Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey: İsrail Gazze’de sivil kayıpları engellemeye çalıştı

ABD Genelkurmay Başkanı Dempsey: İsrail Gazze’de sivil kayıpları engellemeye çalıştı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


General-Martin-Dempsey

ABD Genel Kurmay Başkanı Dempsey

Carnegie Uluslararası İlişkilerde Etik Konseyi’nin New York’ta düzenlediği toplantıda ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey sivil kayıpların önlenmesi için İsrail’in olağanüstü hassasiyet gösterdiğini söyledi.

ABD’nin en yüksek rütbeli askeri görevlisi Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, geçtiğimiz hafta Carnegie Uluslararası İlişkilerde Etik Konseyi’nin (Carnegie Council for Ethics in International Affairs) New York’ta düzenlediği toplantıda, İsrail’in son Gazze savaşı süresince sivil kayıpları engellemek için olağanüstü çaba sarf ettiğini söyledi. Elli gün süren savaş esnasında sivil ölümler nedeniyle İsrail’i eleştiren raporları bildiğini ancak İsrail’in sivil ölümleri engellemek için elinden geleni yaptığına inandığını söyledi.

İsrail, yaz aylarındaki Gazze savaşı sırasında sivil ölümler konusunda Beyaz Saray dahil eleştiriler almıştı. Birleşmiş Milletler ve Filistinli kaynaklara göre, çoğunluğu sivil birçoğu da çocuk 2100 Filistinli çatışmalar sırasında hayatını kaybetti. Eylül ayında İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Gazze’ye yönelik saldırılarda BM okullarını vuran İsrail’i savaş suçu işlemekle suçlamış, Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) de geçtiğimiz hafta yayınladığı raporda İsrail’in sivil halkın yaşadığı bölgelere yönelik saldırılarında ‘katı bir umursamazlık’ sergilediğini belirtmişti.

Toplantıda İsrail’in Gazze savaşındaki etik anlayışı hakkında gelen bir soru üzerine ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, İsrail’in sivil kayıpları engellemek için olağanüstü çaba sarf ettiğini düşündüğünü söyledi. Dempsey ayrıca, “Düşmanın senin tabi tutulduğun standartlara tabi tutulmadığı bu tür çatışmalarda, sivil kayıplar için eleştirilirsin,” dedi.

Dempsey, Hamas’ın inşa ettiği tünellerle Gazze’yi bir yeraltı toplumuna çevirdiğini buna rağmen İsrail’in sivil kayıpları engellemek için saldırı yapılacak bölgelere önceden uçaklarla uyarı broşürleri dağıtarak veya ‘çatı tıklatma’ uyarı sistemiyle halkı o bölgeyi terk etmesi konusunda bilgilendirdiğini hatırlattı.

Sivil kayıpların trajik olduğunu belirten Dempsey, İsrail ordusunun bu sayıyı azaltmak için gösterdiği çabadan alınacak dersler ve tüneller hakkında öğrenilecek bilgiler olduğunu söyleyerek üç ay önce Pentagon’dan bir ekibin eğitime yollandığını açıkladı. Dempsey konuşmasını “İsrail sivil kayıp yaratmakla değil, Gazze’den İsrail’e atılan roketleri durdurma çabasında,” sözleriyle tamamladı.

kaynak: reuters


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: