Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Üniversite » Kudüs İbrani Üniversitesi’nin Tarihi Başarısı

Kudüs İbrani Üniversitesi’nin Tarihi Başarısı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Kudüs İbrani Üniversitesi Asya’da üçüncü, Dünya’da yetmişinci Sırada

2014 Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması (ARWU) tarafından yayımlanan raporda İsrail’de birinci sırada bulunan Kudüs İbrani Üniversitesi, Asya’da üçüncü, dünyada yetmişinci sırada yer alıyor.
hebrewuniversity

2003 yılından bu yana yetkililer 1200’den fazla yapılan anketle dünyanın en iyi 500 üniversitesini belirliyorlar.

İbrani Üniversitesi’nin Başkanı Prof. Menahem Ben Sasson “Bir kez daha İbrani Üniversitesi’nin dünyanın önde gelen 100 üniversinden biri olarak kabul edilmesinden gurur ve mutluluk duyuyoruz. Bu sıralamanın ilk yapıldığı 2003 yılından bu yana, İbrani Üniversitesi sürekli olarak dünyanın en iyileri arasında yer almıştır. İbrani Üniversitesi’nin yüksek derecesine devam etmesi öğretim üyelerimiz ve genişleyen üniversite ailemizin akademik mükemmeliği için sıkı çalıştığımızın ve ödün vermeyen arayışımızın kanıtıdır.”

Her geçen yıl, İbrani Üniversitesi yüksek kalitede akademik ve araştırma için önemli bir merkez olarak uluslararası konumunu sağlamlaştırıyor. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaya devam edebilmemiz hükümetin yüksek öğretime finas sağlamasına ve araştırma üniversitelerine yatırım yapmasına bağlıdır.”

Dünya üniversiterinin en önemli sıralaması olarak kabul edilen Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralaması (ARWU) şeffaf bir metodoloji, güvenilir verilerin kullanımına dayalı ve objektiftir.

Kudüs İbrani Üniversitesi, İsrail’in önde gelen üniversitesi ve öncü araştırma kurumudur. 80 ülkeden 23.000 öğrenciye hizmet veren İbrani Üniversitesi’nde İsrail’in sivil araştırmalarının üçte biri yapılmaktadır. Üniversite biyoteknoloji patent başvurularının ve ticari gelişimde dünyada 12. sırada yer almaktadır.
2000 yılından bu yana fakülte ve İbrani Üniversitesi mezunları yedi Nobel ödülü ve bir Fields Madalyası kazandılar. İbrani Üniversitesi Albert Einstein, Sigmund Freud, Martin Buber ve Chaim Weizmann’ın dahil olduğu vizyonerler tarafından 1918 yılında kurulmuştur. Kudüs’de üç, Rehovot’da bir ana kampüsü bulunur.
İbrani Üniversitesi 43 ülkede kurumlar ile yaptığı 238 akademik anlaşmalar ile uluslararası arenada aktiftir. 2007 yılından bu yana Avrupa Araştırma Konseyi (ERC), 78 araştırmaya toplam 120 milyon Euro üzerinde hibe yapmıştır. Üniversite, 24 ülkede 56 kurum ile öğrenci değişim anlaşmaları yapmıştır. 30 dilde 90 kurs ve 26 ülkeden 177 doktora sonrası araştırmacı bulunmaktadır. Rothberg Uluslararası Okulu’nda bir yılda 80 ülkeden yaklaşık 2000 öğrenci kaydolmuştur. Eylül 2012’de İbrani Üniversitesi, önde gelen üniversiteler ile dünyanın her yerindeki insanlara ücretsiz online kurs imkanı sağlayan Coursera’ya ilk katılan kurumlardan biri oldu.

kaynak:jspace


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: