Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » ABD » ABD Başkanı Obama ateşkesin bozulmasından Hamas’ı sorumlu tuttu

ABD Başkanı Obama ateşkesin bozulmasından Hamas’ı sorumlu tuttu

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


ABD Başkanı Obama, Gazze’de kaçırıldığı belirtilen İsrailli askerin koşulsuz ve mümkün olan en erken zamanda serbest bırakılması çağrısında bulundu.

obama white house

ABD Başkanı Barack Obama, Hamas ile İsrail arasında 72 saatlik ‘insani ateşkes’in iki saat sonra bozulması üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ateşkesin bozulmasından Hamas’ı sorumlu tutan Obama, kaçırılan askerin bir an önce serbest bırakılması çağrısı yaptı.

“Ateşkesin ilan edilmesinden dakikalar sonra iki İsrailli askerin ölümü ve bir üçüncüsünün kaçırılmasından sorumlu Hamas ve Filistinli grupları kesin biçimde kınıyorum.”

” Eğer bu durumu ,Gazze’deki krizi, çözüme kavuşturma çabasında ciddiyseler, o asker mümkün olan en erken zamanda koşulsuz olarak serbest bırakılmalı” dedi.

“İsrailliler ve uluslararası toplum Hamas’ın bir ateşkes taahhüdüne bağlı kalabileceğine dair güven duyamazsa yeniden bir ateşkesi oluşturmanın çok zor olacağını düşünüyorum”

“Bu kriz süreci boyunca İsrail’in kendini savunma hakkı olduğu konusunda çok açık olduğumu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

ABD Dış işleri Bakanı John Kerry’ye İsrailli bazı çevrelerce yöneltilen eleştirilere de değinen Obama, Kerry’nin çok sıkı ve ısrarlı bir çalışma sergilediğini belirtti.

Tünellerin yok edilmesi çabalarında İsrail yönetimin haklı olduğunu ifade etti. Bununla birlikte Gazze’de daha fazla kişinin hayatını kaybetmemesi için önlemlerin artırılması gerektiğini dile getiren Obama, “Filistinli sivil kayıpların engellenmesi adına mümkün olan her şeyin yapıldığını görmek istiyorum. Orada olanları görmek yürek burkucu.” şeklinde konuştu.

Obama son olarak İsrail ve uluslararası toplumun Hamas’ın taahhütlerine bağlı kalacağına dair güven duymaması halinde yeniden bir ateşkes sağlanmasının güç olacağına dikkat çekti.

kaynak:nytimes


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 389 other followers

%d bloggers like this: