Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » Dünya Medyasına Özür Mektubum

Dünya Medyasına Özür Mektubum

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Times of israel yazarı Rolene Marks’ın 16 temmuz tarihinde yayımlanan köşe yazısının Türkçe tercümesini sizlere sunuyoruz.

Dünya Medyasına Özür Mektubum

Lütfen tüm İsrail vatandaşları adına özür dilememe izin verin. Sizden, okurlarınızdan ve tüm dünyadan liderlerimiz bizim yaşama hakkımızı koruduğu için naçizane özür diliyorum. Biz burada, İsrail’de, yaşamayı en temel insan hakkı olarak kabul ediyoruz. i am sorry1
Gazetecilerin, yorumcuların ve okurların kızgınlığı, örneklerini 1940’larda “Der Sturmer” de gördüğümüz tipte alçakça hakaretleri kusmalarına sebep oldu ve yayınlarınızdaki mektuplar ve serbest kürsü köşelerindeki yazılar beni yeni bir nefret seviyesiyle tanıştırdı.

Gazze’de yasayanların tehlikeli alanlardan broşürler, cep telefonu mesajları ve çatı tıklatma sistemleri ile uyarılarak güvenli bir şekilde tahliye edilmesi işi de bizim ordumuza kaldığı için özür dilerim. Cep telefonu mesajlarım ve broşürlerim de Hamas grevde olduğu için kayboldu sanırım. Gerçekten.

İsrail’den umduğunuz kadar büyük sayıda can kaybı veremedik. Üzgünüm. Vatandaşlarının hayatına bu kadar önem veren ve onları korumak için bütün gücüyle herşeyi yapan hükümetimiz için de özür dilerim. İçerideki atışmalarımız, hemfikir olduğumuz veya olmadığımız politikalar ne olursa olsun hayat değerli. İsrail toplumunun bütün sektörlerinden temsilcilerin oluşturduğu ve bizi hem kendimizi savunmaya hazırlayan hem de kendi hayatlarıyla savunan Savunma Kuvvetlerimiz için de özür dilerim.
Bizi öldürmeyi ve yoketmeyi hedefleyen roketlere engel olan Demir Kubbe sistemi için de üzgünüm. İsrail’e ırkçı diyenler için söylüyorum, Demir Kubbe Yahudi, Hristiyan, Arap ayrımı yapmıyor; hepimiz hedefiz.

Hükümetimiz her tarafı bomba sığınaklarıyla donattığı ve sığınmak için ihtiyacımız olan zamanla ilgili de bilgilendirdiği için de üzgünüm. Hamas’ın vatandaşlarını korumak yerine silah kaçakçılığı yapılabilecek tünelleri tercih ettiği için de üzgünüm, ama ölüm endüstrisinin (bu onların sözleri benim değil, google’dan bakabilirsiniz) hayat kurtarmaktan daha kazançlı olduğu ortaya çıktı.
Hepsinin ötesinde, bu sizin keyfinizi o kadar kaçırıyor ki, dünyanın çeşitli ülkelerinde bu öfkenizi Yahudi topluluklarında, insanlara fiziksel olarak saldırarak, medyada ve çeşitli nefret dolu basın bültenleri altında çıkartıyorsunuz.

Sebep olduğumuz rahatsızlıktan ötürü naçizane özürlerimi kabul ediniz.

Rolene Marks
Modiin
Israil

kaynak:timesofisrael


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: