Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Bezalel’in artistik mirası Kudüs’te yeniden doğuyor

Bezalel’in artistik mirası Kudüs’te yeniden doğuyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


1

Kudüs’te bugünlerde nefesimizi kesen bir sürü yenilik oluyor. Eski Şehrin surlarının dışındaki muhteşem Teddy Park’tan yenilenmiş 1892’den kalma tren istasyonuna kadar yeni ve ilginç yerler ardı ardına açılıyor. En beğenilen yeniliklerden biri de, 2012’de Bezalel sokağında açılan Designers in the City.

jer8

Eski Bezalel Okulu

Moda, fotoğrafçılık, çömlekçilik, deri ve endüstriyel tasarım konusunda genç sanatçılara ait workshop ve galerilerden oluşan Designer in the City bu sokakta şansa kurulmadı. Burası ülkenin ilk sanat ve el sanatları okulu olan ve 1909 yılında kurulan Bezalel’in bir zamanlar bulunduğu Shmuel HaNagid sokağın köşesinde yer alıyor. Okulun kurucusu Boris Dov Schatz’ın kendi evi ise birkaç metre ilerde bulunuyor. Designers in the City’nin açılmasının hemen ardından sanat ve el sanatları konusunda yetenekli gençlerin eserlerinin sergilendiği bir fuar alanı da aynı kaldırımın üstünde açıldı.

 Shmuel HaNagid Sokak

Shmuel HaNagid Sokak

Bezalel ve Shmuel HaNagid sokakları, adını İsrail’in eski turizm bakanından alan Akiva Govrin meydanında kesişiyorlar. Meydanın etrafında bir zamanlar Bezalel’e ev sahipliği yapmış binalar bulunuyor. Bu binalar zengin Arap bir Kudüs’lü tarafından 1880’lerde inşa edilmişti. 1907 yılına kadar boş kalan binalar Jewish National Fund for Schatz tarafından satın alındı. Litvanya doğumlu bir sanat profesörü olan Schartz Bulgar kralının da özel heykeltıraşıydı. Uzun zamandır Kudüs’te bir sanat merkezi açmanın hayalini kuran Schartz konuyu 1903’te Theodore Herzl ile paylaşmış ve 1905’te Siyonist Kongreye kabul edilmişti. Sanat öğretmenleri ve öğrencileriyle birlikte 1906’da Kudüs’e gelen Schartz, Etiyopya sokakta bir binaya taşınmış, birkaç yıl sonra da Shmuel HaNagid sokaktaki komplekse geçerek Bezalel sanat ve el sanatları okulunu kurmuştu.

Bezalel ismi dini yazılardan geliyor: “Uri’nin oğlu Bezalel’i seçtim… ve onu Tanrı’nın ruhu ile doldurdum, altın, gümüş ve bronzla yapılabilecek her türlü sanatı yerine getirmesi için kabiliyet, beceri ve bilgiyle donattım.” (Çıkış 31:1-5) Bezalel aynı zamanda Kral Süleyman’ın kurbanları sunduğu pirinç sunağı da ifade ediyor.

Bezalel Akademisi Mimarlık Bölümü

Bezalel Akademisi Mimarlık Bölümü

Bezalel İsrail’in her tarafından yetenekli gençleri kendine çekti ve akademi, artistik ortamı, çalışmaları, sergileri ve festivalleri ile Kudüs’ün manevi ve kültürel gelişmesine büyük katkı sağladı. 1960 yılında adı Bezalel Sanat ve Tasarım Akademisi olarak değiştirildi ve 1990 yılında İbrani Üniversitesine bağlandı. Tüm bölümler Scopus’a taşınsa da, mimarlık bölümü hala orijinal binasında eğitime devam ediyor.

Bölge hem Kudüslüler hem de turistler için önemli bir buluşma noktası. Cuma günleri kurulan sanat fuarının dışında, Nocturno kahve evi, I. Dünya Savaşı sonrasında inşa edilen binalar, Dünya Etrafında 92 Gün adlı dev duvar resmi de görülebilir. Bölgede ayrıca bir tanesi Türkiye’den göç etmiş Yahudiler tarafından kurulmuş olan ve kendi geleneklerini sürdüren iki farklı sinagog var. Urfa’ya yakın bir köyden gelen Türk Yahudilerinin kurduğu Jermuklim Sinagogu gezilmeye değer.

Urfa Sinagogu

Urfalılar Sinagogu

On dokuzuncu yüzyılın sonuna kadar Urfa’da geniş bir Yahudi cemaati bulunuyordu. Çoğu 1896 yılında bugünkü İsrail topraklarına göç ettiler. (Ermenileri karıştırmadım) Oldukça uzun, iri yapılı ve güçlü olan bu göçmenler daha çok inşaatlarda ve güvenliği sağlamada çalıştılar ve çevre halkında güven uyandırdılar.

Efsaneye göre Hz. İbrahim Kenaan topraklarına gitmeden önce Urfa’da yaşardı. Yine inanışa göre Urfa’ya yerleşen ilk Yahudilerin tarihi, Babil sürgününün hemen ardından, Milattan önce 16. Yüzyıla dayanıyor. Yahudiler Urfa’da iki bin yıl yaşadılar.

Fotoğraflar:  Shmuel Bar-Am

Kaynak: Times of Israel


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: