Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Gazzelilerin hiç duymadığımız sesleri

Gazzelilerin hiç duymadığımız sesleri

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda Türkçe tercümesini sunduğumuz makale 1 Ağustos tarihinde Lilac Sigan tarafından kaleme alınmış, Huffington Post gazetesinde yayınmlanmıştır.

Hamas, İsrail ajanı olduğu şüphesiyle bir Filistinliyi infaz ederken

Hamas, İsrail ajanı olduğu şüphesiyle bir Filistinliyi infaz ederken

Şimdi size daha önce hiç duymadığınız birşey söylemek istiyorum: 29 Temmuz günü 20 Filistinli Hamas’a ihanet suçlamasıyla infaz edildi. Eğer ‘ihanet’in ne demek olduğunu merak ediyorsanız – Hamas’a göre onların politikalarını, neden olduğu yıkımları ve ateşkesi reddetmesini protesto etmek. İşte Hamas buna intikam diyor, fakat infazların esas nedeni; konuşmaya ve protesto etmeye cesaret etmek.

Gazze’de yaşayan halkın ve kamuoyunun bu konuda pek bir fikri bulunmamakta fakat, halen bu karanlığın içinde bazı doğru düşünceler çıkıyor. 15 Temmuz’da Gazze’de Hamas’ın roket saldırılarına başlamadan önce Washington Enstitüsü tarafından yapılan bir ankette; Gazze halkının Hamas rejiminden yıprandığını ve Hamas’ın şiddet politikalarından bıktıklarını söylüyorlar. Gazzeli halkın %70’den fazlası şiddet içermeyen bir direnişi destekliyor ve Hamas’ın İsrail ile ateşkes yapması gerektiğini istiyor. Hamas’ın kimi yönetmeli diye sorulnca da bu soruya; halkın büyük bir çoğunluğu Mahmut Abbas, Filistin Özerk Yönetimi, cevabını veriyor. Halkın sadece %15’i Hamas’dan Halid Meşal ve İsmail Haniye yönünde görüş bildiriyor. İsminin gizli kalmasını isteyen Filistinli bir gazetecinin belirttiğine göre; Hamas’ın halen yönetimde olmasının nedeni; demir yumruk olması ve acımasız bir askeri rejime sahip olması .

Orit Perlov tarafından geçen hafta yayımlanan INSS (İsrail Stratejik Araştırmalar Enstitüsü) için yapılan başka bir araştırma, sosyal ağlarda bulunan ‘Filistinlilerin sesini’ bulmak için yola çıktı. Perlov, Washington Enstitüsü’nün bulguları ile çok benzer ve İsraillileri de şaşırtan sürprizler ortaya koydu. Araştırmasına göre; Gazzeliler, Hamas’ın liderliğini istemiyorlar ama Suriye, İran, Bahreyn ve Irak’ta protestocuları gördükten sonra onları hiçbir yerde protesto edemeyeceklerinin farkına varıyorlar. Gazzeliler yaşamlarına devam etmek istedikleri için, sonu çoğunlukla öldürülmek olan protestocular gibi olmamak için pek ses çıkarmıyorlar.

Son dönemde duyulan bir başka ‘ses’ ise Hamas’ın kurucularından birinin oğlu tarafından yazılmış Green Prince, Son of Hamas(Hamas’ın oğlu) adlı New York Times’ın çok satan kitabına ait. Bağnazlığın vahşeti, yıkımlar ve yalanlar içinde olmaya dayanamayan Mosab Hassan Yousef, ailesi tarafından evlatlıktan reddedilip, batıya sürgüne gönderildi. Tehditler alan Yousef her şeyini kaybetti. Yıllar sonra Hamas’ın yıkıcı hedeflerini ve Hamas liderlerinin bencil ihtiyaçlarını karşılamak için sömürdüğü Filistinliler ile 5 yaşından itibaren ölüme tapan sapkın ideoloji ile beslenen Filistinli çocukları anlatan gerçek hikayesini yazdı.

Fakat bu sesler çok az çıkıyor, özellikle Gazze’deki bu zor günlerde. Şu sıralar Gazze’den sadece Hamas tarafından filtrelenmiş ‘ses’ler duyuyoruz. Bu infaz olayları bazı kesimler tarafından dillendirilmeye çalışılsa da, tweet edilse de, medya da fazla yer bulmadı. Hamas terör örgütü, amansız şiddetini ve eziyetlerini sadece İsrail’e değil kendi halkına karşı da kullanıyor, uluslararası basına yalanları servis etmekten ya da gerçekleri saklamaktan hiç çekinmiyor. Peki Filistinliler ne yapacak? Onlar da böylece protesto etmenin haklı olduğunu düşünenlerin başına gelenleri görecek ve bu yola başvurmaktan geri duracaklar.

Gazze’de Hamas hüküm sürdüğü sürece Filistinlilerin tek derdinin sadece İsrail olduğunu anlamak çok zor değil. Hamas, halkına İsrail’e karşı savaşma çağrı yapar, roketler fırlatır, ateşkesleri reddeder, ölümüne savaşmaya söz verir fakat bunları yaparken kendi liderleri kılını kıpırdatmaz, kendi ailesiyle birlikte rahat bir şekilde saklandıkları Katar’da keyfine bakar, zavallı Filistinli halkın başına gelenleri lüks otel odasından izler.

Gazzeliler olayları anlamanın ötesinde acı çekiyorlar. Hamas ise Arap dünyasında neredeyse tamamen kaybettiği meşruiyetini geri kazanmak için Filistinlilerin savaş esnasında çekilmiş fotoğraflarına güveniyor. Filistinliler, insanların Gazze’nin 2005 yılından beri İsrail tarafından terk edildiği gerçeğini unutma eğilimine güvenerek, kendi problemleri olduğu konusunda konuşulmasına sadece izin veriyorlar. Gazzeliler dokuz yıldır İsrail ablukasında değiller ama Hamas kontrolü ve denetimi altında oldukları sürece barış ve özgürlükten uzak kalmaya devam edecekler.

kaynak: huffington post


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: