Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » BM » BM’nin İsrail-Gazze soruşturması tam bir saçmalık

BM’nin İsrail-Gazze soruşturması tam bir saçmalık

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda Türkçe tercümesini sizlere sunduğumuz haber Toronto Sun gazetesinde 13 Ağustos tarihinde başyazı olarak yayımlanmıştır.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu(UNHRC)’nun Kanadalı insan hakları profösörü William Schabas’ı İsrail-Gazze çatışması için açılan soruşturmanın başına atanmasına nedense hiç şaşırmadık.

unhrc

UNHRC Konseyi Başkanı Navi Pillay Konseyde konuşma yaparken

Ama insan hakları ve soykırım uzmanı Schabas’ın bu iş için uygun bir seçim olmadığını anlamamasına şaşırdık.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu (UNHRC)’na üye olan devletlerin bir çoğu demokrasi anlayışı olmayan ya da demokrasiyi içselleştirememiş, Ortadoğuyu 3 kelimeyle özetleyen ülkelerden oluşuyor.Bu 3 kelime de:  ‘İsrail’den nefret ediyoruz.’

Schabas, geçtiğimiz yıllarda İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun ve 1994 yılında Nobel Barış ödülü kazanmış olan İsrail’in eski Başbakanı Şimon Peres’in savaş suçları nedeni ile uluslararası ceza mahkemesi tarafından yargılanmasını talep etmişti.

Görevlendirilmesinin ardından İsrail televizyonuna verdiği röportajda Schabas, Hamas’ı terör örgütü olarak tanımlamayı reddetmiş, üç kişilik soruşturma ekibinin başındaki kişi olarak onun yeni verilen rolüne uygun olmayacağını ‘mümkün olduğunca… tarafsız ve objektif’ olması gerektiğini söyledi.

Diğer ülkelerdeki korkunç savaşlarda yaşanan vahşetin defalarca reddedilmesi göz önüne alınırsa — BM’nin İsrail’e karşı çifte standart uygulamasının sebebini soran haberciye Schabas  — küresel jeopolitik nedeniyle çifte standartın olduğunu kabul etti.

İsrail’e çifte standart uygulanmasının nedenini de ; ne de olsa BM Güvenlik Konseyi’nde İsrail’in  ABD desteğiyle ‘ucuz atlatacak’ düşüncesi olduğunu  savundu.

Tabii ki, Schabas kendi görüşünü belirtme hakkına sahiptir.

Fakat , UNHRC için İsrail-Gazze çatışması hakkında fikirleri bu denli  belli olan birinin savaş suçu soruşturmasının başına getirilmesi  büyük bir saçmalık.

Schabas kendisine yöneltilen eleştirileri inkar ederken, ve İsrail’e karşı ön yargılı davranırken, görüşleri ne kadar tutarlı olabilir?

Kanada Dış İşleri Bakanı John Baird’in de twitterda açıkça belirttiği gibi;  “UNHRC  insan hakları için yapmacık kararlar alıyor, bu da barışı  sağlamak ve Gazze’deki Filistinli halk için büyük bir utanç.”

Şüphesiz ki , UNHRC bu soruşturma  görevini Schabas’a vererek İsrail’e siyasi bir gözdağı vermiş oluyor. Fakat, Ortadoğu’da barışa gitmenin yolu bu  değildir.

 

kaynak:toronto sun


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: