Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Arananlar listesinin başındaki Nazi Alois Brunner, Suriye’de öldü

Arananlar listesinin başındaki Nazi Alois Brunner, Suriye’de öldü

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Kudüs’te bulunan Simon Wiesenthal Merkezi, eski bir Alman gizli servis çalışanının verdiği bilgiye dayanarak, arananlar listesinin başında bulunan, Adolf Eichmann’ın yardımcısı ve 128.500 Yahudinin toplama kamplarına yollanmasından sorumlu tutulan Alois Brunner’in 98 yaşında Suriye’de öldüğünü açıkladı.

SS Subayi Aloise Brunner

SS Subayi Aloise Brunner

Nazi Almanya’sında 6 milyon Yahudinin katledilmesi ile sonuçlanan ‘nihai çözüm’ün mimarı Adolf Eichmann tarafından “en iyi adamım” olarak tanımlanan SS Subayı Alois Brunner, 128.500 Avrupalı Yahudi’nin Nazi ölüm kamplarına gönderilmesinden sorumlu.

Savaştan sonra 1950’lerde Suriye’ye kaçan Brunner, orada Suriye Devlet Başkanı Hafız Esad’ın danışmanlığını yaparak işkence metotlarını öğrettiği söyleniyor. 1961 ve 1980 yılında düzenlenen iki suikasttan sağ kurtulan Brunner, Nazi Avcısı Efraim Zuroff’a göre yaptıklarından hiç pişman olmadan Şam’da öldü.

Sunday Express gazetesine verdiği demeçte, yaşı düşünüldüğünde ölüm haberinin sürpriz olmadığını söyleyen Zuroff, bilginin çok güvenilen ve Orta Doğu’da uzun yıllar bulunmuş sağlam bir kaynaktan geldiğini belirtti. Farklı bir isimle hayatını sürdüren Brunner’in mezar yeri, Suriye’deki iç savaş nedeniyle tam olarak bilinmiyor.

Alois Brunner, soyadı benzerliği nedeniyle yakalanan ve kendisi yerine idam edilen bir başka SS subayı Anton Brunner sayesinde kaçabildi. 1954’te sahte bir Kızılhaç pasaportu ile seyahat eden Brunner, önce Roma’ya ardından Mısır’a kaçtı. Mısır’da Yahudi bir ailenin evinde oda kiralayan Brunner, aileyi daha sonraları “gerçekten iyi insanlardı,” olarak anlattı.

Dr. Georg Fischer adı altında Suriye’ye giden Brunner’in, bu konuda kesin bir konfirmasyon bulunmamakla beraber, orada işkence metotları konusunda Hafız Esad’a danışman olarak görev yaptığı söyleniyor. “Suriye’deki Yahudi cemaatine karşı işlenen suçlara ve kötü muameleye

Efrayim Zuroff

Nazi Avcısı Efrayim Zuroff

karışan Brunner, terör ve işkence konusunda uzmandı,” diyen Zuroff, Brunner’in hiç pişman olmadığını hatta ‘daha fazla Yahudi öldürmediği için üzüldüğünü’ ifade ettiğini dile getirdi. Sahte bir isimle yaşasa da varlığının bir sır olmadığını belirten Zuroff, muhtemelen Mossad’ın yolladığı iki bombalı mektupla yaralandığını ve üç parmağı ile bir gözünü kaybettiğini söyledi.

Simon Wiesenthal Merkezi’ne göre, Brunner 47 bin Avusturya Yahudisi, 44 bin Yunan Yahudisi, 23.500 Fransız Yahudisi ve 14 bin Slovak Yahudisinin toplama kamplarına sevk edilmesini organize etti ve büyük çoğunluğu bu kamplarda öldürüldü.

Nazi Avcısı Simon Weisenthal anılarında Brunner’i yaşayan en korkunç Nazi olarak tanımlamıştı; “Adolf Eichmann Yahudilerden kurtulmanın genel planını yaparken, Alois Brunner bu planı uygulayan kişiydi.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: