Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailli Batsheva dans topluluğu 50. yılını kutluyor – (VİDEO)

İsrailli Batsheva dans topluluğu 50. yılını kutluyor – (VİDEO)

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Batsheva dans topluluğu, kuruluşunun 50. yılını Amerika turnesi kapsamında Royce Hall’de yapacağı gösteri ile kutluyor. Sadeh21 adlı gösterinin koreografisini 62 yaşındaki Ohad Naharin üstlendi. Naharin gösteri ile ilgili bilgi vermek istemiyor. İzleyicilerin bir beklenti ile gelmelerini engellemek için bundan kaçındığını söylüyor.

batsheva

Tel Aviv merkezli dans topluluğunun 1990 yılından beri artistik direktörlüğünü yapan ve grup için yirmi gösteri hazırlayan Naharin, bu gösterinin kendisinin ve dansçılarının dans tutkusunu ve koreografisini yerine getirme ve gelişmelerini gösterdiğini söyledi. Farklı ülkelerden birçok dansçıyı bünyesine katarak Batsheva’yı dünyanın önde gelen dans topluluklarından biri haline getiren Naharin, hazırladığı koreografilerle ustalığı, tahmin edilemeyeni ve tutkuyu harmanlayarak dansçıların bireysel olarak robot veya yılan dansı gibi soyut hareketleri de eklemesine izin veriyor. ‘İsrail’de Çağdaş Dans’ adlı bir kitap yazan Deborah Friedes Galili, Naharin’in dans grubuna ayrı ve özel bir karakter kazandırdığını söylüyor.
Naharin, Gaga olarak adlandırdığı kendi yarattığı bir hareket dili ile dansçıların bireysel kabiliyetlerine göre hareket etmesine yardımcı oluyor. Bugün 34 kişilik dans topluluğunun hepsi Gaga’yı ana eğitim metodu olarak kabul ediliyor. Dünya çapında bulunabilen özel Gaga kursları ile dansçı ve dansçı olmayanlar da eğitiliyor.

Galili Batsheva’nın dünyaca kazandığı ünün diğer İsrailli dans topluluklarına da yurtdışında başarının kapısını açtığını söylüyor. Los Angeles örneğin, bugünlerde iki İsrailli dans topluluğunun gösterilerine sahne oluyor; L-E-V ve Kibbutz Çağdaş Dans Topluluğu. 1973 yılında kurulan Kibbutz Çağdaş Dans Topluluğu, artistik direktörü Rami Be’er’in klasik bale ile modern dans çizgisinden giderken, L-E-V ise Gaga metodunu benimsemiş. Kurucusu Sharon Eyal de eski bir Batsheva dansçısı.
1964 yılında Fransız doğumlu hayırsever Barones Batsheva de Rotschild tarafından kurulan Batsheva Dans Topluluğu ilk yıllarında Martha Graham tarafından yönetildi. 80’lerde bir düşüş yaşayan topluluk, Ohad Naharin ile ülkenin en önemli dans topluluğu haline geldi diye anlatıyor kitabında Galili. Galili’ye göre Batsheva’nın başarısının altında Naharin’in güncel kalabilme kabiliyeti yatıyor.

batsheva2

kaynak: latimes http://www.latimes.com/entertainment/arts/la-et-cm-israeli-batsheva-dance-royce-hall-20141031-story.html


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: