Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail ve Türkiye ‘Diplomasi Sofrası’nda bir araya geldi

İsrail ve Türkiye ‘Diplomasi Sofrası’nda bir araya geldi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Bölgeler arası mutfak kültürü mirasının ortaklaştırıcı özelliği esas alınarak başlayan Diploması Sofrası ikincisine ev sahipliği yaptı. Komşu ülkeler ile arasındaki kültürel, sosyal ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla başlayan Diplomasi Sofraları 28 Kasım Cuma Günü İsrail daveti ile devam etti.
Zohar Ron

Kadir Has Üniversitesi’nin Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Çalışmaları Merkezi, Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları Merkezi ve İletişim Fakültesi’nin uzmanlık alanlarıyla desteklediği Diplomasi Sofrası’nda, iki ülkeden akademisyenlerin yanı sıra medya mensupları, iş adamları, diplomatlar ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Türk asıllı İsrailli şef Ruthie Rousso, Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde İstanbul Culinary Institute işbirliği ile düzenlenen “Diplomasi Sofrası”nda konuklarını özellikle geleneksel aile yemekleri ve bilinmeyen Yahudi tatları ile tanıştırdı. Rousso, “Diplomasi Sofraları”nda Yahudiler’in yeni yıl, dini bayramlar gibi özel davetlerinde yaptığı yemekleri de konuklarına tattırdı.

Türk asıllı İsrailli şef Ruhie Russo

Türk asıllı İsrailli şef Ruhie Russo

Zengin sofrada verilen mesaj; “Lokma paylaşılırsa, her şey bir gün çözülür.” iken, amaç sofrada sağlanan bu “leziz” ortamın bir gün siyasete de taşınabileceği umudunu vermek oldu.

Yemeğin konuk konuşmacıları ise Türkiye-İsrail ilişkilerinin yakınlaştırılması konusunda görev almış emekli büyükelçi Özdem Sanberk ve İsrail Channel 2 Dış Haberler Editörü Arad Nir idi.

İsrailli gazeteci Arad Nir için sadece gazeteci demek yanlış aslında kendisine. İstanbul yemekleri kitabı var. Adı: Dünyanın En Büyük Lokantası. Türk yemeklerini ve kültürünü “Bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı vardır” sözüyle anlatabilecek kadar da Türkçeye hakim.
yemek yaparken

Arad Nir bir reklam filmi gösterdi o sofra kurulurken. “İsrailli bir kadın arabayı da tamir eder, sevgilisinin Tayland’a yalnız gitmesine de izin verir. Ama kendisine Türk kahvesi sipariş edene kadar evliliğe hazır değildir” diyor reklam. Arad Nir “Askeri işbirliği, turizm…Her şeyin yeri dolar ama Türk kahvesinin dolmaz” mesajını veriyor. Hatta dediğine göre, İsrail’de şu yeni çıkan Türk kahvesi makinelerinden
bile kullanmıyorlarmış. Otomatik telve falan yok yani. Çünkü Türk kahvesi pişirebilmek onlara göre gurmeliğin en önemli göstergesi.

“Diplomasi Sofrası”nın açılışında konuşma yapan Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, Üniversite olarak özellikle uluslararası ilişkiler alanında çok güçlü bir akademik yapıya sahip olduklarını ve bu ekip ile Türkiye’de dış ilişkiler alanında birçok ilk araştırma ve tartışmayı gündeme taşıdıklarını vurguladı.

Kadir Has Universitesi Rektörü Mustafa Aydın, İsrailli haberci Arad Nir ve Büyükelçi Özdem Sanberk

Kadir Has Universitesi Rektörü Mustafa Aydın, İsrailli haberci Arad Nir ve Büyükelçi Özdem Sanberk

“Bu bir yemek kitabı değil, bir aşk hikayesi…”
Arad Nir’in İstanbul sevgisi muazzam. Kitabını İsrail’in eski cumhurbaşkanı Şimon Peres’e gösterdiğinde kendisine şöyle demiş: “Bu bir yemek kitabı değil, bir aşk hikayesi…”
İsrail’den İstanbul’a gelip, bir türlü normalleşemeyen Türkiye-İsrail ilişkilerine dair verdiği tek bir mesaj var. “İtiraf edebildiğimizden daha çok benziyoruz birbirimize. Yeni bir ilişki mümkün.”
Ama öyle kuru kuru sözcüklerle yetinmiyor. Temsil-i istiare yapıyor desek yeri. “Zaman alsa da Tatlı yiyelim, tatlı konuşalım” diyor. Hemen Ayva Tatlısı örneğini de sıkıştırıveriyor araya. Çiğ sarı ayva ocakta kaynaya kaynaya kehribar rengini alıyor, sonra da kaymakla taçlanıyor o lezzet. Bu Türk mutfağının tarzı. İsrail’inki başka. Ayva aynı ayva. Ama Arad Nir şöyle anlatıyor farkı: “Siz Türkler acele etmiyorsunuz. Yavaş yavaş pişiyorsunuz ayvayı. Biz İsraillilerin, nispeten yeni bir ulus olduğumuzdan, pek zamanı yok. O yüzden hemen komposto yapıyoruz.”

Servıs edilen tatlı

Servis edilen ayva tatlısı

Beyoğlu’nun simgesi olan ama artık yerinde değil de başka bir yerde hayatına devam eden 68 yıllık İnci Profiterol üzerinden anlatıyor o kurulacak “yeni” ilişkiyi. Ne alaka dediyseniz durun, demeyin. Türkiye ve İsrail arasında kurulacak yeni ilişkiye dair şu paralellik herkesin aklına gelmez: “İstanbul’a geldiğimde ilk duraklarımdan biri Beyoğlu’ndaki İnci Pastanesi olurdu. 2 yıl önce kaldırıldı. Geçen gelişimde bir tabela gördüm. “Geri geldik” diyordu. Tabelayı takip ettim. Eskisinden küçüktü. Ara sokakta ve belki biraz daha kuytudaydı. Ama profiterolü hala güzeldi.”


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: