Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Din » Bazı Zamanlarda Sorulma(ma)sı Gereken Sorular

Bazı Zamanlarda Sorulma(ma)sı Gereken Sorular

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda Türkçe tercümesini sunduğumuz bu makale İsrail Başkonsolos Yardımcısı Ohad Avidan Kaynar tarafından 01/09/2014 tarihinde kaleme alınmıştır.


Bazı Zamanlarda Sorulma(ma)sı Gereken Sorular

exclamation-and-question-mark-comic

Geçtiğimiz temmuz ayında ,İstanbul’a gelişimin üçüncü senesi doldu.

Şu andaki duruma bakılacak olursa; İsrail ve Türkiye arasındaki ikili ilişkilerde en düşük seviyeye [bugüne kadarki] ve en sert söylemlere, acımasızca eleştirilere maruz kalma durumunu yaşamış oldum.

Konularımızın çoğu ortak çıkarlar olduğu kadar ortak çatışmalar da benim günlük işimin bir parçası, bu yüzden bazı sorular [ve cevaplar] çok açık bir şekilde belliyken, bazıları hala kafamı kurcalıyor.

1. Bir Filistinli’yi bir İsrailli’den daha yakın hissettiren şey nedir?
2. Neden Türk halkının 64%`ü Yahudi komşu istemiyor?
3. Neden Türk gazeteleri İsrail’e takmış durumda, Türk basınında en fazla yer alan yabancı ülke konumunda?(Bazı günler ABD+Rusya+Çin toplamından daha fazla yer alıyor)
4. Türkiye’de yaşayan Hamas liderlerinden birinin [Salih El Aruri] İstanbul’da bir konferansta İsrailli 3 genci öldürdüklerini itiraf etmesi uygun mudur? Örneğin; benzer şekilde PKK temsilcilerinden biri Kudüs’de böyle bir itirafta bulunsaydı uygun olur muydu?
5. İsraillilerin Hamas’ı, Türklerin PKK’yı gördüğü gibi gördüğünü biliyor musunuz?
6. Sizce Türklerin son zamnalarda Hitleri ve Nazileri ikonlaştırarak kullanması, tarih bilgilerinin eksikliklerinden mi, olgusal bilgilerinden mi yoksa sadece antisemitizmlerinden mi kaynaklanıyor?
7. Yahudileri ve İsraillileri aynı mı görüyorsunuz ?
8. İsraillilerin %20’sinin Müslüman olduğunun biliyor muydunuz?
9. Gazetelerden tamamen gerçek ve doğru haberleri aldığınızı hissediyor musunuz?
10. Özellikle İsrail hakkında ?İsrail ile ilgili tamamen doğru haberler verdiklerinden emin misiniz?
11. Uzun zamandır İsrail’e karşı mesafeli olunması Türkiye’ye yardımcı olmuş mudur?
12. İsrail tarihine dair, Filistinlilerle çatışma haricinde, birşey biliyor musun?
13. Kendinize sorun ve dürüstçe cevap verin: Gazze hakkında ne biliyor sunuz?Dünyanın en yoğun nüfüslu yeri mi? Yoksa orta bir nüfus yoğunluğu mu var? Kaç milyon insan yaşıyor orda ? 2? 3? veya 4? Orda yaşayanların hepsi Hamas’ı destekliyor mu? Yemek ve su sıkıntısı çekiyorlar mı? AVM ve su parkları var mı? Sizce hangisi daha önce gerçekleşti? İsrail’in ablukası mı , Hamas’ın kontrolü ele geçirmesi ve İsrail’e füzeler fırlatması mı?
14. İsrail hakkında ne biliyorsunuz? 5,6,7,8 kaç milyon insan yaşıyor orda biliyor musunuz??Bu sayının kaç milyonu Yahudi ve kaç milyonu Müslüman biliyor musunuz? Müslümanlar oy kullanabiliyor mu? Eşit hakları var mı? İsrail’de Müslüman milletvekilleri var mı?
15. Dünyada demokratik olan ve aynı zamanda devlet dini olan başka ülkeler var mı [Yunanistan? İngiltere? İtalya? Mısır?]?
16. Diğer devlet dini olan ve demokratik olan ülkeler uygun fakat İsrail değil mi?
17. 1’den 10’a kadar puan vermeniz istenirse , ülkenize kaç puan verirdiniz?
18. Türkiye’nin bütün yaptıklarından haberdar olduğunuzu, ne yaptıklarını ve neden yaptıklarına dair bütün bilmeniz gerekenleri bildiğinizi düşünüyor musunuz ?
19. 1’den 10’a kadar puan vermeniz istenirse , İsrail’e kaç puan verirdiniz?
20. Türkiye’nin bütün yaptıklarından haberdar olduğunuzu düşünüyormusunuz, neyi niçin yaptıklarına dair bütün bilmeniz gerekenleri bildiğinizi düşünüyor musunuz?
21. Eleştiri için bilgi bir ön koşul mudur?
22. Dinlerinden başka Türkiyeli Müslümanlar ve Türkiyeli Yahudilerin birbirinden ne farkları vardır?
23. Ve aynı şekilde İsrailliler ile ne gibi farkları vardır?
24. Bütün Türkler dindar Müslümanlar mıdır? Bütün İsrailler dindar Yahudiler midir?
25. Bölgemizde hangi ülke [yaşam tarzı, demokrasi ve ekonomi olarak] size daha yakındır: Suriyeliler mi? Lübnanlılar mı? Filistinliler mi?Mısırlılar mı? İranlılar mı? Iraklılar mı? ya da İsrailliler mi?

Ohad Avidan Kaynar
Deputy Chief of Mission.
Consulate General of Israel in Istanbul.


2 Comments

 1. yıldırım says:

  Sayın Avidan… Siz de şunu sorun kendinize biz neyi yaptık; ve neyi yapmadik ki Türkiye ile ilişkilerimiz bu duruma geldi..?? Nefreti bu kadar yükseltmeyi nasıl becerdik… Neden Türk gemisine uluslar arası sularda saldırdık… Bu kadar vahşice Araplara neden saldırıyoruz… Türkiye bir gün bize saldırırsa neler olur… Türklerin elinde ihtivasını bilmediğimiz, hayal bile edemeyeceğimiz sialahlar olması olasılığı var mı acaba fialn gibi soruların cevabı da düşünülmeli sanırım…
  Kimse bu ülkede, Yahudilerden nefret etmiyor.. Siz bunu yüksek çabalarınızla hak ediyorsunuz…

 2. Ahmet Esin says:

  Resmiyetini bilmediğimiz yazıya naçizane cevabım:

  1. Filistinlileri daha yakın hissettiren şeyin başında (ne kadar iyi olduklarını bilmiyoruz) müslüman olmaları geliyor.
  2. %64 yahudi komşu istenmemesi tamamen kafatasçılıkla açıklanabilir. bkz: Osmanlı’da gayr-i müslim hakları.
  3. Gazeteler ticari kuruluşlardır ve çıkar karşılığında İsrail ötekileştiriliyor, yalnız Türkiye’de en çok sevilmeyen ülkenin Amerika olduğunu unutmamak lazım.
  4-5. Tabi ki çok yanlış bir beyan kabul görmemesi lazım. İki örgüt arasında muhakkak farklar var: PKK bugüne kadar 30.000 civarında sivil-askerin ölümüne sebep olmuştur. Ama Hamasın yaptığı bir saldırı karşısında sivillerinde hedef alınması kabul edilemez.
  6. Tarih bilgimiz ne kadar iyidir bilmiyorum ama İspanyolların Yahudilere yaptığı soykırım karşısında Osmanlı’nın tutumunu baz alırsak; 2. Dünya Savaşında güçlü bir ülke konumunda olsaydık aynı şekilde Hitlerin politikalarına karşı Musevi toplumuna yardım edebilirdik. Ayrıca bunu bir adım daha ileriye götürüyorum; Toplum olarak batıya ve hatta İsrail’e nazaran yapılan bu soykırımı sadece bir kaç kişiye (Hitler-Himler) mal etmiyoruz ve bugün yaşayan Alman yönetimini de özellikle Türk göçmenlere uyguladıkları aşırı ırkçı politikalara bakarak; o zamanlardaki güç ellerine geçecek olsa o hadiselerin tekrar nüfuz etmesini ihtimal halinde görüyoruz.
  7. Hayır. Bilakis Türkiye’de yaşayan Musevi toplumu Müslümanlarla iç içe geçmiş durumdadır ve ticari alanda çok iyi seviyedeler. Dolayısıyla İsrail Devletine (İsrail halkı bunun dışındadır) karşı oluşan ön yargı, Musevi vatandaşlarımıza karşı bakış açımızla kesinlikle örtüşmez.
  8. Genellikle bilinmez ama bu nüfus yoğunluğu oradaki Müslümanların söz sahibi olduğu anlamına gelmiyor.
  9. Günümüzde çok cahil insanlar bile medyanın meşruiyetini tartışıyor tabi ki ama oluşturulan algı maalesef görsel ve yazılı medyayı bir bilgi merkezi haline getiriyor. (bilgi kirliliği)
  10. İsrail hakkında her şeyi bildiğimiz söylenemez ama gazzenin içler acısı durumu diğer gerçeklerin üstünü örtüyor.
  11. Amacımız bu mesafenin ülkemize getirecek faydaları değil, hakkı çiğnenen toplumların bir karış bile yol katetmeleri bizim için daha önemlidir.
  12. İsrail’in 50-60 yıllık ufacık tarihinden çok Yahudilerin binlerce yıllık geçmişini çok yakinen biliyor ve tanıyoruz.
  13. Gazze Dünyanın en yoğun nüfus yerimi dir? AVM’si – su parkları var mı dır? Kaç milyon insan yaşar? Herkes Hamas’ı destekler mi? Ne kadar erzak sıkıntısı çekiyorlar? Bende soruyorum ve bunların cevabını bildiğimi sanmıyorum. Ama bu siyasi çekişmelerin yanında acı çeken insanları düşününce Hamas’ın ‘bazı gizli menfaatler uğruna oluşturmaya çalıştığı algı’ çabasını en az İsrail’in ablukacı politikaları kadar Filistin’e zarar verdiğini düşünüyorum.
  14. İsrail hakkında da pek bir şey bilmiyoruz. Türkiye’de azınlıklar ne kadar söz sahibi ise (Kürtler ve Aleviler), İsrail’de de Müslüman azınlıkların aynı derecede sosyal ve diğer politikalarda yönetim açısından bir etkileri olduğunu sanmıyorum.
  15-16. İsrail’in devlet dini olmasına bir tepkimiz yok. Kaldı ki bakış açımızın bu denli olumsuz olmasında devlet dini olgusunun da bir önemi yok. Mesela bir diğer devlet dini olarak tanımladığınız Mısır yönetimini İsrail yönetiminden daha az meşru görüyoruz. İsrail’de hükümetler seçim ile başa gelirken Mısır’da aynı şey söz konusu değil.
  17. 10 üzerinden 10 puan veremeyiz ama bizim başarısızlığımız üzerinden siyaset yapılmasına alışkınız.
  18. Türkiye’nin tüm dış politikalarına vakıf olamayız ve bildiklerimiz dışında bilmediklerimizin daha çok olduğunun farkındayım.
  19. Genel bakış açısı çok kötü ama şahsi olarak İsrail’e hiç gitmedim.
  20. ?
  21. Hayır. Ama çağımızdaki bilgi kirliliği düşünülürse Gazze’ye insani yaklaşımların artması bu karşıtlığı kısa sürede değiştirebilir. Zira Türk halkının Musevi toplumuyla bir alıp veremediği yoktur.
  22. Türkiye’de yaşayan Müslüman ve Musevi toplumun üstünlük ve haklar bakımından birbirlerine farkı olmaması gerekir. Fakat yönetimlerin farklı uygulamaları o halkın görüşüyle bağdaşmayabilir. Mesela 19. yüzyılın başlarında Ermeni veya Musevi vatandaşlara uygulanan varlık vergisi ve tecrit gibi uygulamaların daha küçük idareler ve küçük gruplar tarafından istismar edilip; gayri meşru yollardan mülk ve servet edinme vakaları daha sonraki zamanlarda anlaşılmış olup, bu iğrenç politikalar halk nezninde daima bir utanç kaynağı olmuştur.
  23. İsrail halkı ile doğrudan bir sorunumuz yok, İsrail Devletinin politikaları; orantısız şiddet kullanılması ve Gazze’ye yapılan ablukalar bunun sebebi. Türkiye’ye turist olarak gelen herhangi bir İsrail vatandaşının sorun yaşayacağını sanmıyorum.
  24. Laik bir ülkede yaşıyoruz ve tabi ki tüm Müslüman Türkler dindar değil. İsrailli Yahudilerin tamamının da dindar olduğunu düşünmüyoruz.
  25. Evet bu bölgede yaşam biçimi bakımından bize en çok uyan İsraildir. Sadece yaşam biçiminin benzerliği toplumları birbirine daha yakın hissettirecekse ve karşılıklı menfaatler için diğer yaşam biçimindeki toplumlar bu gibi sebeplerden dolayı dışlanıyorsa, burada insani değerler açısından büyük sorunlar var demektir.
  Anadolu halkı; Sümer’den, Hititler’den ve Türkler’den aldığı bu kültür birikiminin üzerine yüzlerce yıl sonraları tanıştığı İslam dini ile karakterini tamamlamış, Mevlana’nın ‘ne olursan ol gel’ sözü ile bu kimliği hoşgörü ve anlayış sınırlarını aşarak en üst seviyeye taşımıştır.. Bu bakımdan görünürlük ve maddesellik bizim bakış açımızın her zaman son demi olmuştur. Saygılarımla.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: