Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » Benjamin Netanyahu » İsrail’de Bugün Yaşanan Gelişmeler (Dakika Dakika)

İsrail’de Bugün Yaşanan Gelişmeler (Dakika Dakika)

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


15 temmuz Salı günü Sabah saatlerinde İsrail’in güneyi ve kuzeyine füzeler gönderilmeye devam edilirken, İsrail kabinesi, Mısır’ın ateşkes teklifine olumlu yaklaştığını duyurdu; Hamas ise teklifi “kabul edilemez” olarak nitelendirdi. Netanyahu da operasyonların genişleyebileceğini belirtti.

Bu sabahı İsrail kabinesi, yedi gündür devam eden çatışmaları biterecek olan Mısır’ın sunduğu ataşkes anlaşmasını kabul ettiğini duyurdu. Hamas ise öneriye hızlı bir red cevabı verdi ve İsrail’e roket yollamaya devam etti.

Yedi gündür devam eden çatışmaların başından beri ilk defa pazartesi akşamı, İsrail’in Eilat şehrine iki füze isabet etti ve 4 kişi yaralandı.

Bu yoğun günde yaşanan gelişmeleri dakika dakika timesofisrael sitesinin canlı blogu aracılığıyla sizlere sunuyoruz.

09:01
İsrail ateşkes teklifini kabul etti
Başbakanlık ofisinin yapılan açıklamaya göre Mısır’ın sunduğu ateşkes teklifini kabul etti.

09:14
Ateşkes kararına rağmen İsrail Savunma Kuvvetleri’nden bir üst düzey yetkilini yaptığı açıklamaya göre ateşkes kararına rağmen halkın hala alarm halinde kalmalarını söyledi.
Hamas askeri kanadı bu teklifi geri çevirdi.Hamas yetkilileri bu konuda bir açıklama yapmadı henüz.

09:19 Kerry Mısır gezisini iptal etti
Ynet haber sitesine göre ABD Dış İşleri Bakanı John Kerry taraflar arasında ateşkes sağlamak için görüşmek için salı sabahı Kahire’ye bir gezi düzenleyecekti ama iptal etti.
Habere göre, Viyana’dan ABD’ye geri dönüyor.

09:29
İsrail füze saldırılarına ‘güçlü’ cevap verir
Kudüs’teki diplomatik kaynaklar ; İsrail’in ateşkesi tek taraflı kabul etmesine rağmen Gazze’den gelen füze saldırılarına devam etmesi halinde kendilerinin de misilleme yapma hakkı olduğunu söyledi.
“Eğer Hamas füze göndermeye devam ederse İsrail’in çok’güçlü bir cevap verecektir.”

12:16
netanyahu Interview
Basın toplantısı düzenleyen Başbakan Netanyahu, Mısır’ın teklifini Gazze Şeridi’nin silahlardan diplomatik yollarla arındırılması için kabul ettiklerini söyledi. İsrail başbakanı, “Ama Hamas ateşkes teklifini kabul etmezse, sükuneti sağlamak hedefiyle askeri operasyonların genişletilmesi için gereken tüm uluslararası meşruiyete sahip olacağız.” dedi.

13:52
shimon peres toni blair
Kudüs’deki başkanlık konutunda İsrail ve Hamas arasında ateşkes çağrısı ve arabuluculuk girişimine Cumhurbaşkanı Peres ve Ortadoğu Dörtlüsü lideri ve eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’den destek geldi.
Filistin halkına yönelik yaptığı konuşmada Peres “ Filistinliler düşmanımız değil, Gazze’dekiler düşmanımız değil. Biz aynı amacı paylaşıyoruz, terörü sonlandırmak ve tüm siviller için huzuru ve güvenliği sağlamak. Her iki ülke ve halkı için kalıcı tek yol çözüm yolu barış görüşmelerine geri dönmektir.
Gazze halkı için birkaç şey söylemek istiyorum. Bu son altı yılda yaşanan üçüncü gerginlik oldu. Her seferde acı çekip, bedel ödeyen masum siviller oldu. Roketler ve terör sizleri ulusal hedeflerinize yaklaştıramaz. Filistin halkı terörizme teslim olmayacaktır. Gazze’deki çocuklar dünyanın her yerindeki çocuklarla aynı güven ve özgürlük imkanlarına sahip olmayı hakediyorlar. Ama Hamas onları rehin tutmaya devam ediyor. Onlar, yaşamları boyunca ölümü arayacaklar.
Eski İngiltere Başbakanı’na hitaben, Peres: “Sn. Blair’e katılımı ve desteği için teşekkür etmek istiyorum. O, savaşta barış için mücadele edenlerden. Cesareti ve özverisi için teşekkür ederim.

14:02 İki füze Demir Kubbe tarafında imha edildi
Hamas ve diğer terörist gruplar İsrail’in başlıca kentlerine füze yolladı .Füzeler Demir Kubbe tarafından imha edildi.

14:18 Hamas yetkililerin ateşkesi tartıştığı söyleniyor
Reuters, Hamas yetkililerinin Gazze’deki çatışmaları bitirecek olan Mısır’ın önerdiği ateşkesin koşullarını hala tartıştığını bildirdi.
Kahire’de bulunan üst düzey Hamas yetkilisi Moussa Abu Marzouk, facebook sayfasında “Mısır’ın teklifini hala istişare ediyoruz ve resmi bir adımımız olmamıştır.” yazdı.

14:35 İtalya Dışişleri Bakanı, Aşdod -Ramallah’ı ziyareti
İtalya Dışişleri Bakanı Federica Mogherini, bugün Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşecek ve barış konusunda telkinlerde bulunacak.
Mogherini’nin yarın Başbakan Netanyahu ve Cumhurbaşkanı Peres ile görüşmesi bekleniyor.
14:11 Abbas çarşamba günü Kahire’yi ziyaret edecek
Channel 2’ye göre Filistin Devlet Başkanı Abbas Mısır’ın ateşkes önerisini değerlendirmek için çarşamba günü Kahire’ye gidecek.

Dakika dakika Gelişmelerin devamını http://www.timesofisrael.com/ceasefire-proposed-after-a-week-of-israel-hamas-conflict/ sitesinden okuyabilirsiniz.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: