Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail ordusu Batı Şeria’da İsrail-Filistin kliniği açmak için uğraşıyor

İsrail ordusu Batı Şeria’da İsrail-Filistin kliniği açmak için uğraşıyor

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail Ordusu’nun Batı Şeria’daki başhekimi Yarbay Adi Leiba, geçtiğimiz hafta Nablus’ta düzenlediği nefroloji konferansında 30 İsrailli ve 13 Filistinli doktor ile böbrek rahatsızlıklarını tartıştı ve belki de İsrail ile Filistinliler arasında bir köprü kurmayı başardı.

Leiba, Derizim dağında İsrail-Filistin ortak sağlık kliniği kurmayı amaçlıyor. İsrailli ve Filistinli doktorların beraber çalışacağı bu klinikte böbrek hastalıkları tedavi edilecek. İsrail milletvekillerinin Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas’ı Kudüs cinayetlerinin arkasındaki ses olarak tanımladığı, Abbas’ın Yahudileri El Aksa’yı kirletmekle suçladığı bu günlerde, iki tarafın doktorları bu projenin başarılabileceğine ve bir arada yaşamanın tek yolu olduğuna inanıyorlar. Hebron’dan Dr Wesam al-Jamal profesyonel işbirliğinin ileriye gidebilmek için tek yol olduğunu söylüyor. Al-Jamal, Kudüs Hadaah Ein Kerem tıp merkezinde görev alıyor. “Polislerin yapamadığını biz birkaç saniyede başardık,” diye ekliyor Al-Jamal.

doctors west bank

Hayfa doğumlu Leiba bir röportajında; Batı Şeria’da görev alana kadar bölgeyi pek bilmediğini itiraf ediyor. Harvard Üniversitesi’ne bağlı eğitim hastanesinden döndüğünde, üçüncü intifada söylemlerinin abartılı olduğunu fark ettiğini söylüyor. “Burada insanlar yaşıyor,” diyen Leiba, ordu doktorlarının başta bu bölgede görev yapan İsrail askerlerini tedavi etmek için görevlendirildiğini, ancak İsrail’in 2,7 milyon Filistinlinin yaşadığı Batı Şeria’daki egemen güç olmasından ve Yahudi yerleşimcilerin tıbbi merkezleri birbirinden uzak olmasından dolayı ordunun, geçtiğimiz sene bin asker, bin yerleşimci ve bin Filistinliyi tedavi ettiğini anlattı.

Yaralı bir Filistinlinin İsrail hastanesine gidebilmesi için izin alma prosedürünü kaldıran Leiba, tıbbi personelin ihtiyaç hissettiği anda yaralıyı İsrail hastanesine gönderme yetkisi verdi. Filistin Kızılay’ı da bu gelişmeye benzer şekilde cevap verdi. Sadece trafik kazası geçiren İsraillileri tedavi etmekle kalmadı, Filistinlilerin gerçekleştirdiği terör saldırılarında yaralananları da hayata döndürmek için büyük çaba harcadı. Leiba doktorların bir köprü oluşturabileceğini söylüyor çünkü “doktorlar aynı dili konuştuklarından birbirleri ile bağ kurmaları daha kolay,” diye açıklıyor.

Leiba, Merkez Komutanlığı başhekimi Yarbay Dr. Moshe Pinkert ve İsrail mülki idaresi sağlık koordinatörü Dalia Basa, Hebron, Betlehem, Jericho, Ramallah ve Nablus’taki Filistinli doktorlar ve İsrail’in önde gelen uzmanları ile bir araya gelip PAIRS’i (Filistin ve İsrail böbrek topluluğu) kurdular. Bu topluluk bu konuda bir ilki oluşturuyor. Topluluğun ilk zamanları kolay geçmedi. Yaz aylarında İsrailli üç çocuğun kaçırılıp öldürüldüğü hafta ilk toplantılarından birini yaptılar. Gazze’de süren savaş ve Kudüs ile Batı Şeria’da artan gerilime ve geçen haftaki Har Nof Sinagoguna yapılan terörist saldırıya rağmen PAIRS üyeleri buluşmaya, bilgi paylaşmaya ve tedavi yöntemleri sunmaya devam ettiler.

Dr. Adi Leiba

Dr. Yarbay Adi Leiba

Kasım ayının başında doktorlar Samiriyeliler tarafından ağırlandılar. Leiba, Arapça konuşan ve Yahudi soyundan gelen bu dini topluluk çatışmadan uzak kaldıklarından dolayı kendi bölgelerinin hedeflenen tıp merkezi için uygun olduğunun düşünüldüğünü söyledi. Hayfa’da bulunan Rambam Tıp Merkezi’nden Dr. Daniella Magen’in konuşmasının ardından konuşan Leiba, diyaliz hastalarının çoğunun Filistinli olduğunu sözlerine ekledi. Leiban hiçbir Filistinlinin deri değiştirmediğini veya bir anda Siyonist olmadığını ancak kamu çalışanları dahil çoğunun bu projeyi desteklediğini söyledi. Her gün kontrol noktası geçmek zorunda olan Al-Jamal de, İsrail ordusu ile el sıkışmanın tabu olmaması gerektiğini belirtti. “Önemli olan insan ve onun ne düşündüğü. Üniforması veya dini inancı değil,” diye ekledi.

kaynak:timesofisrael


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: