Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Filistin » İsrail, Hamas ve Ateşkes

İsrail, Hamas ve Ateşkes

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Aşağıda tercümesini sunduğumuz makale 15 temmuz 2014 tarihinde Washington Post gazetesinde yayımlanmış olup, William Booth tarafından kaleme alınmıştır.

 

İsrail ateşkese uyarken, Hamas oralı olmadı

GAZZE- Kısa, tek taraflı bir sükunet oldu.

Salı günü İsrail’in ateşkes şartlarını kabul ettikten sonra beklemeye geçmesi ve operasyonlarına altı saat ara vermesi, çatışmaların bitmesinin yakın olduğuna dair Gazze halkını umutlandırmaya yetti.

Gazze’deki ailesinin evini kontrole giden emekli polis memuru Hassan Abu Ali’ye göre bu süre ancak “kedisini beslemek için” yeterliydi.bayraklar

Mısır’ın arabulucu olduğu ateşkes önerisini kabul eden İsrail, bir haftadan beri aralıksız süren operasyonlarına salı günü saat dokuzda son vermeye karar verdi.

Bunun üzerine Gazze’deki geçici sığınaklar boşalmaya başladı. Onbinlerce kişi Gazze’nin kuzeyini terkedip evlerine döndüler.

Fakat Hamas ateşkesi kabul etmedi. İsrail operasyonlarını durdurduğu sıralarda İslami organizasyonun askeri kanadı İsrail’e havan topu ve füze yollamaya devam etti. Abu Ali evini ziyaret ettiği saatlerde, Hamas füzelerinin gökyüzünde yankılandığını gördü.

Hamas’ın meydan okuduğu açıktı ama ateşkesi destekleyen Filistinliler kendilerini haykırırken buldular.

Gazze’deki Shifa Hastanesi’ndeki kalabalık Ramallah-Batı Şeria’da kurulan “birlik hükümetinin” parçalanmasından sorumlu tuttukları Filistin Sağlık Bakanı’na ayakkabı ve yumurta fırlattılar. Bakan, Hamas liderlerinin ofisi konumundaki hastaneye gidemeden geri dönmek zorunda kaldı.

Yolun karşısındaki caminin hoparlörden protestocular, sözde ateşkes önerisini desteklekleyen Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve hükümet hakkında “hainler” ve “işbirlikçileri” anonsları yaptılar.

İsrail, Gazze’den gün içersinde 140’dan fazla füze ve havan topunun atıldığını belirtti.Bu saldırılar İsrail’de ilk can kaybına neden oldu. İsrail askerlerine yiyecek getiren bir gönüllüye Erez geçiş noktası yakınlarında havan mermisi isabet etmesi sonucunda hayatını kaybetti.

Hamasın ateşkesi kabul etmesini ve saldırılarını durdurmasını Öğleden sonraya kadar bekleyen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, saldırıların durmaması sonucu Hamas’a karşı yürütülen hava operasyonlarına devam emrini verdi.

İlk hedeflerden biri 44 yaşındaki terzi Suhail Al-Husari’ye ait olan evdi. Al-Husari, Gazze şehrindeki enkaz önünde durarak “Tüm hayatımı bu evi yapabilmek için harcadım” dedi.

the iron dome missilles

Husari ve ailesinin zarar görmemesi için, İsrail operasyona başlamadan önce yetkilileri tarafından telefon ile aranıp, uyarı için çatıya iki tane patlayıcı olmayan bomba atıldı. Bina boşaltıldı ve bu sayede hiç yaralanan olmadı.

Gece yarısından önce, İsrail askerlerinin telefon ile tekrar arayarak Gazze’nin kuzeyindeki ve güneyinde yer alan diğer iki mahallenin konut sakinlerini kaçmaları için uyardığı rapor edildi.Geçtiğimiz hafta, İsrail’e gönderilen füzelere fırlatma rampası olduğundan dolayı özellikle Gazze’nin kuzeyindeki tarım alanları, kum tepeleri ve Erez bölgesi son derece tehlikeli bir bölge haline gelmişti.

Gazze ile Mısır Refah arasındaki sınır kapısı kapalı ve İsrail’e geçişler oldukça sınırlı durumda. Sınır zaten çoğunlukla kapalı durumda bulunuyordu. Hamas hükümeti salı günü, Erez’deki geçişleri kendi tarafından kapattı ve sadece Gazze’den İsrail’e geçişlere izin veriyor.Bu yüzden de şimdilik hiç kimse, Erez’den İsrail’e tedavi için gitmesi gereken hastalar da dahil, Gazze’ye ne giriş yapabiliyor ne de çıkabiliyor.

kaynak:washingtonpost


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 388 other followers

%d bloggers like this: