Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » İsrail-Filistin hakkında iki fikir

İsrail-Filistin hakkında iki fikir

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda sizlere sunduğumuz makale 20 Kasım tarihinde New York Times gazetesinde yayımlanmış, Roger Cohen tarafından kaleme alınmıştır.

İsrail-Filistin hakkında iki fikir 

Gerçekler her zaman yararlı bir başlangıç noktası verir: İki Filistinli, Batı Kudüs’te dindar bisrailfilistinbarisgorusmeleriir mahallede bulunan bir sinagogu basarak üç haham, bir dindar Yahudi, ve saldırıdan sonra hayatını kaybeden Dürzi bir polis memurunu öldürdü. Güvenlik güçleri saldırganları olay yerinde vurdu.
Son üç yılda İsrailli sivillere karşı girişilen en ölümcül saldırı oldu. Bu saldırı Kudüs’ün en kutsal yerlerinden birinde, Yahudiler tarafından ilk tapınak yeri olarak tanınan, Müslümanlar tarafından Hz. Muhammed’in cennete yükseldiği yer olarak kabul edilen bölgede süregelen şiddetin devamında geldi.
Gerçeklerin iki yorumlanması var. Yahudi yorumu ile başlayalım: Filistinliler asla öğrenmiyor. Dua eden Yahudileri öldürmek istiyorlar. Onlar katliamı kutluyorlar. Liderlerinin antisemit kışkırtmaları hiç durmuyor. Onlar için iyi bir Yahudi sadece ölü bir Yahudidir. Katiller şehit olarak tanımlanıyor ve adları şehir meydanlarına veriliyor. Bazı Filistinliler 1967 sınırlarında toprak uzlaşmasından bahsediyor ancak bu sadece İsrail’i uyutmak ve gerçek amaçlarını saklamak; tüm zeytinlikleri geri almak ve Yahudileri denize dökmek için bir girişim sadece. Onlar Hayfa’yı istiyorlar, barış istemiyorlar. Eğer isteselerdi 1948’den beri defalarca başarılırdı. Kiminle müzakere edeceğiz? Kendi ulusal davalarını Hamas’ın yürüttüğü bir din savaşına çevirdiler. Yani unutun. Eğer kutsal topraklarda Yahudilere karşı Müslüman savaşı varsa eğer, hiçbir zaman kavga durmayacak. Hiçbir zaman da durmadı. Arap orduları 1948 yılında İsrail kurulduğunda onu yok etmek için savaşa girdiler. Kaybettiler. Tekrar ve tekrar kaybettiler. Neden İsrail galip olduğu halde barış için topraklarından vazgeçmesi gereken dünyadaki tek ülke?
Rus arkadaşlarım bu fikre gülerler. Filistinliler profesyonel kurbandırlar. 1940’larda Arap ülkelerinden kovulan Yahudilerin hala mülteci kamplarında milyonlarca torunuyla beraber, eski evlerinin anahtarlarını kullanarak Birleşmiş Milletler tarafından beslendiğini düşünün! Beni konuşturmayın. Roketleri, terör tünelleri, sivillerin arasına yerleştirdiği güçleri ile Gazze’de sivil ölümlerin çoğalmasını garantilemeye çalışıyorlar. Ölüm iyi bir propaganda aracı onlar için. Avrupalılar pasifist olduğundan Filistinlilerin kurban olmalarına inanıyorlar. Yahudilerin, onları gaz odalarına götüren uysallığı bıraktığını anlamıyorlar. Filistinlilere ödün yok. İsrail Yahudilere verilmiştir ve bu Tevrat’ta yazar. Batı Şeria diye bir yer yok. İşgal de yok. Orası Yehuda ve Samiriye, Yahudi toprağı. Alışın buna.
İkinci yorum Filistinlilerden geliyor ve onlar durumu farklı görüyorlar: Birinin kafasına bir kez, iki kez, üç kez, dört kez vurursun ama beşincide artık bunu kaldıramaz. Neredeyse yarım yüzyıldır kendi toprağımızda bir hiçiz. Var olmak için tek yol savaşmak. Belki şiddet hiçbir yere gitmez. Ama en azından İsraillilere artık görmedikleri sefil lekelerin hayatta olduğunu hatırlatır. İki şehidin yakınlarının söylediği gibi; “Onlar baskı, baskı, baskı altındaydılar sonunda patladılar.” Eğer İsrail’in istediği statükoysa, bu statüko kanlı. Yerleşimlerini genişletiyorlar,  tüm toprağı istiyorlar. Gitmemizi, kaybolmamızı, yok olmamızı istiyorlar. Ilımlı olsak tek taraflıyız, dirensek teröristiz; yas tutsak ölü tüccarıyız, nefes alsak davetsiz misafiriz. Bizim hiçbir şeyimiz yok. Biz fakiriz. Sadece hikayemiz var. Ancak gururumuzu geri kazanmak için bir devlete sahip olana kadar mücadele edeceğiz.
İki çocuk biri İsrailli, biri Filistinli bana sordular; kafanda aynı anda iki fikir olabilir mi diye. Orta Doğu’da olmaz diye cevapladım. Ama denemek önemli, çünkü her ikinizin de yaşayacağı yer orası.

kaynak:nytimes


2 Comments

  1. Adem Yener says:

    Biz Musevilerin her tarafı kötülük sahibi kimseler tarafından çevrilmiştir.Bunlar zarar vermek için her türlü kötü yollara başvurmakta ve kendilerini şehit yerine koyarak kan döke bileceklerini zannediyorlar.Ama yanılıyorlar karşılarında BÜYÜK İSRAEL İN olduğunu unutuyorlar.Onların anlayacağı dilde onlara karşı mücadelemiz sürdürülmelidir Halkımız bundan önce çok ezildi ve Dünyanın bazı yerlerinde ezmeye çalışılıyor.Biz BÜYÜK İSRAEL E HİZMET İÇİN VARIZ VE HİZMET ETMEYİ BİR GÖREV BİLİRİZ YAŞASIN BÜYÜK İSRAEL VE ONA HİZMET EDENLER.

  2. Erdal Suer says:

    Bence Filistin halkı ne yazık ki çağdaş medeniyet seviyesin de değil ve olayları kavramakta,zorluk çekiyor, kendi kendine sorgulama yapamıyor.Ne yazık ki kendine zarar veriyor,yanı başındaki modern İsrail le baksa olumlu yönde hayatları değişecek kardeş ce yaşayacaklar.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: