Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » İslam Devleti Hamas’dan neden hiç hoşlanmıyor?

İslam Devleti Hamas’dan neden hiç hoşlanmıyor?

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda Türkçe tercümesini sizlere sunduğumuz makale 29 temmuz tarihinde Ali Mamouri tarafından kaleme alınmış Al Monitor adlı internet gazetesinde yayımlanmıştır.

Işid üyesi Suriye’nin kuzeyindeki Rakka sokaklarında askeri birlik geçit törenindeymiş gibi davranıyor. 30 Temmuz 2014

Işid üyesi Suriye’nin kuzeyindeki Rakka sokaklarında askeri birlik geçit törenindeymiş gibi davranıyor. 30 Temmuz 2014

Bugünün Selefi cihadi hareketlerin çoğu, şimdilik çok alakasız olsa da İsrail-Filistin çatışmasına hiç ilgi duymuyor.
Bunun yerine; bomba içeren kanlı çatışmalar, Müslümanlar tarafından yönetilen hükümetlere ve Müslüman sivillere karşı infazlar ve intihar eylemlerine çağrıya yoğunlaşmakla meşguller.
El-Kaide bu kursu yıllardır takip ediyor ve şimdi de Işid, El Kaide’nin ayak izlerinden gidiyor. İşid, Irak ve Suriye’ye ile acımasızca savaşarak bu bölgeleri cinayetler ve nüfus değiştirme yolu ile “arındırma” çabasında.
Topraklarını ele geçirip kontrolü altına aldığı nüfusu Gazze’de İsrail’in askeri operasyonuna karşı harekete geçirmek değil de neden bu?

Bazı cihatcılar ve cihad yanlısı Selefiler, Filistin’e verilen desteğin azlığını gösteren tweetler ve video klipler yayımladı.

Bir tweet’de “Hamas dinden dönmüştür, yaptıkları cihad değil daha ziyade bir demokrasi savunmasıdır. (Selefilere karşı) Başka bir tweet’de, “Hamas’ın siyasi büro şefi Halid Meşal: Hamas özgürlük ve bağımsızlık uğruna savaşır. Işid: Tüm dinlerde Allah için böyle kavgalar olabilir .”

22 Temmuz’da Mısırlı Selefi Şeyh Talat Zahran yaptığı açıklamada; Sunni bir hareket olan Hamas’ın meşru bir liderleri olmadığını, Hizbullah ve İran’la müttefik olduğunu ve onların izinden gittiğinden beridir Şiiler ile eşdeğer olduklarını bu yüzden de Gazze’deki insanlara yardım etmenin uygun olmadığını söyledi.

Selefiler cihadın meşru liderlik altında gerçekleştirilmesi gerektiğine inanır. Bu argüman, “bayrak? ve lider” kavramı üzerinden ilerletilir. Cihad mutlaka dini ve siyasi liderlik kriterleri yerine getiren ve cihad bayrağını yükselten bir lider önderliğinde olmalıdır. Bütün bunlar göz önüne alındığında ne meşru bir lider ne de bir Selefi Filistin’de cihad olduğunu onaylamaz, orada savaşmak yasaktır.

Buna ek olarak; Selefilere göre, İslam dünyası her şeyden önce İslam ülkelerini kontrol eden Müslüman olmayanlar ve İslam dünyasındaki döneklerden temizlenmiş olmalıdır. Kısaca, İslam toplumunun arıtılması, Müslüman olmayan toplumlara karşı mücadeleden önceliklidir. Bu temelde, Selefilerin dediklerine göre; Hamas ile çatışmak, İsrail ile yüzleşemeye doğru atılan ilk adımdır.

Selefiler, bu yaklaşımın kökenini kendi tutumlarının geçerliliğinin doğrulandığına inandıkları İslam tarihinde bulurlar.

Selefiler öncelik olarak Şiller’le yani ‘münafık’ (yoldan çıkan,sahte Müslüman) ve dinden dönmüş olanlar ki bunları”yakın düşman” olarak adlandırırlar.

Gazze’deki savaş boyunca ,İslam Devleti(ID) savaşçıları İslamiyeti ayaklar altına aldığını düşünüdükleri gerekçesiyle Filistin bayrakları yaktılar.

Selefi doktrinine göre, bütün İslam Dünyası tek bir devlet, tek bir bayrak,tek bir halifenin güdümünde birleşmelidir.Bu doğrultuda da geçtiğimiz haziran ayının sonlarında İslam Devletini (İD) ilan ettiler.

Gazze’deki Selefi grup ile Hamas arasında bazı çekişmeler yaşanmasına rağmen çok önemli bir hamlede bulunamadılar.Sadece, bazı gruplar taraftar kazanmak için İslam Devleti’nin (İD) Suriye ve Irak’taki zaferlerine dair bilgilendirici videolar yayımladı.
Hamas ile Selefilerin arasındaki ihtilafın esas kaynağı ise tamamen farklı ilkelerinden kaynaklanıyor.Hamas; Cihatçı Selefilerden daha gerçekçi ve pragmatikken, Selefiler ise dini önceliklerin hüküm sürdüğü özgür bir Filistin istiyor.Ayrıca, Totaliter İslami halifelik rejimiyle yönetilmesi gerektiğini isteyip, İsrail’in ikincil bir mesele olarak görülmesi gerektiğini düşünüyor.

kaynak:Al-monitor


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: