Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Senegalli imamlar Yad Vaşem Holokost Müzesini gezdi

Senegalli imamlar Yad Vaşem Holokost Müzesini gezdi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail Devlet Başkanı Reuven Rivlin, 27 Kasım’da Senegal’den gelen imamlardan oluşan delegasyonla başkanlık konutunda bir araya geldi. İki ülke arasında güven arttırmaya yönelik bir ziyaret gerçekleştiren altı Afrikalı imam, Yad Vaşem Holokost müzesini ve anıtını da gezdi.

Senegalli İmamlar Cumhurbaşkanı Rivlin'i ziyaret etti

Senegalli İmamlar Cumhurbaşkanı Rivlin’i ziyaret etti

Rivlin Salı günü, “Ziyaretiniz benim için dostluk, anlayış ve kendi inançlarımızla ve Tanrının tek olduğu bilinciyle bir araya gelebilmemiz demek,” diyerek karşıladı misafirlerini. Çarşamba günü ise grup Yad Vaşem’i gezdi ve bu ziyaret İsrail ve Yahudiler hakkında ziyaretçilere yeni bir anlayış getirdi. Senegalli İmamlar Organizasyonu Başkanı El Hadji Oumar Diene, “Bugün tarihteki bir olayı öğrendik; Avrupa Yahudilerinin yok edilişini. Bu olay anlatılamaz. Bu ziyaret İsrail’i ve Yahudileri anlamamızı sağladı ve ülkelerimiz arasındaki işbirliğini destekliyoruz,” dedi. El Aksa’da namaz kılan imamlar, Ağlama Duvarı’nı da ziyaret ettiler. İmamlar daha sonra Hayfa ve Acre’ye hareket ettiler.

Senegalli imamlar, İsrail ile Senegal arasındaki kültürel ve diplomatik bağları güçlendirmek için İsrail Dışişleri Bakanlığı Afrika bölümü, Diaspora ve din bölümü ile Dakar elçiliği tarafından davet edildi. Geziye Senagalli basın mensupları da katıldı. Müslüman çoğunluğa sahip bir nüfusu bulunan Senegal, İslam Ülkeleri organizasyonu ve BM Filistinlilerin hakları komitesinin de üyesi. Ziyaretçiler dini konular dışında tarım ile ilgili bilgiler de aldılar.

kaynak: timesofisrael


1 Comment

 1. Dr.Ülkü Varlık says:

  Sayın ilgili,
  Bu yıl içerisinde İsrail’i ziyaretim sırasında gezdiğim ‘Yad Vaşem Holokost Müzesi’ Hitler ve benzeri kafadaki faşitlerin bir ırkı yok etmek adına neler yapalabileceklerini,belge,obje ve yorumlarıyla gözler önüne seren,sergileyen bence bu alanda yeryüzünde ki,tek müze.(Elliye yakın ülkede bu tür müzeleri gezen bir akademisyen olarak ifade ediyorum)Bu müzeyi tasarlayan mimarları,içerisini düzenleyen ve emek veren düşün insanlarını,başta İsrailli tarihçileri ve böyle bir müzeyi dünya durdukça ibretle gezilecek bir abideye dönüştüren İsrailli yetkilileri insanlık ve kendi adıma yürekten kutluyorum.
  Selam ve saygılarımın kabulü ricası ile

  Dr.Ülkü Varlık
  Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Uzmanı

  Not:Müze içerisinde fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor.Bunu da anlayışla kabul ediyorum.Ancak,müzeyi tanıtan bir DV di varsa bedeli karşılığı edinmek isterim yada herhangi bir katalog,döküman.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: