Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Batı Şeria » Filistinli bakan Abu Ein’in ölümünün otopside kalp krizi sonucu olduğu ispatlandı.

Filistinli bakan Abu Ein’in ölümünün otopside kalp krizi sonucu olduğu ispatlandı.

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Filistin’de yapılan otopsi Ziad Abu Ein’in kalp krizinden öldüğünü ortaya koyuyor.Filistin’in sunduğu otopsi raporunda Filistinli bakan Abu Ein’in üzerinde dipçik darbesine rastlanmadığı da kanıtlandı.Filistin tarafından yapılan otopsi İsrail’in iddialarını doğrular nitelikte; Abu Ein strese bağlı kalp krizi sonrasında hayatını kaybettiğini ve Abu Ein’in kalbinin %80’den azının çalıştığını belirttiler.

Çarşamba günü öğleden Batı Şeria’da hayatını kaybeden Filistinli Bakan Abu Ein’e Filistinli ve İsrailli doktorlar tarafından  yapılan otopsi sonucunda bakanın strese bağlı kalp krizi sonucunda öldüğünü gösteriyor.

Filistin, Ürdün ve İsrail patologlar tarafından yapılan ve Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı raporda ölümün koroner arter tıkanıklığı  nedeniyle olduğu belirtildi.

Abu Ein sıkı bir sigara tiryakisiydi

Abu Ein sıkı bir sigara tiryakisiydi

Filistin hükümeti toplantı sonrasında Abu Ein “cinayet” için İsrail’i suçlayan bir bildiri yayınladı . Hükümet “Sonuçlarının yayınlanmasından sonra, İsrail’in Abu Ein cinayetinden sorumlu olduğunu söyleyebiliriz,” dedi.

Reuters’a konuşan Filistinli yetkili Hüseyin el Şeyh’e göre, Ebu Ayn’a yapılan otopsi işlemine katılan Ürdünlü ve Filistinli doktorlar 55 yaşındaki bakanın “darp edildiği biber gazı soluduğu ve tıbbi müdahale geciktiği için” öldüğünü söyledi.

Abu Ein’in otopsisine katılan İsrailli Dr. Hen Kugel, Ynet’e yaptığı açıklamada, otopsinin tamamlanması için birkaç testin daha sonuçlanmasını beklediklerini  söyledi. Dr. Kugel “Orada ne olduğunu biliyoruz – Abu Ein kalp krizinden öldü. Arterlerde önemli tıkanıklık vardı ve kalbi kötü durumdaydı.”

“Bu konuda Filistinliler ile hiçbir anlaşmazlığımız yok. Bulmamız gereken ön dişler, dil ve nefes borusundaki yaralanmaların sebebi  kaldı. Bu yaralanmaların hayata döndürme işlemleri ya da Filistinlilerin iddia ettikleri gibi saldırı sonucu oluşmuş olmasının önemi yok. Çünkü Abu Ein, kalp ve stress nedeniyle öldü.”

Perşembe günü Batı Şeria’da Ramallah ‘da düzenlenen cenaze töreni nedeni ile İsrail bölgedeki sınır polisini ve askeri güçlerini arttırdı.

Abu Ein’in tartışma yaşadığı Batı Şeria Turmus Iya’daki elliyi aşkın Filistinli ayaklandı. Ramallah’daki cenazeye yüzlerce kişi katıldı. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tabutun üzerine bir çelenk koydu.

Abbas, Abu Ain’i “açık suç” ve “Çarşamba günü yaşanan barbarca eylemin” kurbanı olarak adlandırarak üç günlük yas ilan etti.

Batı Şeria'da Ebu Ein anılıyor

Batı Şeria’da Ebu Ein anılıyor

Olay sırasında, Filistinli kaynaklar bir askerin silahının dipçiği ile göğsüne vurması sonucu belirlenemeyen bir hastalıktan muzdarip olan bakanın ölümünden bir rol oynamış olabileceğini iddia ettiler.
Fakat Perşembe günü (bugün) gelen son haberlere göre; Filistin ‘in yayımladığı otopsi raporu sonucu otopsi raporunda Filistinli bakan Abu Ein’in üzerinde dipçik darbesine rastlanmadığı kanıtlandı.

İsrail Savunma Kuvvetleri olay hakkında soruşturma başlatıldığını ve olaya dahil olan bütün askerlerin soruşturulduğunu belirtti.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: