Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Mavi Marmara davasının reddinden sonra Filistinliler, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gitmenin çok da kolay olmadığını öğrendi

Mavi Marmara davasının reddinden sonra Filistinliler, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gitmenin çok da kolay olmadığını öğrendi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


F100531KG03-e1392045637553

Times of Israel Gazetesi’nin köşe yazarı Raphael Ahren, 6 Kasım’da yayınlanan “Mavi Marmara davasının ret kararından sonra Ramallah, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gitmenin çok da kolay olmadığını öğrendi” başlıklı yazısında, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) Mavi Marmara davasını reddedilmesinin ardından Filistin Yönetimi’nin bu mahkemenin İsrail’i otomatik olarak suçlu bulmayacağını kavradığını söylüyor.

UCM’nin Mavi Marmara konusundaki kararının iki tarafı da sevindirmediğini belirten Ahren, davanın neden kabul edilmediği ile ilgili hazırlanan raporda, Gazze ablukasını bozmak üzere yola çıkan geminin güvertesinde meydana gelen ve dokuz Türk vatandaşının hayatını kaybetmesi ile sonuçlanan çatışmanın mahkemenin yargı yetkisine girecek ağırlıkta olmadığının belirtilerek görevsizlik kararı verildiğini söyledi. İsrail’in savaş suçu işlemiş olabileceğine de değinilen raporu hazırlayan Fatou Bensouda, İsrail askerlerin nefsi müdafaada bulunup bulunmadığı konusuna girmeyeceğini belirterek davanın ‘insani yardım paradigmasına’ uygun olmadığını söyleyerek reddedildiğini açıkladı.

“Ancak sonuçta Kudüs, 2010 Mavi Marmara olayı nedeniyle savaş suçlusu olarak yargılanmayacağı için memnun olmalı” diyen Ahren, yakında Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu’na ‘iki yıl içinde İsrail’in Batı Şeria’dan tamamen ayrılmasını’ içeren bir önerge ile gidecek olan Filistin Yönetimi Lideri Mahmud Abbas’ın olayları iyi tartması gerektiğini hatırlatıyor. Amerikalılar veto haklarını kullanıp önergeyi engellerlerse, Filistinliler ‘İsrail savaş suçu işliyor’ diyerek UCM’ye dava açacaklarını söyleyerek tehdit ediyorlardı. Ancak mahkemenin Mavi Marmara davasına görevsizlik kararı vermesi, bazı sorunlu açıklamalara rağmen, mahkemenin İsrail’i mahkûm etmeye hazır beklemediğini ortaya koyuyor.

“İsrail’i mahkemeye çıkarmak ve mahkûm etmek, Ramallah’ın düşündüğü kadar kolay olmayacak,” diyor Ahren. Filistinliler daha önce de bu yolu denemiş, mahkeme İsrail Ordusu’nun 2008-2009 tarihlerinde yürüttüğü Dökme Kurşun Operasyonu ile ilgili şikâyeti, Filistin’in o tarihteki belirsiz yasal statüsünü gerekçe göstererek reddetmişti. O günden sonra Filistin Devleti’ne BM’de üye olmayan devlet statüsü verilmiş, böylece mahkemeye başvurabilme yolu açılmıştı.

Mavi Marmara davası, geminin bayrak devleti olan UCM üyesi Komoros Adaları tarafından açıldığını fakat Afrika’daki bu küçük ada ülkesinin İsrail’in 2002’de terörist organizasyon ilan ettiği IHH adına hareket ettiğini söyleyen Ahren raporun 52inci sayfasında Mavi Marmara filosunun insani yardım koşullarına uymadığının açıkladığını belirtiyor. Rapor, tarafsızlık ve yansızlık ilkesinin ihlal edildiğini, insani yardım yerine siyasi amaçlarla hareket edildiğini, İsrail’in rızasının alınmadığı, yardım malzemelerini ulaştırmak için alternatif yol önerilerinde İsrail ile işbirliğine gidilmediği belirtiliyor.

Ahren, Filistinlilerin mahkeme yolunu seçtikleri takdirde kendilerinin de savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla karşı karşıya kalabileceklerini belirtiyor. Filistinli politikacıların söylevlerinin tersine, mahkemenin Batı Şeria ve Gazze’de birçok ihlali ortaya koyabileceğini bunun en başında da Gazze’den İsrail’e atılan roketler geldiğini hatırlatıyor.
Uluslararası birçok kurumun politize olduğunu belirten Ahren, BM İnsan Hakları’nın son raporunun da buna bir örnek teşkil ettiğini söylüyor. Buna rağmen Mavi Marmara konusunda alınan karar İsrail’in kolayca mahkûm edilemeyeceğini gösteriyor.

Kaynak: Times of Israel


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: