Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail-Filistin işbirliğiyle çiçeklerin iyileştirici gücü keşfedildi

İsrail-Filistin işbirliğiyle çiçeklerin iyileştirici gücü keşfedildi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail ve Filistin ortak çalışmasından bir kare

İsrail ve Filistin ortak çalışmasından bir kare

İsrailli, Filistinli, İspanyol ve Yunan araştırmacıların üç yıllık çalışmalarının sonucunda İsrail’de incelenen birçok çiçek ve bitkinin ilaç ve kozmetik alanında kullanılabileceğini ortaya çıkardılar. Araştırmada, İsrail’in Kudüs, Hermon dağı, Hula vadisi, Netanya, Ölü Deniz gibi farklı bölgelerinden ve Filistin Yönetimi’nin Nablus bölgesinden toplanan bitkilerin diyabet, enfeksiyon ve virüslere karşı kullanılabileceklerini belirtiliyor.
Araştırma, pistacia lentiscus, cistus çiçeği ve Orta Doğu’da sıklıkla kullanılan sumak ve çeşitlerinin özellikle virüslere karşı etkili olduğunu belirtiyor ve Bu bitkilerin tüketilmesinin veya yapraklarının çayda kullanılmasının yararlarından bahsediliyor.
Papatyaya benzeyen ve İsrail’in her yöresinde kolaylıkla bulunan senecio çiçeği ise ikinci tip diyabetlerde etkili. Bu çiçeğin çayını içenlerde iyileşme görülürken benzer etkilere sahip stachys aegyptiaca, marram grass ve sonchus oleraceus bitkileri de bulunuyor.

Sumoc bitkisi

Sumak

Negev bölgesinde bulunan tamatix niloteca ağacı ile launaea ve samphire bitkisi mantar hastalığına, anemone coronaria, pistacia atlantica ve viburnum tinus çiçeği enfeksiyona, Kudüs’te Ağlama Duvarına yakın bir yerde yetişen capparis spinosa ise bağırsak parazitlerine karşı etkili.
Hadassah Koleji’nden Profesör Berthold Friedlander ve Dr. Gili Joseph tarafından yürütülen 2 milyon Euro’luk AB fonu, Akdeniz ülkeleri arasındaki işbirliğini geliştirmeyi amaçlıyor. ABD’den araştırmacıların da yardımcı olduğu proje 700 aday arasından seçildi. İsrail’den Hadassah Koleji dışında Filistin Yönetimi’nden Nablus bio-çeşitlilik ve çevre araştırma merkezi, Yunanistan’dan Yunan bölgesel gelişme merkezi ve İspanya’dan Leitat teknoloji merkezi de projenin ortakları.

Senecio bitkisi

Senecio bitkisi

Prof. Friedlander projenin ana hedefinin bitkileri incelemek olduğunu ama Filistin Yönetimi ve diğer ülkelerden gelen araştırmacılarla çalışmanın da çok önemli olduğunu, ortak anlayış ve çalışmanın sonuç getirdiğini ve bunun iki ulus için de önemli olduğunu söyledi. Araştırma sonuçları henüz ham olmasına rağmen, önümüzdeki dönemde özellikle tıp araştırmaları için bir temel oluşturduğunu sözlerine ekledi.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: