Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » BM » ‘Terörü görmezden gelmek onu desteklemek demektir.’

‘Terörü görmezden gelmek onu desteklemek demektir.’

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail BM Daimi Temsilcisi Prosor:”Terörü yok saymak desteklemekle aynıdır.”

İsrail BM Daimi Temsilcisi Ron Prosor

İsrail BM Daimi Temsilcisi Ron Prosor

BM Daimi Temsilcisi Prosor, İsrail’de Ekim ve Kasım aylarında düzenlenen terör saldırılarına sessiz kalan BM Güvenlik Konseyi’ne karşı eleştirilerde bulundu.

Birleşmiş Milletler İsrail Büyükelçisi Ron Prosor, son üç hafta içinde İsrail’e karşı düzenlenen terör saldırılarının ardından, BM Güvenlik Konseyi’nin sessiz kalmasını Pazartesi günü sert bir dille eleştirdi.

“Her İsrailli tehdit altında. Her gün Filistinli isyancı kalabalığın şiddeti büyümekte. Ve henüz bu kurum İsrail’e karşı düzenlenen saldırıları kınamak için bir kelime söylemiş değil. Kışkırtma ve terörizmi dikkate almamak, terörü desteklemekle aynıdır. ”

Pazartesi günü Filistin kökenli bir teröristin bıçakla saldırdığı 20 yaşındaki İsrail askeri Almong Shiloni hayatını kaybetti.
Saatler sonra 26 yaşındaki Dalia Lemkus Batı Şeria Alon Shvut’da bir başka terör saldırısı düzenlendi. Önce araç ile ezilen sonrasında bıçakla saldırıya uğrayan Lemkus, hayatını kaybederken iki kişi hafif yaralandı.

Bu, Nablus’da ikamet eden 18 yaşındaki Nur al-Din Abu Hashiyeh’ın ilk, Hebronlu 25 yaşındaki Maher Hamdi al-Hashalmoun’un yaptığı ikinci eylem. İki Filistinli terrörist de vurularak etkisiz hale getirildikten sonra hastaneye kaldırıldı.

Almog Shilony  ve  Dalia Lemkus  gerçekleşen terör saldırılarında hayatlarını kaybettiler

Almog Shilony ve Dalia Lemkus gerçekleşen terör saldırılarında hayatlarını kaybettiler

Prosor, saldırılar için Filistin hükümetini suçladı.
“Bir insan sabah uyanıp, aniden birilerini bıçaklamaya ya da arabasını kalabalığın üstüne sürmeye karar vermez. Bu eylemlerin sebebi yıllardır süregelen anti –İsrail telkinleri ve sözde şehitliğin yüceltilmesidir” dedi.

“Okullar, camiler ve medyada her yerde kışkırtmalar ve tahrikler yapılıyor. Filistin Yönetimi teröristleri yücelterek, Yahudilere ve İsraillilere yapılan saldırıları kutluyor. ”
“Filistinli liderler kundakçıları eğiten bir akademinin müdürlüğünü yapabilir.Çünkü yaptıkları tek şey yangını körüklemek.”

Güvenlik Konseyi’ni sessiz kalmakla ve oturmakla eleştiren Prosor, Mahmut Abbas’a dur denilmesi gerektiğpini devamlı vahşete çağrı yaptığını hatta “Filistinlilerin Yahudileri Tapınak Tepesi’ni ziyaret etmesini önlemek için gereken ‘her şeyi’ yaparız” gibi tehlikeli açıklamaları olduğunu söyledi.

Sözlerini, “Ümit ediyorum ki, Konsey bu sessizliğine bir son verir ve Filistin liderlerinin kışkırtıcı ve tahrik edici tutumlarına karşı gerekli adımları atar.” diye bitirdi.

kaynak:timesofisrael


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: