Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » AB » İsrail, Avrupa Birliği Horizon 2020 Programına katıldı

İsrail, Avrupa Birliği Horizon 2020 Programına katıldı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


8 Haziran 2014 Pazar günü Başbakan Binyamin Netanyahu ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Brasso, İsrail’in Horizon 2020-AB Araştırma ve İnovasyon Programı’na katılışının imza töreninde bir araya geldiler. AB ve İsrail adına, AB İsrail Büyükelçisi Lars Faaborg-Andersen ve İsrail Bilim, Teknoloji ve Uzay Bakanı Yaakov Peri anlaşmaya imza attılar.
horizon 2020

Horizon 2020, bilimsel ve endüstriyel işbirliği alanında dünyanın en büyük programları arasında yer alıyor. Bu program çerçevesinde İsrail; bilim, ekonomi ve diğer bakanlıkların bütçelerinden yıllık yaklaşık 140 milyon Euro ayıracak. AB planlarına daha önce yapılan yatırımların, İsrail yatırım planındakilere yaklaşık %60 getirisi olduğu kanıtladı. İsrail yedi plana 535 milyon Euro yatırmış, 579.5 milyon Euro üniversitedeki bilim adamlarına olmak üzere, İsrail kurumları 840 milyon Euro teşvik almıştı. Geçtiğimiz sene sonunda biten plana, endüstriel kuruluşlar ve akademilerden 2,124 İsrailli bilim adamının 1,197 proje ile katıldığı onaylandı.
İmzalanan bu anlaşmaya göre İsrail, planda tam üyelik statüsünde olacak. İsrailli bilim adamları tarafından şu ana kadar 500 kadar proje sunuldu. Teklifler Eylül 2004’e kadar değerlendirilecek ve bağış anlaşmaları bu yılın sonunda imzalanacak.
Daha fazla bilgiye ISERD – The Israeli R&D Directorate for the European Research Area (ERA) web sitesinden İngilizce ve İbranice olarak ulaşabilirsiniz.

kaynak:mfa.gov.il


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: