Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’in tuzu uluslararası ödüle serpildi

İsrail’in tuzu uluslararası ödüle serpildi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Eilat'daki Salt of the Earth madeni (Fotoğraf: Courtesy)

Eilat’daki Salt of the Earth madeni (Fotoğraf: Times of Israel)

1922 yılından beri tuz üreten İsrailli Salt of the Earth firması, 2014 SIAL (Salon International de l’alimentation) İnovasyon Seçimleri ödülünü kazandı. Gıda sektörünün en geniş katılımlı fuarı olan SIAL’ın İnovasyon Ödülü, bu sektörde verilen en prestijli ödüllerden biri kabul edilmektedir.

Arison Gruba bağlı Salt of the Earth (İbranice adı Melach ha’aretz”) perakende ve endüstriyel pazarlara tuz satmaktadır. İsrail’in güneyinde Eliat’da ve Hayfa yakınlarındaki Atlit’de bulunan tuz madenleri bulunan şirket çevreye duyarlılığı ile dikkat çekiyor. Birçok hayvan türü barındıran ve binlerce göçmen kuşun konut ve yuvalama alanları olan doğal yaşamın korunmasına çalışıyor. İsrail Doğa ve Milli Parklar Koruma Kurumu ile işbirliği yapmakta olan şirket deniz kaplumbağalarının korunmasına katlıda bulunuyor.

Tuz ile yapılabilecek fazla bir ürün olmadığını düşünülebilir fakat şirketin ürün yelpazesi çok hayal gücünüzü zorlayacak niteliktedir. Şirket standart ofra tuzu üretimi yanı sıra siyah granül tuz, beyaz granül tuz, biberiye granül tuz, füme granül tuz, azaltılmış sodyum tuzları, koşer ette kullanılan sanayi tuzları, peynir üretimi, asitleme, deri tabaklama, plastik imalatı, “gurme” tuzlar ve hatta bulaşık yıkama için toz ürünler üretmektedir.

Salt of the Earth geçen hafta SIAL ödülünü üç ürün ile kazandı:

WonderSalt; çocuklar için doğal olarak meyve ve sebze özleri ile renklendirilmiş düşük sodyumlu deniz tuzudur. Çocuklar sodyum alımını kontrol altına almaya yardımcı olmak için tasarlanmış renkli ve eğlencelidir.

Umami-Esanslı Deniz Tuzu; sodyum seviyesini azaltılmış Kızıldeniz’in saf tuzundan türetilen domates özlü, “beşinci tat” ile lezzet taşırken bir tarifi sodyum seviyesi azaltılmıştır.

Salt’N Easy; kavurma, tavuk, balık ya da sebze karışımlı baharatlı deniz tuzudur.

Şirketin Pazarlama Müdürü Giorit Carmi, lezzetten vazgeçmeden sodyumu azaltılmış diyet tuz üretimi yaparak, ev tarzı yemeklerine artan talebi karşılayacak gurme ürünler oluşturmaya yardımcı olmayı hedeflediklerini belirtiyor.

 

Kaynak: Times of Israel


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: