Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » En iyi 10 teknoloji şirketinin 5’i İsrailli

En iyi 10 teknoloji şirketinin 5’i İsrailli

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


rewalk_jpg_824x0_q85_crop-scaleForbes’in listesindeki ilk on teknoloji şirketinden biri omurilik yaralanması olan kişilerin yürümesine yardımcı bir ‘robot iskeletin’ yapımcısı Rewalk firması. (Fotoğraf: ReWalk)

Forbes’a göre en iyi 10 teknoloji şirketinin yarısı İsrail’den

Dünyanın dört bir yanında nüfus artışı ve yaşam beklentilerinin yükselmesi ile küresel sağlık sektöründe patlama yaşıyor. Forbes dergisi, sağlık sektöründe dünyanın en iyi 10 teknoloji şirketini seçti. Listedeki 10 şirketin 5 tanesi İsrail bağlantılı.

From the Grapevine ’e konuşan Health Business Group’un başkanı David E. Williams “8 milyon nüfuslu İsrail’de sağlık alanında bu kadar fazla lider teknoloji şirketinin olması inanılmaz.” dedi.

Felçliler için ayakta durma, yürüme, merdiven çıkma gibi daha önce hayal bile edilemeyecek hareket olanakları sağlayan giyilebilir “robot iskelet” ReWalk sistemi, kendisi de felçli ve tekerlekli sandalyeye mahkum, girişimci mühendis Amit Goffer tarafından tasarlanmıştır.

Geöçtiğimiz yaz ReWalk, U.S. Food and Drug Administration tarafından onaylandı. ReWalk’ın CEO’su Larry Jasinski yaptığı basın açıklamasında “Bu devrimci ürün, omurilik yaralanması olan kişilerin üzerinde anında hayat değiştiren bir etkiye sahip olacaktır.” dedi.

2010 yılında kurulan İsrail merkezli Umoove, akıllı cihazlar için göz ve yüz takip sistemleri yazılımı hazırladı.

2010 yılında kurulan İsrail merkezli Umoove, akıllı cihazlar için göz ve yüz takip sistemleri yazılımı hazırladı. Video oyunlarına, reklamlara ve analitiklere uygun bu yazılımı şirket, şimdi de tıp uygulamalarında kullanmak üzere çalışıyor. İsrailli şirketin kurucusu Yitzi Kempinski, otizm ve DEHB (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) gibi birçok nörolojik rahatsızlığın göz hareketine dayalı olarak teşhis edilebileceğini söylüyor. Scientific American’a konuşan Toronto Üniversitesi’nde araştırmacı Moshe Eizenmann “Görsel tarama, her bireyin beyninde var olan dünyanın bir modelini yansıtır.” diyor.

Telesofia  hastalarının bilmesi gereken şeyleri öğrenebilmesi için doktorların kendi videolarını yükleyebilmelerine olanak sağlayan bir platform oluşturdu. Videolar doğru ilaç kullanımı, cerrahi prosedürler gibi yararlı bilgileri paylaşımını sağlarken yararsız bilgileri filitreliyor.

Teksas merkezli Totali LLC firmasının araştırma ve yaratıcı ekibinin büyük çoğunluğu Tel Aviv’de bulunuyor. Hamilelere yönelik bu yeni uygulama gebelik boyunca yeni annelere eşlik ediyor.

Yishai Knobel ve Shlomi Aflalo tarafından kurulan, bir mobil uygulama aracılığıyla diyabet hastalarına yardımcı olan HelpAround, hastanın tam yerini tespit ederek en yakın topluluk üyeleri ile bağlantıda olmalarına olanak tanır. Böylece hastalar birbirleri ile tecrübelerini ve malzemelerini paylaşıp, duygusal destekte bulunabilme imkanına sahip olabiliyorlar.


1 Comment

  1. lb says:

    takdir ediyorum.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: