Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Sanatseverseniz İsrail’de yapmanız gerekenler!

Sanatseverseniz İsrail’de yapmanız gerekenler!

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail’deyseniz dilerseniz müzeleri, galerileri gezebilir, el sanatlarını keşfedebilir ya da muhteşem manzarayı kendiniz resmetmeyi tercih edebilirsiniz. İsrail size geçmiş ve geleceğin geniş sanat deneyimini sunar.

Herta and Paul Amir Binası, Tel Aviv Sanat Müzesi

Herta and Paul Amir Binası, Tel Aviv Sanat Müzesi

Görsel sanatlar İsrail’in her yerine yayılmıştır. Ülke birçok müzeye, sanatçılar için dünyadaki tek köye (Ein Hod), cesur ve yaratıcı sokak grafitilerine ev sahipliği yapar. Sanatsever bir ziyaretçiyseniz İsrail’de yetenekten bunalacağınıza emin olun!

İşte 10 maddede sanatseverlerin İsrail’de yapması gerekenler:

1. Sanat Müzeleri:

İsrail Müzesi, Kudüs

İsrail Müzesi, Kudüs

Dünyada kişi başına düşen en çok müze ile İsrail, onur madalyası almıştır. Sadece bir ziyaret ile buradaki her müzeyi gezmenizin imkanı yoktur. Tel Aviv Museum of Art  ve Israel Museum mutlaka görmeniz gereken müzelerin başında yer alırlar. Design Museum Holon, Ralli Museums in Caesarea, Eretz Israel Museum, Museum of Israeli Art-Ramat Gan, Nahum Gutman Museum of Art, Haifa Museum of Art, Wilfrid Israel Museum listedeki diğer müzeler.

2. Galeriler:

GINA Galeri, Tel Aviv Dizengoff Sokak

GINA Galeri, Tel Aviv Dizengoff Sokak

İsrail çağdaş sanat için heyecan verici bir merkezdir. İsrail’e yapacağınız bir sonraki seyahat planınıza Gordon Gallery, Alon Segev GalleryNoga Gallery of Contemporary Art, Sommer Contemporary Art Gallery, Art-Time Gallery,  Chelouche Gallery, Agripas 12, Dvir Gallery, Rothschild 69, Umm el-Fahem Art Gallery  ve GINA Gallery of International Naive Art’ı da ekleyin.

3. Sanat Evleri:

İsrail’deki sanat evleri sergiler ve kültürel toplantılar için canlı merkez konumundadır. The Jerusalem Artists’ House  1906 yılında Boris Schatz tarafından kurulan bugün Bezalel Academy for Arts and Design olarak bilinen Bezalel School of Arts and Crafts‘ın ev sahipliği yaptığı tarihi bir binada yer almaktadır. Bina aynı zamanda Israel Museum’un öncüsü konumundaki Bezalel National Museum’a ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde genç sanatçılardan, kıdemli sanatçılara kadar birçok sanatçının eseri burada sergilenmektedir.

The Artists’ House Tel Aviv sanatçıların yardımcı olma amaçlı, kar amacı gütmeyen bir organizasyondur. Her ay en az yedi sergi açılan merkezde aynı zamanda atölye çalışmaları, konferanslar ve sempozyumlar yapılmaktadır.

Hayfa’da bulunan The Marc Chagall Artists’ House , Association of Painters and Sculptors’ın girişimi ile 1954 yılında inşa edilmiştir. Yerel sergilere, sanat derslerine ve oda müziği konserlerine ev sahipliği yapmaktadır.

4. Antik Mozaikler:

Tiberias'da kısmen restore mozaik zemin. Fotoğraf: İsrail Turizm Bakanlığı

Tiberias’da kısmen restore mozaik zemin. Fotoğraf: İsrail Turizm Bakanlığı

Her taşın altından çıkan binlerce yıllık tarihe sahip İsrail antik sanatı, muhteşem bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır. Arkeolojik sitler – çoğu eski kilise ve sinagoglarda bulunan- nefes kesen mozaik zemin ile süslenmiştir.

Renkli taş parçaları ve mitolojik hikayeler içeren karmaşık mozaikleri görmek için 6.yy’da yapılmış olan Beit Alfa National Park ‘daki sinagogu ziyaret edebilirsiniz. Nasıra’nın batısındaki Tzipori National Park ‘da bulunan yüzlerce küçük taşlarla doğal tonlarda oluşturulmuş güzel bir mozaik olan “Mona Lisa of the Galilee”yi görebilirsiniz. Park aynı zamanda hayranlık uyandıran birçok esere ev sahipliği yapmaktadır.

Caesarea Bizans döneminden kalma “Bird Mosaic“i veya Kibbutz Beit Kama’daki kilise mozaiklerini unutmamak gereklidir.  Kudüs’deki The Church of the Holy Sepulcher Hıristiyan temalı muhteşem zemin ve duvar mozaikleri sahiptir. Eğer şaşırtıcı miktarda mozaikleri bir arada görmek isterseniz, Good Samaritan Inn arkeolojik müzesini ziyaretmeniz önerilir. İsrail’deki tek mozaik müzesi olan bu yer dünyadaki birkaç benzerinden biridir.

5. Resim Yap ve Gez:

İsrail’de düzenlenen yeni akım sanat turlarına katılan ziyaretçiler içlerindeki yaratıcı enerjiye dokunma fırsatı buluyorlar. Beer Sheva Art Experience ve Paint Israel Art School atölyeleri sanat ile geziyi birleştiriyor. Negev’in resmini yapabilirken neden fotoğrafını çekesiniz ki? Üstelik bu turlara sanatçı ve amatör herkes katılabiliyorken.

6.Sokak Sanatı / Grafiti:

Tel Aviv'den grafiti. Fotoğraf: Nicky Blackburn

Tel Aviv’den grafiti. Fotoğraf: Nicky Blackburn

İsrail’deki sokak sanatını anlayabilmek için yürüyerek gezmekten daha iyi bir yol yoktur. Rami Meiri, Broken Fingaz Crew, Know Hope, Pilpeled, NRC, TML, DEDE, Inspire ve Gezer hızla büyüyen sokak sanatı ve grafiti sanatının temsilcilerindendir.

Neye baktığınızı anlamak için dilbilimci Guy Sharett’ın Streetwise Hebrew sitesine ya da Street Art Jerusalem’e bir gezinti yapabilirsiniz.

7. Ein Hod Sanatçı Köyü:

Ein Hod'da yer alan "Buz pateni yapan Kız " Ora Segalis. Fotoğraf: PikiWiki Israel

Ein Hod’da yer alan “Buz pateni yapan Kız ” Ora Segalis. Fotoğraf: PikiWiki Israel

İsrail’in sadece kooperatif sanatçı köyü Ein Hod, Carmel Dağı’nın batı yamaçlarında yaşayan sanatçılardan oluşan küçük bir topluluktur. Ein Hod, 1953 yılında sanat ve sanat eğitimi için yaratıcı bir ortam inşa etmek amacı ile Dadaist sanatçı Marcel Janco ve bir grup yenilikçi sanatçı yardımıyla kurulmuştur.

Buradaki müzeleri, galerileri, sanatçı evlerini ve dükkanları ziyaret etmek en popüler zaman hafta sonlarıdır. Sakinleri arasında uluslararası üne sahip heykeltıraş Dina Merhav, heykeltıraş-ressam Benjamin Levy ve fotoğrafçı Ron Kedmi bulunmaktadır.

8. Bauhaus Center:

Bauhaus

Bir mimari tutkunu iseniz Bauhaus Center Tel Aviv’deki ilk durağınız olmalıdır. Galeri alanınan ev sahipliği yapan merkez, uluslararası Bauhaus mimari tarzını görmek isteyenler için turlar düzenlemekte ve hatıra eşyalar satmaktadır.

Unesco Dünya Kültür Mirası olarak belirlenmiş Tel Aviv’deki “White City” bu stildeki 4000 yapısı ile nefes kesici görünmektedir.

 9. Sanat & El Sanatları Fuarı:

Nahalat Binyamin Sanat & El Sanatları Fuar’ı her salı ve cuma günleri, yüzlerce çevre sakinini ve ziyaretçilerin akınına uğruyor. 1987 yılında Tel Aviv-Yafa kentinin girişiminde başlamış olan bu sokak fuarında 200’den fazla sanatçı ve zanaatkar; seramik, takı, oyuncak, ahşap sanatı, cam üfleme, giyilebilir sanat ve geri dönüşümlü kreasyonlar satmaktadır. Kalitenin korunması amacı ile satılan şeyler bir komite tarafından seçilmektedir. Kudüs’deki Bezalel Sanat ve El Sanatları Sokak Fuarı sadece cuma günleri düzenlenmektedir. 2009 yılında başlayan bu pazar, Bezalel Caddesi ve Shmuel Hanagid Caddesi arasında İsrail’in uluslararası sanat okulu Bezalel Sanat ve Tasarım Akademisi’nin eski binasının yakınına kurulur.

10. Fresh Paint Çağdaş Sanat ve Tasarım Fuarı:

Nahalat Binyamin Sanat ve El Sanatları Fuarı. Fotoğraf: İsrail Turizm Bakanlığı

Nahalat Binyamin Sanat ve El Sanatları Fuarı. Fotoğraf: İsrail Turizm Bakanlığı

Eğer Fresh Paint Contemporary Art & Design Fair ‘in düzenlendiği Kasım ayında Tel Aviv’de iseniz, güzergahınıza fuarı da eklediğinizden emin olun. Fuar İsrail’in önde gelen sanatçı ve tasarımcılarının özgün ve yaratıcı eserlerini teşhir ederken, onların tanıtımına ve gelir elde etmelerine yardımcı olmayı hedefler. Etkinlik her yıl farklı bir yerde düzenlenmektedir.

Kaynak: www.israel21c.org


1 Comment

  1. Dr.Ülkü Varlık says:

    Kıymetli Site Yöneticisi, Yukarıda sıralanan yerlerin çoğunu bu yıl 27 mart-1Nisan tarihleri arasında Tel Avive yaptığım ziyaret sırasında görme fırsatı buldum.İlk fırsat da tekrar ziyaret edip eksik kalan görmediğim yerleri gezerek tamamlamak istiyorum.Şimdiye kadar 50’ye yakın ülkeyi ziyaret edip,gezme fırsatı buldum.Ancak,bende en derin ,güzel anılar bırakan ülkelerden biri İsrail oldu,Hava alanındaki güler yüzlü insanların beni ve arkadaşımı karşılayışlarından,ülkeden ayrılışıma kadar,insanlarının zarifliği,nezaketliliği,kentlerin temizliği,tüm dinlerin insanlarını bir arada bulunduruşu,dünyanın her ülkesinden gelen gezgin ve turistlerin yarattığı armoni jerusalem’in büyüleyici güzelliğini unutmak mümkün değil.Bu arada ben sadece ve sadece ‘Soykırım Müzesini’görmek için bile bu ülkeye gitmeye,gezmeye değer düşüncesini taşıyorum,…
    Selam,sevgi ve saygılarımla,
    Sağlık ve huzurla kalınız.
    Dr.Ülkü Varlık

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: