Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail Hava Kuvvetleri dünyanın en güçlüsü seçildi

İsrail Hava Kuvvetleri dünyanın en güçlüsü seçildi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


israel air forces

Business Insider’ın son sıralamasına göre İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), göreceli küçük boyutuna rağmen, Orta Doğu’nun en güçlü askeri gücü, İsrail Hava Kuvvetleri ise sadece Orta Doğu’nun değil, tüm dünyanın en güçlü hava kuvveti seçildi.
Bir zamanlar bölgenin en zayıfı olan İsrail Savunma Kuvvetleri, 66 yıl önceki kuruluşundan bu yana çok yol kat etti. Orta Doğu orduları; güç, bütçe, ordunun büyüklüğü, tank ve uçak adedi gibi kriterlere göre ölçüldü. İsrail’in tecrübeli olduğu, konvansiyonel ve asimetrik savaş deneyimi de dikkate alınan bir diğer kriterdi.
Yılın başında yapılan benzer bir çalışmada İsrail ilk 11 ordunun içinde yer almıştı. Bu listeye göre Türkiye sekizinci, Güney Kore dokuzuncu, Japonya onuncu ve İsrail on birinci sıradaydı. İki çalışma arasındaki bariz farka rağmen İsrail ordusunun dünyanın en güçlü orduları arasında yer aldığına dair bir şüphe yok.
İsrail Savunma Kuvvetleri’nin sıralamalarda üstlerde bulunmasının başlıca sebebi faal bir savunma sanayisine sahip olması. Bu durum diğer bölge ülkelerine kıyasla İsrail’e rekabet üstünlüğü sağlıyor. İsrail Ordusu’nu öne çıkaran diğer faktörler ise uzay yatırımları, gelişmiş savaş uçakları, son teknoloji insansız hava araçları ve İsrail’in nükleer silahlara sahip olduğu iddiası.
İsrail ordusunun silah altındaki asker sayısı (176.500 kişi) diğer bölge ülkelerine göre (Mısır 468.500, Türkiye 410.500, Suudi Arabistan 233.500, Suriye 220.000, Irak 271.500, İran 545.000) sayıca az olsa da IDF, yedek askerlerini çok hızlı bir şekilde seferber etme becerisi ile dikkat çekiyor.

kaynak:jewsnews


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: