Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Avrupa » Ahlaksız Bir Dünyada ‘Yahudi Devleti’ Olmak

Ahlaksız Bir Dünyada ‘Yahudi Devleti’ Olmak

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Amerikalı ünlü radyo- televizyon programcısı ve köşe yazarı Dennis Prager ‘ın 15 temmuz tarihinde kaleme aldığı makalenin Türkçe tercümesini sizlere sunuyoruz .

Israel-Crosshairs

“Hamas” ve “İsrail” isimlerini bir kenara bırakıp savaşan iki hayali oluşumun özelliklerine bakalım. Onları “A öğesi” ve “B öğesi” olarak adlandıralım.

A Öğesi:

 • Yaşam sebebinin “B öğesi”ni yok etmek olduğunu açıklar.
 • “B öğesi”nde mümkün olduğu kadar çok sivil ölümüne sebep olmak için en kalabalık yerlere roketler fırlatır.
 • Kendi liderlerini saldırılardan korumak için sivilleri veya toplu halde aileleri canlı kalkan olarak kullanır.
 • Kendi muhaliflerine işkence eder ve öldürür.
 • Konuşma,basın, toplantı,özgürlüklerinin olmaması yanı sıra dini ve siyasi özgürlükleri de yoktur. Tarafsız adalet sistemleri mevcut değildir.
 • Teokratik idareleri vardır.
 • Eşcinsellere baskı uygular.
 • Eğitim sistemleri “B öğesi”ne duyulan şeytanca nefret ile doludur.
 • Freedom House’un 2014 de yayınladığı özgürlük raporuna göre dünya ülkeleriyle karşılaştırıldıklarında 6 olarak kabul edilirler. En kötü değerlendirme yedidir. “A öğesi”özgürlükte 6, sivil haklarda 6, ve siyasi haklarda da 6 olarak değerlendirildi.

B Öğesi

 • “A öğesi”nin var olma hakkını tanır.
 • Hiçbir zaman “A öğesi” ne savaş başlatan taraf olmamıştır.
 • Hiçbir zaman “A öğesi” ndeki sivilleri hedeflememiştir. “A öğesi”nde sivillerin ölümlerine sebep vermemek için kendi askerlerini tehlikeye atmıştır.
 • Siyasi muhalifleri, “A öğesi” taraftarları olsalarda basın, konuşma özgürlüğüne sahip olarak “B öğsei”nde parti kurabilirler ve temsilcileri parlamentoda bulunur.
 • Tamamen tarafsız adalet sistemleri ve basın, toplantı ve din özgürlükleri mevcuttur.
 • Eşcinsellere tüm sivil hakları tanır.
 • “A öğesi”nin menfaatini düşünen ve kollayan insan hakları grupları vardır.
 • “A öğesi” gibi nefret ve düşmanlık körükleyen eğitim sistemi ve yayınları yoktur.
 • Freedom House raporuna göre özgürlükte 1.5 ( 1 en özgür ülkeleri belirtir), sivil haklarda 2 ve siyasi haklarda 1 olarak değerlendirildi.

dennisprager

O halde genelde yeryüzündeki tüm hükümetler hangisini destekler? “A öğesi”

Ve… Birleşmiş Milletler’in, medyanın büyük bir kısmının ve dünya aydınlarının tasası ne? En kalabalık kentlerine fırlatılmış yüzlerce rokete rağmen “A öğesi” nde liderlerin aralarına saklandığı sivilleri öldürmesi!
İsrail,”B öğesi” ile Hamas, “A öğesi” arasındaki ahlaki uçurum Nazi Almanyası ile müteffikleri arasındaki fark gibi. Günümüzde Nazi karşılaştırmasının en doğru olduğu örneklerden biridir.
Hür ve özgür Batı Avrupa ülkeleri kendileri için konuşma, toplantı ve basın özgürlüğü çok önem taşırken, İsrail’in düşmanlarında bu özgürlüklerin olmaması Orta Doğu sorununu çözümlemede hiçbir anlam taşımıyor.

Medya da hiçbir etik kurala uymuyor. Ölen Gazzelilerle ilgilenirlerken İsrail kayıplarının az olmasını konu ediyorlar. Aynı şekilde İkinci Dünya Savaşı’nda batı medyası Alman hastahanelerinde ve apartmanlardaki sivil ölü sayısını ölen İngliz sayısıyla karşılaştırmışlardı.

O halde neden? Neden,özgür, ve demokratik İsrail,bütün Yahudi ırkını yok etmek için çalışan İslamist Gazze rejimi karşısında destek görmüyor?

Tarihte özgür bir devletin bir polis devletiyle savaştığı ve özgür devletin saldıran tarafla bir tutulduğu görülmüş müdür? Geçtiğimiz hafta New York Times her ikisini eşit addederek” her iki taraf birbirlerini kişiliksizleştirdiği bir havada” diye yazdı.

Bu durumun sebeblerinden bazıları:

 1. Batı yolunu şaşırdı. Avrupa Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra değerlerini kaybetti. Amerikan solu ki medyanın büyük kısmını yönetir, kendine özgü değerlerini Vietnam Savaşı’ndan sonra kaybetti.
 2. Günümüzde İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan ve 50 İslam Devleti ile onların müteffikleri tarafından kontrol edilen Birleşmiş Milletler vardır. Ayrıca Güvenlik Konseyi’nde Rusya ve Çin daimi üye olarak yer almaktadır.
 3. Amerikan Başkanı savaş sonrası solcu etiğin sonucudur. Solcu iktidarlarda en iyi durumda İsrail popüler değil, ve en kötü halde ise nefret edilmektedir. Bugün İsrail’in en iyi dostu muhafazakar hükümeti olan Kanada’dır.
 4.  Dünya medyası haberlerde hiç durmadan yaralı veya hayatını kaybeden Gazzelileri gösteriyor. Diğer tarafta toplu ölümleri hedefleyen roketlere maruz kalan İsrail teknolojisi ve aldığı önlemlerle kayıplarını en alt seviyede tutmayı başarmıştır.
 5.  İsrail Yahudi Devleti’dir.

İsrail’i düşmanlarıyla bir tutma veya hainlerle eşit saymak için başka geçerli sebep varsa, onları dinlemem gerek.

 

 

kaynak: townhall.com

 


1 Comment

 1. Yusuf karataş says:

  Merhaba ben yusuf, üniversite öğrenciyim. Yazı çok hoşuma gitti özellikle ahlaksız bir dünyada Yahudi devleti olmak sözü çok anlamlı. Dünya’nın neresinde görülmüştür ki bir ülkenin başkentine bomba atılacak ve o devlet sessiz kalacak. Elbette öncelikle bir insan olarak her insan ölümü bana üzüntü vermektedir. Ama Yahudi halkının endişelerini de anlamak gerek yüzyıllardır sahip olduğunuz topraklardan devamlı atılmak istendiniz. Bu kabul edilecek bir şey değildir. Evet hükümetiniz ya da diğer ülkelerde ki hükümetler yanlış yapabilir. Fakat halkların bundan bir sorumluluğu olamaz. Bu nedenle Yahudi halkının endişelerini anlayıp insanları canlı kalkan olarak kullananları da iyi bilinmesi kanaatindeyim. İyi günler,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: