Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Hamas, Gazze’deki kayıpları propaganda için nasıl kullanıyor?

Hamas, Gazze’deki kayıpları propaganda için nasıl kullanıyor?

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Matematik Antisemit propagandaya karşı

İsrail, Koruyucu Hat Operasyonu’nda  sivilleri hedef almakla itham ediliyor. Fakat nedense, İsrailli askerleri üniformasından tanınabilirken, Hamas militanlarını sivil kıyafetler içinde görmeniz mümkün olabiliyor. Durum böyle olunca da kim ‘sivil’ kim ‘militan’ birbirine karıştırılabiliyor. Bu nedenle gördüğümüz verilere şüphe ile yaklaşmamız gerekmekte.

Uluslararası toplumu bilgilendirme savaşı, İsrail ve Hamas arasındaki askeri mücadeleye paralel bir şekilde bütün hızıyla  devam ediyor. Filistinlilerin, yürek burkan görüntüler eşliğinde ölüm istatistiklerinde orantısız sayıda sivil kaybı iddiası bulunuyor. Bu rakamlar, İsrail’in aşırı ve orantısız güç kullanma suçlamalarının temelini oluşturması nedeniyle önem taşıyor.

Gazze şeridi nüfus piramidi 2013

Gazze şeridi nüfus piramidi 2013

Filistin yanlısı El Cezire, 5 Ağustos 2014 tarihinde güncellediği son listesinde Gazze’de 1775 kayıp olduğu iddasında bulunuyor fakat kayıpları, cinsiyet, yaş olmadan filitreleyip listeledikten sonra 1322 rakamına ulaşıyoruz.

Öncelikle tüm listenin üzerinde erkek ve kadın kayıpların listesine ulaşabilmek için bazı filtrelemeler yaptım. Yaşları kayıtlı olmayan kişleri eleyip; yaşlarına göre erkek ve kadınları listesi olarak ayırdım. Bu rakama böylece ulaştım. Karşı çıktığınız dosyaları kontrol etmekten, veri ve hesaplamaları doğrulamaktan lütfen çekinmeyin. Çünkü, İsrail ve Hamas arasında uluslararası arenada amansız bilgi savaşları yaşanıyor.

Gazze’yi kontrol eden terörist grup Hamas, İsrail ordusunun askeri üstünlüğünü kendi lehine çevirme gayreti ile İsrail’in tepkisini yoğun roket ve havan atışları ile orantısız ve ayrım gözetmeden yaptığı şeklinde resmetmekte. Bunu yaparken hem kamuoyunu Yahudi devletine karşı çevirmeyi hem de Batı Şeria’daki El Fetih liderliğindeki Filistin Yönetimi’ndeki konumunu güçlendirmeyi umuyor.

Gazze -erkek can kayıpları

erkek can kayıpları grafiği

kadın can kayıpları grafiği

kadın can kayıpları grafiği

Hamas tarafından yönetilen Gazze merkezli bir kurum olan Filistin İnsan Hakları Merkezi (PCHR) tarafından yayımlanan kayıpların analizlerinin yapıldığı günlük raporda; ölümlerin büyük çoğunluğunu 17-30 yaşları arasındaki erkeklerin oluşturduğu ve bir çoğunun 21-27 yaş arasında militanlar ve askerler olduğu bilgisi yer alıyor ama Filistin haber kaynakları bunu gizleyip kayıpların silahlı gruplar değil siviller olduğunu medyaya servis ediyor. 26 temmuzda PCHR, Hamas’ın kontrolündeki Gazze Sağlık Bakanlığı ile benzer bir şekilde BM ve benzeri uluslararası kuruluşlara geçtiği raporlarda sivil kayıplarının %82 olduğu bilgisini geçti.

Bu senaryoyu daha önce de görmüştük. Benzer bir durum 2009 yılında Gazze’ye düzenlenen ‘Dökme Kurşun Operasyonu’nda da meydana gelmişti. Filistinliler öldürülenlerin siviller olduğunu söylerken, İsrail öldürülenlerin militanlar olduğunu söylemişti. Medya ve uluslararası camia Filistin tarafında yer almış, BM Araştırma Komisyonu Goldstone Raporu hazırlatmıştı. Bu rapordaki rakamlar PCHR’ninkilerle birbirine çok yakındı. Fakat bir sene kadar sonra Hamas İç İşleri Bakanı Fathi Hammad kayıpların 600-700 civarı olduğunu açıklmıştı ki bu rakam Goldstone Raporunda bahsedilen 236 savaşçı öldürüldüğü bilgisinin yaklaşık 3 katı kadar ediyordu ve İsrail’in açıkladığı 709 rakamına çok yakındı.

erkek/kadın can kaypları oranları

erkek/kadın can kayıpları oranları

17-39 yaş yaş aralığına baktığımız zaman, militanların en çok olduğu yaş aralığıdır ve 551 ile tüm kayıpların %57’si olduğunu görüyoruz. Bunun yanı sıra kadın can kayıplarının %10’dan daha az olduğunu da görmekteyiz. Çocuklar olarak tanımlanan 17 yaş altındakiler; 194 ya da tüm kayıpların %20’si olarak geçiyor. Evet, çocuk kayıpları çok acıdır ama şunu bilmeliyiz ki Gazze nüfusunun yarısı çocuklardan oluşuyor.

İsrail ve Filistin kaynakları; İsrail 40 yaşın üzerindeki Hamas ve İslami Cihadçıları hedef aldığını açıkça belirtiyor. Bunun yanı sıra; İsrail’in, Hamas’ın ‘canlı kalkan’ uygulamasına karşı, sivil, kadın ve çocuk kayıplarını önlemek için önceden bildirim sistemi ile evlerin boşaltılması yönünde uygulamasını devreye soktu.

gaza_expected_casualties

Yukarıdaki, grafikte mavi çizgiler toplam 621 sivil kayıp olduğunu söylüyor. Toplam kayıp sayısı 1322, sivil kayıp da 621 olduğuna göre 1322-621=701 yani toplam 701 militan öldürüldüğünü anlıyoruz. Buna göre, yaklaşık olarak 0.89:1’lik bir oran elde ediyoruz. Bütün hesaplar sonunda da %47 sivil, %53 militan kaybı gerçekleştiği sonucu çıkıyor.

Bu hesap da tıpkı İsrail’in iddialarıyla benzer sonuç veriyor.

 

kaynak:

http://blog.joeol.com/2014/08/04/math-vs-anti-semitic-propaganda/

http://time.com/3035937/gaza-israel-hamas-palestinian-casualties/


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: