Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrail’de görmeniz gereken 10 yer

İsrail’de görmeniz gereken 10 yer

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


İsrail’deki günlük hayatın normale dönmesinin ardından, kutsal topraklarda tatil planlamak isteyenler için Tel Avivli manzara fotoğrafçısı Noam Chen’in hazırladığı İsrail’de görülmesi gereken 10 harika yerin listesi.

1. Kudüs (Eski Şehir)
Dünyanın en önemli şehirlerinden biri olan Kudüs’ün listenin en başında olması sürpriz olmamıştır. Burayı tam anlamı ile gezebilmeniz için en az 4 gününüzü ayırmanız gerektiğini aklınızın bir köşesinde tutun.

tower-of-david-jerusalem

Davut Kulesi, Kudüs

israeli-soldier-western-wall

Ağlama Duvarı, Kudüs

2. Yad Vashem Müzesi, Kudüs
Yad Vashem Soykırım Müzesi;  İsrail’in kuruluşundan kısa bir süre önce gerçekleşen dehşete tanıklık eden, Yahudi halkının tarihini anlamak için güçlü bir deneyimdir.

Yad Vashem Müzesi, Kudüs

Yad Vashem Müzesi, Kudüs

3. Ölü Deniz
Dünyanın en tuzlu sularından birine sahip, Kudüs yakınlarında bulunan ünlü ‘Ölü Deniz’ dünyanın en alçak noktasında yer alır. Çöl dağları ile çevrili Ölü Deniz’de çeşitli plajlara gidebilir, sağlık için faydası bilinen suda yüzebilir, çamur banyosu yapabilirsiniz.

Ölü Deniz, İsrail

Ölü Deniz, İsrail

4. Ramon Krateri, Negev Çölü
Güneydeki Negev Çölü’nün içinde yer alan benzersiz jeolojik yerşekli Ramon Krateri, görülmeye değer doğal bir güzelliktir. Krater ve çevresi İsrail’in en geniş milli parkını oluşturmaktadır.

Ramon Krateri, Negev Çölü

Ramon Krateri, Negev Çölü

5. Celile Tepeleri
Bir sonraki öneri ise kuzeye doğru Celile’nin tepelerine yapılacak olan bir ziyaret olacaktır. Soğuk hava ve yeşil ile kaplı dağlar çöl ile ferahlatıcı bir kontrast oluşturmaktadır.

galilee-mountains-israel

Celile Tepeleri

6. Bahai Bahçeleri, Hayfa
Hayfa’daki Bahai Bahçeleri ziyaretçilerine gün batımında pitoresk bir manzara sunar. Dünya tarih mirası bu yerde Hayfa’nın birinci sınıf güzel bahçeleri ile kentin ve limanın harika manzarasının keyfine varabilirsiniz.

Bahai Bahçeleri, Hayfa

Bahai Bahçeleri, Hayfa

7. Caesarea (Keysarya) Liman Milli Parkı
Caesarea (Keysarya) Liman Milli Parkı; tarihi yerlerin, sanat galerilerinin, restoranların ve plajların birarada bulunduğu gezi için mükemmel bir yerdir. Eski Caesarea (Keysarya) kalıntılarında yürüken kendinizi Romalılar zamanına adım atıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Gezi sonrası restoranlardan birinde dinlenmek ya da plaj keyfi yapmak tercihinize bağlı.

caesarea-harbor-israel

Caesarea (Keysarya) Liman Milli Parkı

8. Tel Aviv’in Kalabalık Sokakları
Ben Gurion Havalimanı’na vardığınızda gideceğini ilk yer muhtemelen İsrail’in en büyük ikinci şehri olan Tel Aviv olacaktır. Sadece şehrin sokaklarında dolaşmak, şehrin dükkan ve pazarlarını incelemek, çok sayıdaki kafe ve restoranların zevkine varmak için birkaç gününüzü ayırmanız gerekir.

Tel Aviv

Tel Aviv

9. Tel Aviv Limanı
Tel Aviv sokaklarına dağılmış birçok turistik mekan bulunur ama bu sırada plajları unutmamak gereklidir. Plajların birçoğundan çok hoşlanacağınız kesin ama bu sırada popüler liman alanını kaçırmadığınızdan emin olmaya çalışın. Muhteşem manzarası için buraya gün batımında sırasında gelebilir ya da yakındaki restoranlardan birinde akşam yemeği yerken güzel bir gün batımı keyfini bekleyebilirsiniz.

sunset-port-of-tel-aviv

Tel Aviv Liman’ı Gün Batımı

10. Eski Şehir Yafa
İsrail’i ziyaret ederken listenize dünya’nın en eski yerleşim merkezlerinden biri kabul edilen liman şehri Tel Aviv-Yafa’yı da ekleyin. Yafa, Tel Aviv’in bir parçası olarak kabul edilse de küçük sanat galerileri ve dükkanları ile bezenmiş muhteşem dar sokakları ile farkını hissettirir. Bütün bunlara harika deniz manzarası eklerseniz, kutsal topraklarda  unutulmaz bir başka gün daha geçirmiş olursunuz.

Yafa, Tel Aviv

Yafa, Tel Aviv

Noam-Chen-medium Noam Chen Kimdir?
Özellikle manzara fotoğrafları üzerine uzmanlaşmış olan Tel Avivli fotoğrafçı Noam Chen’in eserleri  National Geographic dergisi de dahil olmak üzere İsrail, İngiltere, Kanada ve ABD’de gazete ve dergilerde yayımlanmıştır. İsrail ve Fransa’da grup ve kişisel sergilerde yer almakta, İsrail’de Turizm ve Gayrimenkul endüstrileri için çalışmaktadır.

Kaynak: Times of Israel


1 Comment

  1. nilgün süngü says:

    GELMEK İSTEDİK ÇOK PAHALI 2006 da fiatlar makul idi paramızı yatırdık olay çıktı iade ettiler ..şimdi gelemiyoruz zaten orta-doğunun her yeri berbat durumda

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: