Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » Görüp görebileceğiniz en harika 9 Kumdan Heykel

Görüp görebileceğiniz en harika 9 Kumdan Heykel

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


poseidon_jpg_824x0_q85_crop-scale2013 yılında Melborne Avusturalya Deniz Altı Festivali’nde, Martijn Rijerse ve Hanneke Supply tarafından yapılan görkemli ve gözalıcı heykel; Yunan mitolojisi’nin denizler, depremler ve atlar tanrısı ‘Poseidon’. (Fotoğraf: Graham Denholm/Getty Images)

9 Harika Kumdan Heykel
Bu inanılmaz sanat eserlerinin şekillendirilmesi için kum, su ve uzun çalışma saatleri gerekiyor.

Kumsalda bir başınıza yürürken göreceğiniz en sanatsal şeyin parlak günbatımı olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Dünyanın birçok sahilinde karşınıza eğlenmek ve yarışmak için yapılmış birbirinden güzel kumdan heykeller çıkabilir.
Okyanus boyunca yürüdüğünüzde görebileceğiniz ortalama bir kumdan kalenin yolundan giden bu kumdan heykeller; şüphesiz bir plastik kalıbı kum ve su ile doldurmaktan daha fazlasını içeriyor. (Bu titiz süreç muhtemelen çoğu kum heykeltıraşına ilham kaynağı olmuştur.)

Yumuşak bir malzeme olan kumdan -göz detayı gibi- ayrıntılı heykeller yapmak büyük bir sabır gerektirir. Heykeltıraşlar, heykel bıçağından mutfak spatulasına kadar her türlü aleti hayallerini gerçeğe dönüştürmek için kullanabilirler.

Bu çok fazla deneyim, daha fazla motivasyon ve malzemenin çökmesini engelleyebilmek için hızlı yaratma becerisine sahip olmayı gerektirir. Bu sanat eserlerinin kalıcı olmadığı düşünülse de bu durum alışılagelmiş kil, metal ve taş heykeller kadar etkileyici olmalarına engel değildir.

İşte dünyanın dört bir yanından en görkemli eserlerin bazıları:

troll-under-bridge_jpg_824x0_q85Hayfa, İsrail’de köprünün altına sıkışmış bir trol heykeli (Fotoğraf: MaxVT/Flickr)

puss-boots-eretz_jpg_824x0_q85
2011 yılına ait nazlı ‘Çizmeli Kedi’ heykeli Eretz İsrail Müzesi’nin ‘Kum Efsaneleri’ sergisinden göz kırpıyor.

penguins_jpg_824x0_q85

2013 yılında Melborne Avusturalya Deniz Altı Festivali’nde, Michela Ciappini’nin ‘Buzdağı’ adlı eseri en detaylı eserlerden biriydi. (Fotoğraf: Graham Denholm / Getty Images)

mermaid-castle-haifa_jpg_824x0_q85 2006 yılında Hayfa İsrail’de sahilde bir yarışmada yapılan kumdan heykelde, bir prenses son derece girift bir kalenin önünde poz veriyor. (Fotoğraf: tammotris / Flickr)

davy-jones_jpg_824x0_q852011 yılında düzenlenen Blankenberge Belçika Kum Heykel Festivali’nde yer alan bu eser, Karayip Korsanları’ndaki Davy Jones’dan esinlenerek yapılmış. (Fotoğraf: Mark Renders/Getty Images)

Frogs-galore_jpg_824x0_q85

2011 yılında Melbourne Avustralya’daki Ürpertici Sürüngenler Kum Heykel Festivali’nde It was Hollanda’dan Susanne Ruseler ve Belçika’dan Hanneke Supply’in ‘Kurbağa Bolluğu’ adlı eseri. (Fotoğraf: Graham Denholm/Getty Images)

owl-haifa_jpg_824x0_q85Kitap tutan bilge baykuş 2007, Hayfa İsrail. (Fotoğraf: MaxVT/Flickr)

Gulliver-eretz_jpg_824x0_q85Eretz İsrail Müzesi’nin ‘Kum Efsaneleri ’  festivalinde edebi karakter Gulliver’i gemi tutarken gösteren kumdan heykel. (Fotoğraf: Eli Brody / Flickr)

Kaynak: From The Garpevine


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: