Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’deki bir müze, antik Yahudi dua kitabını günyüzüne çıkardı

İsrail’deki bir müze, antik Yahudi dua kitabını günyüzüne çıkardı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Hebrew prayer bok

Fotoğraf: AP/Sebastian Scheiner

 

Dua kitabının karbon tarihi milattan sonra 9. yüzyıla ait olmakla birlikte, büyük bir ihtimalle bilinen en eski İbranice el yazması kitap olduğu düşünülüyor.

İsrail’de bir müze, söylenilene göre Dünya’da bilinen en eski Yahudi dua kitabını günyüzüne çıkardı. Kitabın M.S .9. yy’a ait olduğu açıklandı.

Dua kitabı 10 cm uzunluğunda ve 7 cm genişliğinde . İbranice yazılmış olan kitap 50 sayfa ve hala orijinal kabında. Kitap, dünyadaki nadir kutsal kitap eserlerinin sahibi olan Steve Green adlı Oklahoma’lı Hristiyan bir iş adamı tarafından Kudüs’teki Kutsal Kitap Toprakları Müzesi’ne bağışlandı.

Green’in ailesi Hobby Lobby adlı el sanat ürünleri satan perakende zincirlerini kontrol etmektedir. Aile haziran ayındaki yüksek mahkeme kararıyla, dini inançlarını gerekçe olarak kullanarak çalışanların sağlık planlarındaki doğum kontrol ilaçlarını karşılamama hakkını kazandı.

Green, Associated Press adlı ABD’li haber ajansına, kitabın Orta Doğu’da yazıldığını ve birbirinden bağımsız çalışan üç uzmana göre karbon tarihinin Milattan Sonra 820 yılı olduğunu söyledi.

Shammai, Almanya’da bir rakibinin olduğunu belirtmesine rağmen, kitabın bilinen İbranice yazılmış en eski el yazması eser olabileceği fikrine katıldı.

El yazması kitap, elle yazılmış olup kitap kabına sahiptir ve sayfalarının iki yüzünde de yazı bulunmaktadır. 5. ve 6. Yüzyıla kadar İbranice dökümanlar parşömen rulolarına yazılmaktaydı. Bu nedenle el yazması kitap el yazısıyla yazılmış eserlerin tarihi için büyük bir adımdır.

İsrail Milli Kütüphanesi Akademik Direktörü Haggai Ben Shammai “Önemli bir şey olduğuna dair şüphem yok. Antik Yahudi el yazması eserlerinden çok örnek bulunmamakta.” dedi.

Ama Milli Kütüphane’nin  Yahudilikle ilgili olan bölümünün müdürü Aviad Stollman, Green’in bağışının 9. Yüzyıldan olduğu konusunda tatmin olmadığını ve kitabın antik bir el yazımı eser olup olmadığı ya da bir Yahudi dua kitabı olup olmadığı konularında şüphelerinin olduğunu belirtip, el yazımı eserin orijinalliği konusunda üzerinde daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söyledi.

“Bir araya getirilmiştir kağıtlardır belki” dedi Stollman. “Birisi bir kaç demet kağıdı alıp bir araya getirmiş gibi duruyor.”

Müze Direktörü Amanda Weiss, Green’in uzmanlarının ortaya çıkardığı karbon tarihini baz alarak, dua kitabının orijinalliğine inandığını belirtti. Günümüzde hala Yahudiler tarafından okunan, içindeki duaları kastederek, kitabın kültürel öneminin olduğunu ve “Yahudilerin tarihsel devamlılığının bir göstergesi” olduğunu belirtti.

Green çok dindar bir aileden gelmekte ve bir çok akrabası din adamı. Green, kitabı bağışladığını çünkü kutsal kitaba olan sevgilerini kutsal kitabın topraklarına götürmek istediklerini belirtti.

Ailesi milyonlarca dolar harcayarak, Washington’daki National Mall yanındaki Alana bir Kutsal kitap müzesi kurmayı planlıyor. 2017 yılında açılıp, ailenin içinde antik yazıların da bulunduğu büyük Kutsal kitapla ilgili eserler koleksiyonu sergilecenek.

Kaynak: Times of Israel 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: