Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » El Aksa’da Amerika’nın ve İsrail’in yok edilmesi çağrısında bulunuldu (video)

El Aksa’da Amerika’nın ve İsrail’in yok edilmesi çağrısında bulunuldu (video)

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Geçtiğimiz hafta Cuma günü Kudüs’te bulunan El Aksa Camii’nde konuşan Filistinli Ali Abu Ahmad, Amerika ve İsrail’in yok edilmesi için çağrıda bulunurken, terör örgütü IŞİD’in ‘mücahitlerini’ selamladı. Videoya çekilen konuşma Orta Doğu Medya Araştırması enstitüsü MEMRI tarafından tercüme edilip yayınlandı. Videoda kendini Ali Abu Ahmad olarak tanıtan kişi, Kudüs’ün ‘en aşağılık yaratık olan Yahudilerden’ kurtarılması gerektiğini, Amerika ve IŞİD’e karşı toplanan uluslararası koalisyonunun yok edilmesi gerektiğini söyledi.
“Allah’ım, Amerika ve koalisyonunu yok et. Allah’ım, kafalarını kesmemize yardımcı ol. Allah’ım, kardeşlerimize, Irak ve Suriye’deki mücahitlere yardım et.” Ahmad bu konuşmayı, Kudüs’teki Tapınak Tepesi’nde bulunan caminin ana salonunda yaptı.
“Yahudilerin kibrine veya Filistin’deki Müslümanlara karşı yaptıkları saldırılara kanmayın. Bu sadece Allah’ın isteğiyle, Filistin’deki ve yurt dışındaki mücahitlerin ellerinden gelecek olan yok oluşlarının başlangıcı.” “Uluslararası topluluğa kanmayın” diyen Ahmad, Yahudileri Filistin’e getirenlerin onlar olduğunu söyledi.

“Kim İslam’a yardım edecek, biz etmeyeceksek? Kim Kudüs’ün yardımına gelecek, biz gelmeyeceksek? Kim halifeliğe yardım edecek, biz, Allah’ın kulları etmeyecekse?” diye ağlayarak konuşurken, cami içindekilerin bir kısmı yoluna devam etti, bir kısmıysa oturup sessizce dinledi. Videoda seyirciler çekilmediğinden kaç kişinin dinlediği tam olarak anlaşılamıyor ancak konuşmasına pek destek gelmiyor. Camideki kalabalığın büyük kısmının konuşmaya dikkat etmediği görülüyor.
Son iki haftadır İsrail, El Aksa’ya giriş ile ilgili tüm sınırlamalarını kaldırdı, Müslümanlar dilediklerince camide dua edebiliyorlar. Bu, gençlerin isyan çıkarırlar korkusuyla El Aksa’ya girişlerini sınırlayan tedbirin kalkması demek. Birkaç aydır yürürlükte olan bu kural, Amerikalı ve Ürdünlü yetkililerin isteği ile kaldırıldı. Bu değişim, Kudüs’teki şiddeti engellemek için İsrail tarafından kabul edilmiş güven arttırmaya yönelik bir çaba. Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas da İsrail’e çağrıda bulunup İsrail-Filistin çatışmasının bir din savaşına çevrilmesine izin vermemesini talep etmişti.

Ahmad  Amerika'nın yok edilmesi çağrısında bulunurken

Abu Ahmad Amerika’nın yok edilmesi çağrısında bulunurken

Beş İsraillinin hayatını kaybettiği sinagog saldırısından üç gün sonra Ramallah’ta bir konuşma yapan Abbas, “Aramızda siyasi bir mücadele var, o yüzden politika konuşalım. Bunun din savaşına dönüşmesine izin vermeyin çünkü bir kere başlarsa hiçbir zaman bitmez.” İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından İsrail karşıtı açıklamaları ile terör saldırılarını teşvik etmekle suçlanan Abbas, “Camilerimize, kiliselerimize yaklaşmamanız lazım, bizim de sizin sinagoglarınıza yaklaşmamamız gerekir,” dedi.
Şin Bet güvenlik şefi Yoram Cohen Abbas’ın doğrudan veya dolaylı bir şekilde terörizmi teşvik etmediğini ancak konuşmalarının bazı kesimler tarafından silahlanmaya çağrı olarak algılanabileceğini söyledi. Bazı Filistin Yönetimi ve El Fetih üyeleri, İsrail’i El Aksa’nın güvenliğini tehdit etmekle suçladı, El Aksa’yı ‘korumak’ için ‘öfke günü’ özendirdiler, İsrail karşıtı karikatür ve son terör saldırılarını destekleyen İsrail karşıtı programlar yayınladılar. İsrail Dışişleri Bakan yardımcısı Tzachi Hanegbi, Filistin Yönetimi resmi internet sitesinin terörizmi teşvik ettiğini ve Abbas’ın geçenlerde El Aksa’ya inen yerleşimci ordusunu engellemekten bahsettiğini söyledi.

kaynak: http://www.timesofisrael.com/preacher-at-al-aqsa-hails-islamic-state-mujahideen/#ixzz3KMfG5KJZ


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: