Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Çin İlaç Devi İsrail Pazarında

Çin İlaç Devi İsrail Pazarında

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


WuXi Laboratuarı

WuXi Laboratuarı

Çin ilaç devi WuXi İsrail’de ofis açmaya hazırlanıyor. İsrailli müşterilere entegre Ar-Ge hizmetleri sunan geniş platformunu kullanmaya teşvik etmek isteyen WuXi, ilaç sektöründe yatırım uzmanı yeni ortağı Pontifax ile bu sektörde geleceği parlak yatırımlar arıyor.
Dünyanın en önemli medikal araştırma firmalarından olan WuXi’nin yaklaşık iki bin müşterisi yeni ilaç geliştirmek ve test etmek için platformunu kullanıyor. Çin menşeili şirket 2000 yılında kuruldu ve 2008’de Minnesota firması AppTec labs’ı satın aldığından beri ABD’de de oldukça etkin. Şirket, test, Ar-Ge araştırmaları ve üretim hizmetini kapsıyor.
Ay başında Tel Aviv’de eczacılık sektörünün önemli firmalarının katıldığı Go4Israel konferansında İsrailli yatırımcı, start-up ve deneyimli firmaların yetkilileri ile bir araya gelen Çinli firma yetkilileri daha sonra İsrail’de ofis açma kararlarını duyurdular. Cukierman & Co ve Catalysy Funds tarafından düzenlenen Go4Israel konferansı ileri teknoloji, sağlık, yenilenebilir enerji, emlak gibi konularda İsrail-Çin işbirliği için en önemli buluşma noktalarından biri kabul ediliyor.
WuXi’nin İsrail’de ofis açma kararı diğer birçok gelişme gibi İsrail ile Çin arasında gelişen işbirliğinin önemli bir göstergesi. Cukierman & Co yöneticisi ve İsrail ile Hong Kong firması Catalyst Funds’ın ortağı Edouard Cukierman’a göre son iki yılda Çin İsrail’in bir numaralı yatırımcısı haline geldi. Çin için İsrail, ekonomisini geliştirebileceği önemli bir teknoloji kaynağı, İsrail içinse dünyanın önemli ekonomisine girebilmek için kaçırılmaz bir fırsat.
Geçtiğimiz Mayıs ayında aralarında İsrail-Çin Ekonomi Konferansı’nın da bulunduğu devlet tarafından finanse edilen fuar ve etkinliklere yaklaşık bin Çinli iş adamı katılmıştı. Konferansların birçoğu İsrail’de ilk defa düzenlendi ve meclis üyelerinden Robert Ilatov ve David Rotem, Tarım Bakanı Yair Şamir de katıldı. Etkinlikler Israel-China Interflow Association tarafından düzenlendi.
Pekin’e yakın Xiang He şehrinin valisi Chen Gang’a göre Çin’in ihtiyacı olan teknolojide, çevresel faktörler önemli, bu konuda da İsrail çok başarılı. İsrail’in yüksek teknolojisi ile yeni tanıştığını söyleyen Chen, “İsrail’in teknoloji lideri olduğunu biliyordum, kendi ölçütlerinden çok daha büyük, ancak dünya lideri ülkelerden beklenebilecek teknolojiye sahip olduğunu da biliyordum, ama start-up ülkesi ne demek anlayabilmek için İsrail’e gelip görmelisiniz.
Ekonomisi ihracata bağımlı İsrail için teknolojisini dünyanın en büyük ikinci ekonomisine ihraç etmek çok önemli. “Bu iki yönlü bir yol” diyen Cukierman, “Bizim onlara yardım ettiğimiz kadar onlar da bize yardımcı oluyorlar” diye ekledi. WıXi’nin CEO’su Dr. Ge Li, İsrail’de ofis açma kararlarından heyecan duyduklarını ve en dinamik sağlık yeniliklerine katkıda bulunacaklarından memnuniyetlerini dile getirdi. Pontifax’ın İsrail’deki biotech endüstrisinde sağladığı uzmanlığa önem verdiklerini, onların müşterilerinin yanı sıra yeni start-up firmaları ile çalışmak için hazır olduklarını belirtti.

 

kaynak: http://www.timesofisrael.com/china-pharma-giant-on-the-hunt-for-israeli-investments/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: