Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Ağlama Duvarı » Kudüs’ü saran dini ateş

Kudüs’ü saran dini ateş

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere Türkçe tercümesini sunduğumuz makale 6 kasım 2014 tarihinde Times of Israel haber sitesinde yayımlanmış ve David Horovitz tarafından kaleme alınmıştır.

Gershom Gorenberg “Günlerin sonu: Köktencilik ve Tapınak tepesi için mücadele” adlı kitabında, Tapınak Tepesi’nin İsrail tarafından alındığı 7 Haziran 1967’de meydana gelen ilginç bir konuşmayı aktarır. Askerler etrafı sanki bir hayalin içindeymişlercesine gezerken, daha sonraları İsrail’in hahambaşısı olacak olan o zamanın ordu hahamı Şlomo Goren, General Uzi Narkiss’e giderek “Şimdi Ömer Camii’ne yüzlerce kilo patlayıcı yerleştirmenin sırası, böylece bir kerede ve sonuna kadar bu sorunu çözmüş olacağız. Yarın çok geç olacak,” der. Hahamın sözünü kesen Narkiss, “Sus yoksa seni buradan cezaevine yollayacağım,” diye uyarır.

Bu alıntıya yazısında yer veren David Horovitz, “o gün, 1967 savaşının sonunda, birkaç dakika içinde alınan bu kararla İsrail Yahudilik ile İslam arasındaki potansiyel bir çatışmaya, bir din savaşına doğru yelken açtı diye özetliyor durumu. Gorenberg’in kitabında da anlattığı gibi bu kararın altında akıl ve sağduyu yatıyordu. 10 Haziran’da El Aksa Camii’nin içinde ayakkabılarını çıkarıp halının üzerinde Arap liderleriyle bir araya gelen İsrail Savunma Bakanı Moşe Dayan, bu kutsal bölgenin güvenliğini sağlayacaklarının garantisini vermiş ancak güvenliği dışarısından sağlayacaklarını sözlerine eklemişti. Müslümanlar ise iç güvenlikten sorumlu olacaklardı. Yahudilerin en kutsalı olan bu bölgeye girişleri engellenmeyecek ancak burayı bir ibadethaneye de çevirmeyeceklerdi. Çünkü bunun için Yahudilerin artık Ağlama Duvarı vardı. Daha sonraları İsrail’in Diyanet Bakanı Zerach Warhaftig’in de söyleyeceği gibi, Mesihi bekleme inancı varoluşun ana kaynağı, bu doğru ancak akıl bu ateşi kontrol etmeli.

dome of the rock

David Horovitz, Moşe Dayan’ın 1967’de aldığı kararla 1900 yıldan sonra ilk defa Yahudi kontrolüne geçen Tapınak Tepesi’nin Yahudi ibadetine kapanması, yıllar sonra bugün bizi derinden etkilediğini söylüyor.

1967’de İsrail Yahudileri “Kutsalın kutsalına giderek kirletmeyin,” dini yorumu ile Tapınak Tepesi’nden uzak tutabilmiş ve böylece Yahudilik ve İslam arasındaki bir din savaşını engellemişti. Bu yorum halen geçerliliğini korusa da birçok Yahudi tarafından mevcut duruma meydan okunuyor. Uğradığı saldırının ardından hastanede tedavisi süren Yehuda Glick, Yahudilerin Tapınak Tepesi’nde ibadet etmesi için çalışan bir aktivistti. Horovitz bu noktada Glick’in Müslümanların ibadet hakkını kısıtlamak istediğini de belirtiyor. Glick’in bu düşüncesine sağcı partilerden de destek geliyor. İsrail’in İskan ve Yerleşim Bakanı Uri Ariel Yahudi ibadetini yasaklayan statükonun değişeceğini söylerken üç milletvekili Moşe Feiglin, Tzipi Hotovely ve Shuli Moalem-Refaeli, Glick’in saldırıya uğradığı gün bölgeye girerek orada İsrail otoritesini simgeleyen bir harekette bulundular.

Bu durum, Eylül 2000’de dönemin muhalefet lideri Ariel Şaron’un Tapınak Tepesi’ne girmesini hatırlatıyor. Kamp David’te Yaser Arafat’ın Ehud Barak’ın sunduğu barış anlaşmasını reddetmesinin hemen ardından gerçekleşen bu ziyaret, ikinci intifada veya terör savaşını başlatmak için gereken bahaneyi sağlamıştı. Horovitz, 1100 İsrailli sivilin hayatını kaybettiği İkinci İntifada’yı hatırlatarak, Şaron’un mirasçılarını ateşle oynadıkları konusunda uyarıyor.

Ancak Horovitz, 1967’de alınan bu kararın bir diğer etkisini de unutmamak gerektiğinin altını çiziyor: Yahudi liderlerinin aldıkları bu karar, Yahudilerin Tapınak Tepesi üzerindeki iddialarını Müslüman dünyasının gözünde zayıflattı. İsrail potansiyel bir çatışmayı önlemek amacıyla bu kararı aldı ancak Müslüman dünyasının bir kısmı verilen bu ödünü saygıyla karşılarken bir diğer kısmı ise Yahudilerin Tapınak Tepesi ile olan bağının zayıflığı olarak kabul etti. Bu da Yaser Arafat’ın “Bet Amiktaş Filistin’de değildi, Yahudilerin bu topraklarda tarihi bir meşruiyeti yok,” yalan savının Arap ve Müslüman dünyasında kabul görmesine yol açtı.

Horovitz, Yehuda Glick’in vurulması ile başlayan, yayalara çarparak öldüren ‘intihar sürücüler,’ Doğu Kudüs’teki Arap ayaklanmaları ile devam eden olayların ve şiddete karışmayan Arapların bile İsrail’i El Aksa’dan uzak durması konusunda verdikleri röportajların umutsuzluğu arttırdığını söylüyor. Yahudiliğin en kutsal yeri olan Tapınak Tepesi herhangi bir Filistinli için bile Yahudilerin hiçbir hakkının olmadığı bir mekan olarak düşünüldüğünü söyleyen Horovitz, Hamas’ın da öte yandan bir din savaşı çıkarabilmek için her fırsatı değerlendirdiğini, her anlaşmazlığı abartarak ateşi körüklediğini ve bu sayede İsrail’i yok etmeyi amaçladığını belirtiyor.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun neredeyse her gün Dayan’ın kurduğu düzeni, 1967’den beri süregelen statükoyu değiştirme niyeti olmadığını söylemesi ise göz ardı ediliyor, haber yapılmıyor veya çarpıtılıyor. Mahmud Abbas’ın lideri olduğu El Fetih’in “El Aksa’yı savunun” açıklaması ise Ürdün’ün İsrail ile olan yirmi yıllık barış anlaşmasını sorgulamasına ve son intihar sürücüsü Hamas mensubu İbrahim al-Akary’nin terör saldırısını gerçekleştirmesi ile sonuçlandı. Knesset’te konuşan Netanyahu, “köklerimizi buradan koparmak, tarihi baştan yazmak istiyorlar, yalanlar yayıp El Aksa’daki mevcut durumu değiştirmeye çalışmakla suçluyorlar,” dedi.

Yazısını İsrail ile Filistinliler arasında yapıcı bir diyalogun olmamasının tehlikesine dikkat çekerek bitiren Horovitz, artan dini ve ideolojik tahrikçilerin oluşan bu boşluğu çok iyi kullandığını, sonucun ancak hoşgörü içeren eğitim, sorumlu basın, siyasi hassasiyet ve bilge dini liderlerle değişebileceğini söylüyor. “Kudüs yanmaya başlamışken, dini kızgınlık alevleniyor. Zerach Warhaftig’in söylediği gibi akıl bu ateşi kontrol etmeli. Acilen.”

http://www.timesofisrael.com/jerusalem-in-the-unholy-grip-of-religious-fervor/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: