Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Haberlerde hiç rastlayamayacağınız ‘öteki Gazze’

Haberlerde hiç rastlayamayacağınız ‘öteki Gazze’

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale 27 Kasım 2014 tarihinde Atef Abu Saif tarafından kaleme alınmış ynetnews haber sitesinde yayımlanmıştır.

Gazze’de Jabalya mülteci kampında doğan Filistinli yazar ve entelektüel Dr. Atef Abu Saif, Gazze halkının yaratıcı olduğunu ve hayatı sevdiğini ancak haberlerde hiç bu yönüyle konu edilmediğini belirtiyor. Saif, gençlerin Avrupa’da futbol oynamanın ve Nobel ödülünü kazanmanın hayalini kurduğunu anlatıyor.

Politika, savaş ve askeri operasyonların gölgesinde ‘diğer Gazze’ resmi kaybolmuş durumda. Gazze’den gelen haberler sadece kan ve acı üzerine kurulurken, hayat, aşk, yaratıcılık ve umut haberleri medyada hiç yer bulamıyor. Medyanın gözünde bu konular Gazze’nin imajı ile uyumlu değiller.

Ancak farklı bir Gazze de var. Medyanın ilgisini çekmiyor olabilir ama ablukaya rağmen hayat canlılığını koruyor. Savaşlara rağmen yaratıcılığına devam ediyor. Ayağının altındaki tüm yıkıma rağmen başı dik yürüyor. Bu Gazze, kendisi için farklı bir gelecek inşa etmek istiyor. Sert imajını değiştirmek, herhangi bir kıyı şehri, bir milyonluk nüfuslu herhangi bir şehir gibi olmak, denizi herhangi bir deniz gibi olan, çiçek bahçelerinden havaya portakal kokularının yükseldiği herhangi bir şehir gibi olmak istiyor.

gazzeli balıkcılar

gazzeli balıkcılar

Diğer Gazze, yani haberlerde hiç duyamayacağınız Gazze, aklı başında kalmaya çalışıyor. Şiir yazıyor, hikâye anlatıyor, sanat sergileri düzenliyor. Bu şehrin sanatçıları sahneye çıkıyor, binlerce seyircinin sonsuzlukta çınlayan alkışlarını selamlıyorlar. Diğer Gazze film çeviriyor. Sahil şeridi gibi kısa filmler olsa da Gazze’deki hayatın gerçekliğini anlatıyorlar. Diğer Gazze tıpkı diğer şehirler gibi hayal kuruyor. Orada da küçük bir çocuk Avrupa’da futbol oynama hayalleri kuruyor, bir diğeri Nobel’i kazanmayı. Aktörler Hollywood’da film çekmeyi, genç bir kız dünya güzellik yarışmasını kazanmayı, bir öğrenci buluşu için patent alabilmeyi düşlüyor. Diğer Gazze’de zalimlerin kendilerine mal edemeyecekleri isteklerini gerçekleştirmek isteyen bir halk yaşıyor.

Diğer Gazze’yi tanıyorum. Bilimsel araştırmaları sırasında muz ve salatalıkların DNA’sını inceleyen çocuklar gördüm. Al-Qattan Çocuk Bilim Merkezi’ndeki sergide gördüm. Bilim eğitimini destekleyen bu kurumun düzenlediği sergide, peynir üreten beyaz önlüklü kız ve erkek öğrenciler gördüm. Bir başka köşede tıp aletlerini inceleyen ve teknolojik yenilikleri tartışan çocuklar gördüm. Bilgisayar teknolojileri konusunda bir sergi açan, robot üreten çocuklar gördüm. Diğer Gazze bilimkurgu film festivali düzenleyen, interaktif bilimsel etkinliklerde elektronik artıklarla ‘Elektronik kolajı’ yapan çocuklar gördüm.

Diğer Gazze -yaratıcı Gazze- ile ilgili çok az görüntü var; abluka gerçeğine rağmen hayatı olabildiğince seven Gazze hakkında. Diğer Gazze’yi unutmamalıyız. Yarattığımız sert görüntülerin altına gömmemeliyiz. Yaratıcılık ve özgürlük ihtiyacı, bir insan için en temel arzu, bu arzu bastırılmamalı.

Yaratıcılık umut demektir. Ve yaratıcılık şu an molozların altına gömülmüş olan Gazze’nin hayallerde yaşayan canlı ve genç şehir olabilmesi için tek yol. İşte diğer Gazze budur.

Kaynak: ynetnews


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: