Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Bilim » İsrail hastahanelerinde insan hayatı herşeyin önünde

İsrail hastahanelerinde insan hayatı herşeyin önünde

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


“İnsanları kasten ezen adamı kurtarabilmek için, beş bölüm başkanı çağırıldı.”

İsrail hastanelerinde tedaviye ihtiyacı olan saldırganlar da, tüm diğer hastalar gibi kabul ediliyor.
ameliyat
Hamas’a bağlı terör zanlısı Abdelrahman Al-Shaludi 22 Ekim’de, Shaare Zedek Tıp Merkezi’ne ambulansla ağır ateşli silah yaralanması ile getirildi. Al-Shaludi arabasını tramvay bekleyen kalabalığın üstüne hızla sürmüş, biri 3 yaşındaki Chaya Zissel Braun olmak üzere iki kişinin ölümüne neden olmuş ve polis tarafından vurularak durdurulabilmişti.

Al-Shaludi, kurbanlarından biri olan yaralı bir kadın ile birlikte aynı anda hastaneye ulaştırıldı. Doktor Shaare Zedek, ilk olarak teröristi tedavi etmeyi seçti. Bu, Al-Shaludi’nin ne yapmış olduğuna göre değil, onun durumunun daha kritik ve acil müdahale gerektirmesi gerçeğine göre yapılan bir seçimdi.

Tıbbi müdahale ekibi, hastane dışında gerçekleşen olaylar ile ilgili düşünceleri ne olursa olsun duygularını dışarıda bırakıp, insan hayatını kurtarmak, tedavi etmek ve zarar vermemek üzere verdikleri yemini uyguladılar.

Shaare Zedek Hastanesi’nin müdür yardımcısı ve travma başkanı Dr. Ofer Merin Times Israel’e yaptığı açıklamada “İnsanları kasten ezmeye çalışan bu adamı kurtarmak için 5 bölüm başkanı çağrıldı.”
“Ona 30 ünite kan verdik. Tanrı korusun, bir başbakan ya da cumhurbaşkanına yapacağımız aynı müdahaleleri yaptık.” dedi.

Medikal ekibin iki cerrahi müdahalesine rağmen Al-Shaludi, hastaneye getirildikten beş saat sonra ameliyat masasında öldü.

Tel Aviv Sourasky Tıp Merkezi ortopedi bölümü başkanı Dr. Moshe Salai, benzer durumun onun hastanesinde de yaşandığını söyledi.

Dr. Avi Rivkind of Hadassah Medical Center. (Courtesy)

Dr. Avi Rivkind of Hadassah Medical Center. (Courtesy)

10 Kasım Pazartesi günü Tel Aviv tren istasyonunda asker Almog Shiloni’ye bıçak ile saldırarak öldürülmesinden sorumlu Nur el-Din Abu Hashiyeh, güvenlik güçleri tarafından yakalanıp, hastaneye getirildi.

Salai, bileğinden yaralanan Abu Hashiyeh’in tedavisinin ardından taburcu edildiğini, ileri tetkik ve ameliyat için hastaneye gelecek hafta tekrar getirilmesinin beklendiğini ifade etti.
Salai, Gazze veya Batı Şeria’da uygulanamayan tedaviler nedeni ile İsrail’de tedavi olmak için izin verilen birçok teröristi ve terörist yakınını tedavi ettiğini belirtti.

1996 yılında Dizengoff’da düzenlenen terör saldırısında kuzenlerinden biri öldürülmüş bir diğeri ise yaralı olarak kurtulmuş olan Dr. Salai “Yatağa kelepçeli bile olsa, tüm hastalara aynı tedaviyi uyguluyoruz.” diyor.

Şu anda Kudüs’de Hadassah Tıp Merkezi’nde tedavi altına bulunan terör zanlısı Maher Hamdi al-Hashalmoun, yoğun bakım ünitesinde askeri polis tarafından korunuyor.

10 Kasım günü Alon Shvut girişine yakın bir otobüs durağında mini vanı ile bekleyen İslami Cihad’a bağlı olduğu belirlenen al-Hashalmoun, Dalia Lamkus’un üzerine önce aracını sürmüş daha sonrasında talihsiz kadını defalarca bıçaklayarak ölümüne sebep olmuştu.

Hadassah acil ve travma tıp bölümü başkanı Dr. Avi Rivkind göre, bir güvenlik görevlisi tarafından vurularak etkisiz hale getirilen Al-Hashalmoun akciğer, karaciğer ve sol kolundan yaralanmış halde geldi ve yapılan tedaviye olumlu cevap verdi.

Rivkind ve Hadassah’daki ekibinin tükenmişlik yaşayacaklarına dair hiçbir endişeleri yok. Tedavi ettikleri terör kurbanlarının sayısı diğer İsrail hastanelerinden fazla olan Rivkind, 2005 yılında Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

kaynak:http://www.timesofisrael.com/once-inside-israels-hospitals-the-terrorist-becomes-the-patient/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: