Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’in yeni buluşu ile beyindeki hasar daha erken teşhis edilebiliyor

İsrail’in yeni buluşu ile beyindeki hasar daha erken teşhis edilebiliyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Yapılan son araştırmalar Amerikan futbolunun beyinde ciddi travma yarattığını ortaya koyuyor. Ben Gurion Üniversitesi’nin Beyin Görüntüleme Araştırma Merkezi’nde (BGU) çalışan bir grup bilim insanı, geliştirdikleri çalışma metodu ile beyinde oluşan hasarı erken teşhis edebiliyor. The Media Line’a konuşan Boston Üniversitesi’nden Prof. Lee Goldstein araştırmanın çok önemli olduğunu vurgulayarak bu sayede ilk defa kafa yaralanmalarından sonra oluşan beyin fonksiyonlarındaki değişimleri görebildiklerini söyledi.
On yıla yakın bir zamandır BGU’daki çalışmaları yöneten Dr. Alon Friedman ve takım arkadaşları, beyin damarlarındaki hasarı eskiye göre çok daha erken teşhis edebiliyor. “Bu araştırmayı, hayvanlarda herhangi bir travma veya felç sonrasında beyin ile kan dolaşımı arasındaki bağlantının kopması ve komplikasyonları beraberinde getirmesi üzerinden geliştirdik. Araştırma sürecinde damarlardaki kan kaybını ölçmenin gerekliliğini anladık,” dedi.
Kan-beyin bariyeri beyni koruyan bir zar ve bazı yabancı maddelerin beyne girmesini engeller. Eğer bariyer ihlali varsa dış faktörler iltihaba neden olarak beyindeki psikiyatrik ve nörolojik hasarı kötüleştirebilir. Beyin yaralanmaları, Amerikan futbolcularının da yaşadıkları depresyon, bunama, Alzheimer ve Parkinson olarak da kendini gösteriyor. Hayvanlar üzerinde yapılan testlerde de benzer bulgular bulundu. Daha önce hafif yaralanmaların sonuçları ölçülemiyordu.

beyin

Araştırmanın geliştirdiği manyetik rezonans görüntüleme metodu, en ufak kafa yaralanmalarında bile beyin damarlarındaki hasarı tespit edebiliyor, daha detaylı beyin haritaları hazırlayabiliyor. Yerel bir Amerikan futbolu takımında ve yakın temas gerektirmeyen atletlerde yapılan çalışmalarda, Amerikan futbolu oynayanların yüzde 40’ında beyin, damar ve kan-beyin bariyerinde zedelenme olduğu keşfedildi. Bu hasar sadece bu araştırma sayesinde görüntülenebiliyor. Goldstein, hem o tek seferde nasıl bir darbe aldığını bilmenin, hem de defalarca alınan darbelerin etkilerinin ne olduğunu bilmenin önemli olduğunu söyledi.
Araştırma futbolcular üzerine yoğunlaşsa da benzer sorunlarla karşılaşan bir diğer grup ise askerler. Soroka Tıp Merkezi Travma kliniğinden sorumlu Psikiyatrist Dr. Hadav Shalev, çoğu beyin hasarının hafif veya orta olarak tanımlandığını ama sonuçlarının ciddi olduğunu belirtti.
Travmatik beyin hasarı yaşayan hastaların yüzde 10’unun baş dönmesi ve baş ağrısı gibi sarsıntı sonrası sendromlar yaşadığı belirtiliyor. Konsantrasyon eksikliği, hafıza, problem çözme, stres, hırçınlık, uykusuzluk ve düşük tahammül eşiği görülen ortak sorunlar.
Friedman, hasarı çok erken görmenin daha önceleri mümkün olmadığını ve anlaşılana kadar hasarın oluştuğunu belirtti. “Yapmaya çalıştığımız hasarı en erken teşhis edebilecek bir test geliştirebilmek.” Çoğu hastanın sorunları beyin hasarından oluştuğundan bunun çözümü için psikolojik olarak farklı yaklaşımlar gerektiğini belirten Shalev, yeni bir testin öneminin altını çizdi.
Çoğu hasta semptomları tanımazken, yaşadıkları kaygı ve depresyonu kendi kendilerine tedavi etmeye çalıştıklarını söyleyen Shalev, bunun tedaviyi zorlaştırdığını söyledi ve erken teşhis ile beyindeki stresi farklı bir şekilde tedavi etmenin mümkün olabileceğini ekledi.
BGU zamanla araştırmasını genişletmesi ve diğer alanlarda da testlerini arttırması uygunluğu açısından önemli. Bu yeni metot benzer sonuçları olan başka rahatsızlıkların da teşhisinde önemli bir rol oynayabilir. Alzheimer ve bunama hastaları da benzer beyin sorunları yaşıyorlar ve erken teşhis tedavilerinde yardımcı olabilir.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: