Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Hillary Clinton, ‘masumların ölümünden Hamas sorumlu’

Hillary Clinton, ‘masumların ölümünden Hamas sorumlu’

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


ABD’nin ünlü dergisi The Atlantic‘e röportaj veren, dışişleri eski bakanı ve muhtemel başkan adaylarından Hillary Clinton, Netanyahu’nun Batı Şeria’daki güvenlik taleplerini destekledi ve ABD politikasını ‘geniş kapsamlı’  radikal İslamla mücadele etmeye çağırdı.

 

ABD Başkanı Obama ve dönemin Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton  (OCAK 2013)

ABD Başkanı Obama ve dönemin Dış İşleri Bakanı Hillary Clinton (OCAK 2013)

ABD eski Dışişleri Bakanı ve muhtemel başkan adaylarından Hillary Rodham Clinton, İsrail’in Hamas ile olan savaşını destekleyen bir açıklama yayınladı. Çocukların ve diğer masum insanların ölümlerinden Hamas’ı sorumlu tuttu ve Başbakan Benjamin Netanyahu’nun önümüzdeki birkaç yıl için Batı Şeria’da güvenlik kontrolünü sürdürme ısrarını destekledi

Pazar günü Jeffrey Goldberg ile yaptığı ve The Atlantic’de yayımlanan röportajda, ‘geniş kapsamlı’ ABD politikasını radikal İslamla yüzleşmeye çağırdı ve bunun ABD’nin komünizme karşı yürüttüğü mücadeleye denk olduğunu söyledi.

Obama yönetiminin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı rejim muhaliflerine yardım etmeyerek aldığı ‘başarısız’ kararın yarattığı boşluğun, şimdi cihatçılar tarafından doldurulduğunu söyledi.

Clinton, genel olarak, Obama’nın dış politika yaklaşımını çok temkinli bulduğunu belirtti. 2009-2013 yılları arasında 4 yıl Obama hükümetinde üst düzey diplomat olarak görev yapan Clinton konu dış politikaya gelince, uluslararası ilişkiler alanında Obama’nın ciddi bir doktrini olmadığını ve  “Saçmalık yapmayalım’ ‘ Aptalca şeylere kalkışmayalım’ üzerine kurulu olduğunu söylüyor. Böyle bir dış politika doktrini olmaz” diye konuştu.

Goldberg Clinton’a; Amerika’nın dengesinin sağlanmasında ve  özgürlüklerin ilerletilmesinde iyi iş çıkardığını söyledikten sonra onun başkan adayı olacağını tahmin ettiğini belirtti. Clinton: “Benim hissettiğimde bu! Belki eski moda olabilir ama… bunun için birden fazla neden var” diye cevap verdi.

Gazze’deki Hamas’a karşı mevcut mücadele ile ilgili Clinton, “Hamas’ın başka saldırıları provoke etmesi sürpriz olmaz” dedi.

Hamas militanı terör tünellerinde silahıyla

Hamas militanı terör tünellerinde silahıyla

İsrail orantısız tepki verip vermediğine dair soruya;  “İsrail Gazze’den roketler tarafından saldırıya uğradı. Tıpkı ABD veya diğer demokratik ülkeler gibi İsrail’in de  kendini savunma hakkı vardır. Sivil kayıplarını en aza indirmek için elinden geleni yaptı. Dünyada İsrail’e karşı çok ‘haksız’ bir tepki var.”

İsrail’in sivil kayıpları için önlemek için gerekeni yapıp, yapmadığı sorusuna: “Bu belirsiz. Sanıyorum İsrail roketlere karşı gerekeni yaptı. Sürpriz sayıda ve karmaşık tüneller bulundu. Hamas sadece bu çatışmada değil geçmişte de yaptığı gibi kendi sivillerini korumamıştır.” şekilnde cevap verdi.

İsrail’e karşı yapılan uluslararası haksızlığın oluşmasında birçok faktörün etkili olduğunu fakat ana nedeninin antisemitizm olduğunu söyledi: “Özellikle Avrupa’da devam eden antisemitizmi yok sayamayız. Ukrayna’nın bir kısmını ele geçirmek isteyen Rusya’ya ve sivil uçağın düşürülmesine karşı yapılan eylemlerden çok daha fazla İsrail karşıtı eylem yapıldı. Yani iş başında, televizyonda gördüklerimizden farklı şeyler var.”

Hamas tarafından çatışmanın ve her zaman çok etkili sahnelenip yönetildiğini söyledi. “Gördüklerimizin çoğu Hamas tarafından davet edilen ve izin verilen Batılı gazetecilerin Gazze’den verdikleri raporlar. Bu eskiden beri İsrail’in halkla ilişkiler sorunudur. Hamas, Filistinlilerin kendi ülkelerinde sahip oldukları hakların savunucusu olarak gösteriyor. Evet, İsrail’e karşı düşmanlık veya antisemitizm derin seviyelerde olduğu doğrudur çünkü İsrail gerçekten etkili bir askeri güce sahip, güçlü bir devlettir. Yani halkla ilişkiler, İsrail’e karşı kullanılan tarihsel savaşlardan biridir.”

 

Özgür haber almak isteyen bir göstericinin protestosu

Özgür haber almak isteyen bir göstericinin protestosu

Clinton çocukların ölümünü ‘korkunç’ olarak değerlendirdi. Suçu paylaştırma sorusuna “Suçun bölüştürülebileceğinden emin değilim çünkü savaşın görünmeyen yüzünde neler oluyor bilmemiz imkansız. Tam olarak, bombalanan BM okulundan olmasa da okulun ek binasından roket ateşlendiğini söyleyen raporlar var.” diye cevap verdi.

İran konusuna da değinen Clinton; İran’ın uranyum ve nükleer zenginleştirme çalışmalarına son vermesinin ve İran’a yaptırımların devamının gerektiğini belirtti.

 

 

kaynak:timesofisrael


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: