Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailֲֲ ve Çin’den nanoteknoloji ortaklığı

İsrailֲֲ ve Çin’den nanoteknoloji ortaklığı

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


israel chinaİsrail ve Çin’in en iyi üniversiteleri ararsında 300 milyon dolarlık bir nanoteknoloji araştırma merkezi kurulması için imzalar atıldı.

Başbakan Netanyahu; İsrail ve Çin arasındaki bu gelişmelerin iki ülkenin de yararına olduğunu ve bu işbirliğinden çok memnun olduklarını söyledi.

Başbakan Netanyahu bu ve bunun gibi anlaşmalar sayesinde Çin’le daha sıkı ilişkilere sahip olduklarını söyledi.Çin’in güçlü bir çekim merkezi olduğunu ve onunla işbirliği yapmanın iki tarafın da yararına olduğunu söyulesi.

2013 yılının Mayıs ayında Pekin’i ziyaret eden Netanayahu yaptığı konuşmada;Hi-tech,teknoloji,innovasyon ve startup girişimlerinde İsrail-Çin etkileşiminin sürmesini istediğini belirttiğini, bugün de bunun gerçekleştiğinin ve iki ülke arasında sıkı bağların oluştuğunu görmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi.

“Bugün İsrail ve Çin ilişkilerinin gelişmesini kutluyoruz. Tam bir sene önce Çin’i ziyaret edip, Devlet Başkanı Xi Jinping ve Başbakan Li Keqiang tarafından çok iyi bir şekilde karşılanmıştım.O günden bu yana ikili ilişkilerimiz gerek ticari gerek insani çok gelişti.”

Geçtiğimiz sene Başbakan Netanyahu Çin'e resmi ziyarette bulunmuştu

Geçtiğimiz sene Başbakan Netanyahu Çin’e resmi ziyarette bulunmuştu


Geçtiğimiz hafta Çin Başbakan Yardımcısı Liu Yandong’u ağırlayan Başbakan Netanyahu, “Çin zaten İsrail’in Asya’daki en büyük ticari partneriydi fakat bu güzel gelişmelerin umut dolu bir geleceğin habercisi oldu.” dedi.

Liu’nun İsrail’i ziyareti boyunca onunla birlikte 400 Çinli işadamı ,hükümet yetkilileri de hazır bulunup ve bir çok konferanslara ve zirveler katılıp iş anlaşmalarına imza attılar.

Tel Aviv Üniversitesi ve Pekin Tsinhua Üniversitesi XIN Araştırma Merkezi kurmak için 300 milyon dolar yatırdılar ve ortaklık anlaşması imzaladılar.Bu merkezde bioteknoloji , su ve çevre teknolojileri güneş enerjisi ile ilgili araştırmalar yapılması planlanıyor.

Geçtiğimiz yıl Hayfa’da bulunan Technion üniversitesi ve Guangdong’da bulunan Shantou Üniversiteleri arasında 150 milyon dolarlık daha küçük ölçekli bir araştırma anlaşması imzalanmıştı.

Öte yandan, Çinli gıda üreticisi Bright Food ile İsrailli süt devi Tnuva arasında yapılan ön anlaşmaya göre, satışta ilk olarak şirketin yüzde 56 hissesini 150 milyon dolara devredilecek.

Merkez İstatik Bürosu verilerine göre; İsrail ve Çin arasındaki ticaret hacmi yılında 2010’da 6,7 milyar dolar iken,2013 yılında 8.4 milyar ulaşmıştı.

kaynak:timesofisrael


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: