak istediler.

New York'lu aile yeni doğan oğluna Zidan adını verdi

New York’lu aile yeni doğan oğluna Zidan adını verdi

Avukat baba Alexander Chester ve eşi sağlık görevlisi Jennifer, kahraman polisin isminin Yahudi cemaati içinde yaşamasını istedikleri için oğullarının adını Yaakov Zidan olarak koyduklarını açıkladılar. Öldürülen dört hahamın isimlerinin çocukları ve torunları aracılığıyla yaşayacağını belirten çift, Zidan’ın isminin de bu sayede Yahudiler arasında yaşayacağını söylediler.
Zidan Saif Kudüs’te trafik polisiydi ve üstün hizmet madalyasına sahipti. İki teröristin sinagogda sabah saatlerinde dua edenlere silah, bıçak ve satırlarla saldırdığı sırada haber alıp olay yerine giden ilk kişilerdendi. Saldırının durdurmasında önemli rol oynayan Saif, saldırganlardan birinin onu yaralamasından sonra hastanede hayatını kaybetmişti.
2327 yıl önce İsrailli hahamlardan doğan erken çocuklara Bedamikdaş’ı yıkmayan Makedonya imparatoru Alexander’ın adının koyulduğunu hatırlatan ve kendisi gibi birçok kişide bu adın günümüze kadar yaşadığını söyleyen baba, Zidan isminin de Yahudi toplumunda yaşayacağına inandığını söyledi. Geriye eşi, dört aylık kızı, anne babası ve beş kardeşini bırakan Zidan Saif ve İsrail’in tüm Dürzi toplumunu bu sayede onurlandırmayı amaçladığını söyledi. Yaakov Zidan’ın sünnet töreni din ve etnik farklara bakılmaksızın İsrail ve tüm dünyada barış ve güvenliğin sağlanması için yapılan dua ile son buldu.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: