Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » ABD Dışişleri Bakanı John Kerry: “Ilımlı Arap liderler İsrail ile barışa hazır”

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry: “Ilımlı Arap liderler İsrail ile barışa hazır”

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, pazar günü ABD’nin başkenti Washington’da ABD-İsrail ilişkilerinin ele alındığı Saban Forumu’nda yaptığı konuşmasında, Arap ülkelerinin ılımlı liderlerinin, İsrail ile barış yapmaya ve Orta Doğu’daki aşırı örgütlere karşı durma isteklerini dile getirdiklerini söyledi. Kerry ayrıca Arap ülkelerinin İsrail ile ekonomik ve tarım konusunda işbirliği içine girmek istediklerini belirtti.
Geçen sene İsrail ile Filistinliler arasında süregelen barış görüşmelerinde gelişme yaşandığını hatırlatan Kerry, İsrail ve Filistinliler arasında daha önce görülmemiş oranda artan gerilim yüzünden, görüşmelere devam etmek için gerekli ortamın oluşmadığını söyledi.

ABD Dış İşleri Bakanı Kerry Saban Forumunda konuştu

ABD Dış İşleri Bakanı Kerry Saban Forumunda konuştu

Brookings Enstitüsü’nün düzenlediği 11. Saban Forum’da konuşan Kerry, Arap liderlerinin İsrail ile barış yapmaya hazır olduklarını ve teröre karşı savaşmaya katılacaklarını söylediklerini açıkladı. “Aşırılığa karşı pek ortak noktası olmayan ülkelerin işbirliği içine girmeleri için bir fırsat doğduğunu görüyoruz,” diyen dışişleri bakanı, “IŞİD’e karşı verilen mücadelede, ortak amaç uğruna gelişme sağlanmakta,” dedi.
Kerry’den önce yolladığı video mesaj ile dinleyicilerle buluşan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail ile ılımlı Arap ülkelerinin İslami örgütlere karşı işbirliğinin barışın kapılarını açacağını söyledi. Ancak Filistinli liderlerin İsrail’e karşı halkı tahrik etmeyi bırakması gerektiğini belirtti. Netanyahu, “Eski düzenin yok olması pragmatik Arap liderlere İsrail’in düşman olmadığını gösterdi,” dedi.
Netanyahu’nun görüşmelerin sona ermesinde Filistin tarafını suçlamasına rağmen Kerry, iki devletli çözümün bölgede istikrarı sağlamak için şart olduğunu vurguladı ve bu durumun İsrail’in hem Yahudi hem demokratik olması için önemli olduğunu ekledi.
Kerry, “İsrail’in barış için güçlü olması gerektiğini biliyoruz ve barışın İsrail’i güçlendireceğini de biliyoruz,” dedi. İsrail’in erken seçimlerine karışmayacaklarını belirten dışişleri bakanı, İsrail-Filistin barışının öncelikleri olduğunu tekrarladı. “İki devletli çözüm İsrail’in güvenliğini, Yahudi ve demokratik karakterini korumak için tek şans. Tek devlet alternatifi yok,” dedi ve statükonun korunamayacağını vurguladı.
Kerry ayrıca, “İsrail’in güvenliği ABD’nin en öncelikli konusudur,” ifadesini kullandı. İkili güvenlik ilişkilerinin hiç olmadığı kadar sağlam olduğunu belirttikten sonra, İsrail’in Batı Şeria’daki yerleşim projelerini eleştirdi ve İsrail ile Filistin liderlerini yeniden barış görüşmelerine davet etti. Tek taraflı kararlar yerine pazarlıkların sorunu çözeceğini hatırlatan Kerry, yerel medyadaki kışkırtmalar konusunda Filistin tarafını uyardı.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 389 other followers

%d bloggers like this: