Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Benjamin Netanyahu » Netanyahu, Birleşmiş Milletler’i sert dille eleştirdi

Netanyahu, Birleşmiş Milletler’i sert dille eleştirdi

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Başbakan Netanyahu, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komisyonu’nun savaş suçları için ‘Bağdat ve Şam’ı değil demokratik İsrail Devleti’ne soruşturma başlatmasının İslamcı terör gruplarının meşrulaştırılmasına neden olacağını belirtti.

Bu hafta BM İnsan Hakları Konseyi, bir aydır süren Koruyucu Hat Operasyonu esnasında İsrail’in davranışlarını soruşturmak üzere bir komisyon görevlendirdi. Başbakan Binyamin Netanyahu, Çarşamba günü yaptığı açıklamada bu durumun İslam Devleti (ID) ve Hamas gibi terör gruplarını meşru kılacağını belirtti.

Netanyahu araştırma komisyonunun savaş suçları ile ilgili İsrail’den başka yerlere bakması gerektiğini, İsrail’in komisyon üyeleri ile işbirliği yapmayacağını ima etti.

netanyahu flag

Başbakan Netanyahu BM’yi sert dille eleştirdi

Kabinede bulunan bakanların çoğu BM ekibi ile herhangi bir ilişki kurulmasına karşı çıkarken, Dış İşleri Bakanı Avigdor Liberman çarşamba günü erken saatlerde İsrail’in komisyonla herhangi bir işbirliği yapmayacağını açıkladı.

İsrail Devleti Mali İşler Kontrolörü Yosef Shapira, Koruyucu Hat Operasyonu’nu yürüten askeri ve  siyasi liderler hakkında bir araştırma başlatacağını duyurdu. Analistler savaş suçu iddiaları ile ilgili güvenilir bir İsrail araştırmasının, herhangi bir uluslararası hukuk savaşında geçerliliğe sahip olabileceğini belirttiler.

Başbakan Netanyahu’nun resmi Facebook sayfasında yayımlanan videosundaki açıklamada; BM İnsan Hakları Komisyonu’nun, Hamas’ın İsrailli sivillere yaptığı saldırıların ve Gazze halkını canlı kalkan olarak kullanmasının hem de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Suriyeli’deki sivillere uyguladığı ‘katliam’ın ve İslam Devleti (ID) savaşçılarının Iraklı Kürtlere yaptıklarının incelenmesindeki başarısızlığına ateş püskürdü.

Netanyahu, “Bunlara soruşturma açmak yerine Birleşmiş Milletler’in, Orta Doğu’da demokrasi ile yönetilen tek devlet olan ve demokrasi gereği kanlı terörizme karşı vatandaşlarını korumak için meşru bir şekilde davranan İsrail’e gelip, soruşturma yapmaya karar verdi.” dedi.

Bu komisyonun amacı, raporu hazırlayanların başında gelen Kanadalı Prof. William Schabas tarafından dile getirilmiştir: “Hamas’ın bir terör örgütü olmadığına zaten karar verilmiştir ve bu nedenle burada yapacak fazla bir şey yoktur.”

İlk olarak onlar Şam, Bağdat, Trablus’u ziyaret etmeli. Hamas’ı, İslam Devleti (ID) ve Suriye ordusunu görmeliler. Savaş suçlularını bulacağınız yer orası, burası değil.”

Netanyahu, Londra’da bulunan Middlesex Üniversitesi Uluslararası Hukuk profesörü Schabas’ın daha önce yapmış olduğu Netanyahu’nun ve Shimon Peres’in Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde savaş suçlarından yargılanmasını talep ettiği açıklamalarına atıfta bulundu.

Natenyahu ayrıca, Schabas’ın salı günü akşamı Kanal 2’ye verdiği röportajdaki yorumlarında bir terör örgütü olarak Hamas’ı düpedüz kınamayı ve komisyonun bunu araştırmak için planlarını ortaya koymayı reddetmesini, referans gösterdi.

Komisyonun başına atanan William Schabas

Komisyonun başına atanan William Schabas

Hamas bir terör örgütüyse “Bunu söylemem uygunsuz olur.”  diyen Schabas, “Gazze’deki çatışma için ‘mümkün olduğunca tarafsız bir şekilde’ soruşturma açılması gerektiğini vurguladı.”

Schabas geçmiş yorumlarında insanlığa karşı suçlarda İsrail yönetimi ile ilgili “abartılı” imalarda bulunmuştu.

Schabas, “Benim favorim Netanyahu [Uluslararası Ceza Mahkemesi’de yargılamak için]. Goldstone Raporu’unda yansıttığım gibi” diye açıklıyor.  Gazze Şeridi’nde 2008 Dökme Kurşun Operasyonu ile BM inceleme komisyonuna atıfta bulunarak — Bu sırada da Ekonomi Bakanı Yair Lapid hızlı bir şekilde devreye giriyor ve Dökme Kurşun Operasyonu sırasında Netanyahu’nun değil Ehud Olmert’in başbakan olduğuna dikkat çekiyor.

Çarşamba günü öğleden sonra Netanyahu, New York valisi Andrew Cuomo ile görüştü. Netanyahu, İsrail ile askeri dayanışmada bulunduğu ve İsrail-Hamas arasındaki “haksız ahlaki simetriyi” reddettiği için kendisine teşekkür etti.

Netanyahu, Vali Cuomo ile Kudüs’te yaptığı görüşmede “Hamas, IŞİD’in yaptığı korkunç şeyleri yapmaya devam ettiriyor: Onlar Hıristiyanlara, eşcinsellere , kadınlara zulmediyor, temelde modernliği reddediyorlar. Onların kendi halkına dayattığı terörist zorbalığı var. İnsanların canlı kalkan olarak kullanılmayı reddettikleri yerlerde, ne yapıyorlar biliyor musunuz? Onları infaz ediyorlar” dedi.

Başbakan Netanyahu New York Valisi Cuomo ile görüştü

Başbakan Netanyahu New York Valisi Cuomo ile görüştü

“Dünya artık öyle bir hale gelmiştir ki; bir yanda demokrasi ve özgürlüğü temsil eden, insan haklarına önem veren İsrail ile ABD, diğer yanda inançları uğruna tüyler ürpertici işler yapan ve hiçbir engellemeye maruz kalmayan  IŞİD ve Hamas gibi terörist tiranlar.”

Çarşamba günü Kanal 2 ‘nin yaptığı habere göre; kabinede bulunan 22 bakandan 14’ünün Birleşmiş Milletler’in Koruyucu Hat Operasyonu’na dair soruşturma açmasına karşı çıktığı belirtildi.

Soruşturmayı yürütecek komisyonun  başına atanan  ve eleştirilerin hedefi olan Schabas, salı günü katıldığı yayında geçmişte yapmış olduğu bazı açıklamalardan dolayı İsrail karşıtı olarak gösterildiğini fakat öyle olmadığını ve Gazze çatışmasına dair açılacak soruşturmanın tarafsız ve İsrail karşıtı olmayacağını söyledi.

Salı günü ordu radyosuna konuşan Schabas; İsrail karşıtı olmadığın,ı daha önceleri İsrail’i ziyaret ettiğini, üniversetelerde konferanslar verdiğini ve İsrail resmi gazetesinin yayın kurulunda olduğunu söyledi.

Açıklamarına devam eden Schabas; “Bu şekilde bir komisyonda insanlar ne düşünüyorsa ortaya koyarlar, fikirlere de adil ve tarafsız bir şekilde yaklaşılır ve objektif kararlar alınır. Benim de niyetim bu.” diye ekledi.

Bunun üzerine sitem dolu açıklamalarda bulunan Dış İşleri Bakanlığı; “Bu kararın alındığı 23 temmuz günü başbakanımız ve dış işleri bakanımızın da dediği gibi İnsan Hakları Konseyi, Terörist Hakları Konseyi’ne ve bir ‘Kanguru mahkemesine’ dönüşmüş durumda, ‘soruşturma’ bulguları önceden saptanmıştır, dedi  ”

“Komisyonun atadığı başkanın İsrail’e karşı görüşleri ve tutumları bellidir. Bu da böyle bir kurumdan adalet beklenmeyeceğinin bir kanıtıdır.

Açıklamanın sonunda; “komisyonun hazırladığı rapor zaten daha önceden yazılmış, tek mesele kimin imzalayacağı.”açıklamasında bulundu.

Komisyon, hazırlayacağı raporu Mart 2015’te BM İnsan Hakları Konseyi’ne sunacak.

 

kaynak: timesofisrael

 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: