Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailli Viber uygulaması 900 milyon dolara Japonlara satın aldı

İsrailli Viber uygulaması 900 milyon dolara Japonlara satın aldı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


VIBER

Son dönemde hareketli olan teknoloji dünyasında bir satın alma haberi de mobil cihazlarda anında mesajlaşma hizmeti sunan Viber’den geldi.

Japon elektronik devi Rakuten’in, İsrailli girişimci Talmon Marco’nun Güney Kıbrıs’ta faaliyet gösteren firması tarafından geliştirilen Viber uygulamasını satın aldığı açıklandı. Viber için 900 milyon dolar ödeyen Rakuten, Japonya’da elektronik ticaretten finansa kadar bir dizi ticari faaliyette bulunan bir şirket.
Son yılların popüler sesli ve yazılı mesaj uygulaması Viber, 3G üzerinden görüşme yapma imkanı da sunuyordu. Kendi kategorisinde en popüler uygulamalardan olan Viber’in dünya çapında yaklaşık 300 milyon abonesi bulunuyor. Rakuten’in 200 milyon abonesi olduğu düşünüldüğünde toplam rakam 500 milyona ulaşıyor.

Dünya çapında bilinen bir uygulama olan Viber, son dönemde popüler olan mobil cihazların arasında sesli, yazılı ya da görüntülü mesajlaşma yazılımlarından biri. Bu alanda en bilinen uygulamalardan olan WhatsApp ile benzer özellikleri bulunan Viber, sesli arama yapma özelliği ile bu rakibinden ayrılıyor.
3G yani mobil internet ya da kablosuz ağlar üzerinden iletişim kurma imkanı sunan WhatsApp ve Viber gibi uygulamalar, özellikle gençler arasında yaygın olarak kullanılıyor. Bu uygulamaların en büyük özelliği farklı işletim sistemlerinde kullanılıyor olması. Bu sayede örneğin iPhone’u olan bir kullanıcı mobil internet ya da kablosuz ağlar yardımı ve bu uygulamalar sayesinde Android işletim sistemi kullanan bir arkadaşına mesaj gönderebiliyor.

Viber, İsrail asıllı bir Amerikalı girişimci Talman Marco ve ekibi tarafından 2010 yılında ilk olarak iPhone için piyasaya sürüldü. Android sürümü 2011 yılında çıkan uygulamanın, Windows Phone, BlackBerry ve Symbian işletim sistemleri için sürümleri de yayınlandı.
Japon elektronik ticaret devi Rakuten, 1997 yılında kurulan Rakuten,elektronik ticaret ve internet şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Firmanın kurucusu ve CEO’su ise Hiroshi Mikitani olan Rakuten, Japonca’da ‘iyimserlik’ anlamına geliyor. 2012 yılında dünya çapında 4.7 milyar dolar gelir, 770 milyon dolar kar elde eden şirketin dünya çapında 10.300 çalışanı bulunuyor.

 

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: