Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Kanser ilaçları uyku sırasında daha etkili

Kanser ilaçları uyku sırasında daha etkili

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


chemotherapy1_2İsrailli bilim adamları, geceleri bazı anti-kanser ilaçların verilmesinin daha verimli olabileceğini söylüyor.

Weizmann Enstitüsü’nde yapılan bir araştırma geceleri, kanserli hücrelerin vücutta büyümesinin ve yayılmasının daha fazla olduğunu gösterdi. Nature Communications’da yayımlanan bu şaşırtıcı bulguya göre vücudun gündüz-gece döngüsü, uygulanan tedavinin verimliliğini etkiliyor.
x400_300_weizmann__jpg_pagespeed_ic_eb6vN5wrTe

Dr. Mattia Lauriola liderliğinde, Weizmann Enstitüsü Biyolojik Yönetmeliği Bölümü Prof. Yosef Yarden, Kompleks Fizik Sistemleri Bölümü Prof. Eytan Domany ve bilim adamlarından oluşan ekip, araştırmada özellikle iki reseptör üzerinde durdular. Birincisi, kanser hücreleri de dahil olmak üzere hücrelerin büyümesini ve hareketini destekleyen Epidermal Büyüme Faktörü Reseptörü (EGFR). İkincisi adrenal bezlerden günlük ritimde veya stres durumunda salgılanan steroid hormonu, hem vücutta salgılanan hem de sentetik olarak üretilen Gukokortikoid (GC).

cancer-tumor-growth-night

Hücreler aynı anda birden çok reseptörden mesaj alabiliyor ve bu mesajların bazıları diğerlerinden öncelikli olabiliyor. Bilim adamları yaptıkları deneylerde, GC reseptörü steroid olarak hücrelere mesaj verildiğinde, EGF reseptörü tarafından desteklenen aktivitenin bastırıldığını buldular.

EGFR uyurken, uyanık olduğumuz zamanlardan daha aktif hale geliyor. Uyanıkken zirvede bulunan steroid düzeyi ise uyku sırasında düşüyor.

Deneylerde, günün farklı zamanlarda farelere yeni nesil bir ilaç olan Lapatinib verdi. EGF reseptörüni inhibe etmek ve böylece kanser hücrelerinin büyümesini ve yayılmasını önlemek üzere tasarlan bu ilaç meme kanserini tedavi etmek için kullanılmaktadır. Sonuçta uyku sırasında veya uyanık oldukları saatlerde ilaç verilmesine bağlı olarak, farklı fare gruplarında, tümörlerin boyutları arasında önemli farklılıklar olduğu görüldü. Deney bulguları, kanserin büyümesini ya da engellenmesini sağlayan, GC steroidler düzeylerinde 24 saat boyunca ciddi yükselişlerin ve düşüşlerin olduğunu gösterdi.

Prof. Yarden, “Bu bir zamanlama sorunu gibi görünüyor. Kanser tedavileri genellikle gündüz uygulanır. Yani hastanın vücudunun, kanserin yayılmasını kendi engellemeye çalıştığı zaman. Biz yeni bir tedavi teklif etmiyoruz. Bunun yerine mevcut ilaçlar ile yeni bir tedavi programlıyoruz.” diyor.

Kaynak: Neuroscience News


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 389 other followers

%d bloggers like this: