Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Batı Şeria » İsrail’de gerçekleşen terör saldırılarında iki İsrailli hayatını kaybetti

İsrail’de gerçekleşen terör saldırılarında iki İsrailli hayatını kaybetti

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Tel Aviv’de ve Batı Şeria’da düzenlenen iki ayrı terör saldırısı sonucunda İsrailli hayatını kaybetti.

10 Kasım günü Filistinli saldırganların düzenlediği iki ayrı terör saldırısında İsrailli iki kişi öldü, üç kişi yaralandı.

Tel Aviv’de Bıçaklı Saldırı:

İsrail’de akşam vakti gerçekleşen ilk olayda, Filistinli terörist 20 yaşındaki Almog Shilony adlı İsrailli askere bıçakla saldırdı. Terörist, askerin silahını çalma teşebbüsünde başarılı olamadı. Olaydan sonra genç asker kaldırıldığı hastanede hayatını kaybederken, saldırgan ile karşı karşıya gelen yaşlı bir kişi yaralandı.

Tel Aviv polisi, olayın ardından Hahagana Tren İstasyonu’nda yakalanan saldırganın, Batı Şeria’dan İsrail’e yasal olmayan yollarla gelen 18 yaşındaki Nabluslu bir Filistin vatandaşı olduğu ve Batı Şeria’dan yasal olmayan yollarla İsrail’e girdiği belirlendi.

Almog Shilony  ve  Dalia Lemkus  gerçekleşen terör saldırılarında hayatlarını kaybettiler

Almog Shilony ve Dalia Lemkus gerçekleşen terör saldırılarında hayatlarını kaybettiler

Gush Etzion’da Bıçaklı Saldırı 

26 yaşındaki Dalia Lamkus’un öldüğü ve iki kişinin daha yaralandığı ikinci saldırı Kudüs’ün güneyinde İsraillilerin yaşadığı Etzion bloğunda meydana geldi.

Alon Shvut girişine yakın bir otobüs durağında minivanı ile bekleyen Filistin kökenli terörist Dalia Lamkus’un üzerine aracını sürdü. Araçtan inen saldırgan daha sonrasında talihsiz kadını defalarca bıçakladı. Yolun karşısına geçip yirmi yaşlarında bir genci hafif yaralarken, arabasını durdurarak ve saldırganı durdurmaya çalışan elli yaşlarındaki bir başka adamı yüzünden yaraladı.

İslami Cihad’a bağlı Hebronlu 30 yaşındaki saldırganın daha önce molotof kokteyli attığı için için beş yıl hapis cezası olduğu bildirildi. Bir güvenlik görevlisi tarafından vurularal etkisiz hale getirilen saldırgan İsrail’deki bir hastanede tedavi altında tutuluyor.

20 sene önce Güney Afrika’dan İsrail’e göç etmiş olan ve Şubat 2006’da Gush Etzion’da gerçekleşen benzer bir terör saldırısında garsonluk yapan 17 yaşındaki Dalia, Filistinli bir terrörist tarafından bıçaklanarak hafif yaralanmıştı.

Bu terör saldırısı; yazın başlarında kaçırılan ve 12 haziran 2014 tarihinde öldürülen 3 İsrailli Yahudi genci  Gilad Sha’er (16), Naftali Frenkel (16) and Eyal Yifrah (19)’in öldürüldüğü kavşağın yakınında gerçekleşti.

??????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

İSRAİL CUMHURBAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA
İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, Tel Aviv ve Batı Şeria’daki bıçaklı saldırılara ilişkin, “Seçimle işbaşına gelmiş yetkililere, her siyasi çizgiden tüm liderlerimize birlik çağrısında bulunuyorum” dedi.

Rivlin, basına yaptığı açıklamada, güvenlik güçlerine güven duyduğunu belirterek “Biz, normal hayatımıza dönene kadar dinlenmeyecekler. Bu korkunç günde, en değerli parçalarını kaybeden aileye en içten başsağlığı dileklerimi, yaralılara ise en kısa zamanda iyileşmeleri temennilerimi iletiyorum” diye konuştu.

Ülke olarak zor günler geçirdiklerini ifade eden Rivlin, “Seçimle iş başına gelmiş yetkililere, her siyasi çizgiden tüm liderlerimize birlik çağrısında bulunuyorum” ifadesini kullandı.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: