Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailli Arapların Girişimcilik Başarıları

İsrailli Arapların Girişimcilik Başarıları

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Nazareth’in sıradışı ‘start-up’ları

İsrail’in kuzey şehirlerinden ve ağırlıklı olarak İsrailli Arapların yaşamakta olduğu Nazareth şehrinde, geçtiğimiz ekim ayının bir cuma günü, Optima Design Automation’ın yaratıcısı Jamil Mazzawi ucuz döşenmiş, floresan ışıkla aydınlatılmış işyerinde start-up’ının özelliklerini anlatıyordu. Hazırladığı 15 saniyelik tanıtımda yatırımcılara, “Çip firmaları, çiplerini ‘yumuşak hatalardan’ korumak için milyonlarca dolar harcıyorlar. Bu hatalar uzaydan, genellikle de güneşten gelen parçacıklardan kaynaklanıyor. Bu parçacıklar elektronik çiplerin işleyişlerini etkiliyor. Biz, Optima’da, bu sorunun çözümünü düşük maliyetli bir şekilde sağlıyoruz,” diyor ve soruyor: “Kaç saniye sürdü?”

“Makeathon” isimli bilgisayar yarışmasına katılan Nazareth'li gençler

“Makeathon” isimli bilgisayar yarışmasına katılan Nazareth’li gençler

Mazzawi’nin endişesi farklı tip parçacıklar. Mazzawi’ye göre protonlar ve alfalar bizi uzak yıldızlardan bombalıyor. Bilgisayar çiplerinin gittikçe küçülmesi sonucunda, o kadar küçük devreler oluşturuldu ki nanometrenin milyonda biri boyutundaki bir yabancı madde bile çipin çalışmasını etkiliyor.
Borsayı ya da arabanızı çalıştıran bilgisayar böyle bir çipe sahip ise kısa süreli bir hata bile çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Optima yazılımları çip üreticilerinin tasarımlarını bu dış etkiye en az açık olacak şekilde hesaplama yapmalarını sağlıyor. Mazzawi, şu an beta sürümü olan yazılımı bir gün büyük çip firmalarına satmanın hayalini kuruyor.
Technion Üniversitesi mezunu olan 44 yaşındaki Mazzawi, önemli teknoloji firmalarında çalışmış tecrübeli bir mühendis. Son on yılda start-up cenneti haline gelen bir ülkede Mazzawi doğal olarak girişimci oldu. Mazzawi aynı zamanda bir Arap, Nazareth’in çalışan nüfusunun yoğun yaşadığı bir bölgede büyüdü. Üniversiteye ilk girdiğinde ondan daha iyi eğitimli sınıf arkadaşlarıyla arayı kapatmak için uğraştı. Tam donanımlı olarak mezun olduğunda ise birçok Arap mühendisin başına geldiği gibi, kolay iş bulamadı. İlk işini kurduğunda ise kaynak ve

İsrail'deki start uplarda çalışanların yalnız %2'si Arap

İsrail’deki start uplarda çalışanların yalnız %2’si Arap

tavsiye bulmakta zorlandı. “Eğer Yahudi olsaydım, maddi durumu iyi olan birkaç akrabam ya da arkadaşım paralarını işime yatırırlardı, bu

sayede belki kendileri de para kazanabilirlerdi. Ama Arap kültüründe teknolojiye yatırım yapalım anlayışı yok. Kaynak bulmak için belli bağlantılara ihtiyaç var ve sorularınıza cevap bulmak için de insanlarla konuşmanız lazım. Benim eksiğim bu konudaki kısıtlı bağlantılarım.”
2009 yılında çıkan bir ‘en çok satan’ kitap, İsrail’i start-up ülkesi olarak tanımlamıştı. Sosyalistler tarafından kurulan bir ülke olarak İsrail, günümüzde Silikon Vadisi’nden sonra ikinci büyük teknoloji merkezi durumunda. İsrailli programcılar ve mühendisler yarattıkları güvenlik yazılımları, tıbbi cihazlar, tarım teknolojileri ile teknolojik yaratıcılık ve hırs ile tanımlanıyorlar.

İsrailli Arapların başkenti olarak bilinen Nazareth şehri

İsrailli Arapların başkenti olarak bilinen Nazareth şehri

Tel Aviv merkezli Check Point Software Teknolojileri, son yirmi yılda 14,5 Milyon dolar değeri ile dünyanın önde gelen şebeke güvenlik şirketi haline geldi. Medinol ise dünyada önde gelen bir kalp stenti üreticisi. Geçen sene navigasyon şirketi Waze 1 milyon dolara Google’a satıldı. IBM ise aynı miktarı güvenlik yazılım şirketi Trusteer için ödedi.

İsrail teknoloji sektörü süregelen çatışmalara rağmen büyüdü. Bu yaz Hamas İsrail şehirlerine 4500 roket atarken, İsrail ordusu Gazze’ye girerken, İsrailli start-up firmalarına yapılan yatırımlar IVC-Online adlı araştırma şirketi verilerine göre, geçen yıla oranla artmaya devam etti. Temmuz ayında trafik kazalarını engellemek için yazılım üreten Kudüs merkezli Mobileye, bir İsrail şirketi için rekor düzeyle, 890 milyon dolar ile halka açıldı.

kaynak: bussinessweek


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: