Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » BM » İsrail-Gazze Hattında Yaşananlar

İsrail-Gazze Hattında Yaşananlar

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Filistinli silahlı yetkilileri işbirlikçi oldukları şüphesiyle öldürülen birinin cansız bedenini  Gazze sokaklarında motorsikletle sürüklerken, (Kasım 2012)

Filistinli silahlı yetkilileri işbirlikçi oldukları şüphesiyle öldürülen birinin cansız bedenini Gazze sokaklarında motorsikletle sürüklerken, (Kasım 2012)

Hamas Karşıt Görüşte Bulunanları infaz etme Kararı aldı

Hamas, Gazze’de karşıt görüşlü oldukları gerekçesi ile yirmiye yakın binayı vurdu, İsrail ile işbirliği ve casusluk suçlaması nedeni ile otuzdan fazla Filistinliyi de infaz etti.

Jerusalem Post’un Filistin medya raporlarına göre Hamas, casus olduğundan şüphelendiği kişileri Gazze’nin doğu bölgesindeki Şuacciye’deki ’da infaz ediyor.

Hamas’a bağlı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın gizli ajanları İsrail için çalıştıklarından şüphelendikleri  muhbirlerin faaliyetlerinin incelendiğini belirtti. The Times of Israel, şüphelenilen birçok askerin silahlar, cep telefonları ve İsrail telekom şirketlerine ait sim kartlar ile yakalandığını rapor etti.

Geçtiğimiz hafta Filistin’in günlük gazetesi al-Quds; işbirlikçilerin, Hamas

Hamas infaz timi

Hamas infaz timi

militanlarının yaşadıkları sanılan evlerde vurulması için İsrail güçleri ve İsrail askeri birlikleri ile iletişime geçmek için ‘özel sinyaller’ kullandıklarını belirtti.

Gazze’deki Hamas hükümetinin İsrail işbirlikçileri için bir ay süreli af kapmanyasının süresinin dolmasından bir hafta sonra, hareketin içişleri bakanı Perşembe günü, birçok işbirlikçiyi tutuklanmaya ve kendilerine teslim olmayan casusluk şüphelilerini takip ve infaz etmeye devam edeceklerinin sözünü verdi.

İç Güvenlik Ajansı sözcüsü Iyad al-Bozom facebook üzerinden paylaştığı mesajda, işbirlikçilerin ve yakalanmaları kendilerine karşı tutumlarda bulunanların ‘Filistin yasaları dahilinde en ağır biçimde’ cezalandırılacaklarını belirtti.

Filistin Yönetimi resmi haber ajansı WAFA’nın yayımladığı habere göre; El-Fetih; Hamas’ın kendi destekçilerin tutuklamasının durdurulmasını istiyor.Bu operasyonun Hamas’ın politikası olmadığını bireylerin keyfi kararlarıyla yürütüldüğünü söylüyor.Fakat buna rağmen evlerin basıldığı ve Fetih taraftarlarının tutuklanmaları devam ettiği biliniyor.

Bu yaşananlar üzerine El Fetih Hamas’a çağrıda bulunarak bir bildiri yayımladı. Bildiride, Gazze’deki adamlarına karşı yürütülen bu tavrın son bulunmasını ve ‘bugünlerin birlik olma zamanı’ olduğunu ifade etti.

işbirlikçileri yakalamak için Refah sınır kapısındaki kontrol noktasında  kimlik kontrolu yapılırken

işbirlikçileri yakalamak için Refah sınır kapısındaki kontrol noktasında kimlik kontrolu yapılırken

UNRWA (Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşunu ) Okulunun Altında Üçüncü Sefer Roket Cephaneliği Bulundu

Koruyucu Hat Operasyonu başladığından bu yana üçüncü sefer Birleşmiş Milletler tarafından Filistinli Mültecilere yardım amaçlı kurulan UNRWA kuruluşunun Gazze’de kurduğu okulun altında roket cephaneliği bulundu.

Fakat nedense bu haber UNRWA tarafından herhangi bir ortamda sosyal medyada (twitter,facebook) yada web sitelerinde konudan bahsedilmeyip, sözcüleri tarafından bir açıklama yapılmadı.

Daha sonra bir basın bildirisi yayımlayan UNRWA basın ofisi bu cephaneneliğin rutin kontrollerde yaz tatili sırasında sığınak olarak kullanılmadığı bir esnada bulunduğunu ve ‘bütün yetkili mercilere’ bildirildiğini belirtti.

UNRWA sözcüsü Chris Gunness “Okulumuza bu cephanelikleri yerleştirerek sivillerin hayatlarını tehlikeye atan grup veya grupları kınıyoruz.Bu bizim binamızın tarafsızlık ilkesinin apaçık ihlalidir.Taraflara BM’nin mülkiyet haklarına saygı duyulması gerektiğini hatırlatırız.”açıklamasında bulundu.

Cephaneliğin bulunmasına rağmen ‘mücadele esnasında’ silahsızlandırma olmayacağı için BM bir uzman gönderip bütün mühimmatlardan arındırmadılar.

unrwa

UNRWA tarafından yapılan açıklamada hangi okulda ne kadar mühimmat ,silah olduğu Hamas mı başka bir terör örgütünün mü BM tesislerine bunları yerleştirdiği konular açık olmayıp ve güvenlik açısından elverişli olduğu bir zaman bu işlemi yapacaklarını belirtiler.

Salı günkü bu olay; ilk defa gerçekleşmiyordu.Daha önce de BM tesislerinde iki kere roket cephaneliği bulunmuştu.Bu Gazze’deki UNWRA okulunun altında bulunan üçüncü sefer oldu.

 

Kudüs’te bulunan üst düzey yetkilinin Times of Israel’e yaptığı açıklamalarına göre ; füzeler Gazze’deki hükümet yetkilerine yani Hamas’a iletiliyordu.Yani başka bir deyişle; UNRWA kaynaklarıyla edinilen roketler Hamas tarafından İsrail’e fırlatmak maksadıyla kullanılıyordu.

İşin komik tarafı, uluslararası kuruluşlar İsrail’in savaş suçu işlediğini iddaa ederek İsrail devletini ve Yahudi halkını yok etme amacıyla hareket eden ‘hükümete’ yardımda bulunmuş oluyorlar.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: