Türkiye'deki İsrail Temsilcilikleri Resmi Blogu

Home » 118 İsrail » İsrailli firma Kanseri %90 önleyen aşı üretti

İsrailli firma Kanseri %90 önleyen aşı üretti

Categories

Arşıv

Twitter

Error: Twitter did not respond. Please wait a few minutes and refresh this page.


Tel Aviv yakınlarında Ness Ziona’da yer alan bioteknik şirketi Vaxil BioTherapeutics, nükseden kanser vakalarını %90 oranında engelleyen aşı üretmeyi başardı.vaccine

Vaxil, 2006 yılında Dr. Lior Carmon tarafından kuruldu ve üretilen aşının Kudüs’teki Hadassah Üniversitesi Tıp Merkezi’nde klinik çalışmalara başlandı.
2017 yılının başlarında piyasaya çıkacak olan aşının, düzenli kullanılımı ile sadece kanser tedavisine değil, kanserin tekrarlamasını da önlemesi hedefleniyor.
Aşı ‘multiple myeloma’ tip kan kanserine karşı kullanılmaya başlandı. Eğer aşı istenilen etkiyi gösterirse VaxHit; prostat, göğüs kanseri, solid tümorler (dayanıklı, kistik olmayan) ya da solid olmayan tümörler gibi bilinen tüm kanserlerlerde %90 uygulanabilir.

Şirketin CEO’su Julian Fevy “Kanserde, vücut bir şeylerin yolunda olmadığını farkediyor. Ancak bağışıklık sistemi enfeksiyon ya da virüslere yaptığı savaşı yapamıyor, kanser tümorüne karşı nasıl bir savunma yapacağını bilemiyor. Bunun sebebi kanser hücelerinin vücudumuzun bozulmuş kendi hücreleri diyor.”

“Bütün bunlar birleştiğinde kanser hastası, hastalık ve tedavi nedeni ile bastırılmış bir bağışıklık sistemine sahip oluyor. Püf noktası ise pasif haldeki immün sistemi tehdide karşı harekete geçirmek.”

Geleneksel aşılar vucudun bağışıklı sistemini kuvvetlendiriyor dışarıdan gelen bakteri, virüs gibi saldırılara karşı koruyor . Vaxil gibi Terapötik aşılar geliştirildikten sonra hastalara uygulanmaya başlandı.

Yeni aşı, bağışıklık sistemini harekete geçirip, kanser hücrelerinde bulunan MUC1 molekülünün bulup yok etmeleri için T-hücrelerini eğitiyor. Solid tümörlerin %90’dan fazlası tıpkı solid olmayan lenfoma, lösemi ve çoklu myelom gibi MUC1 molekülü taşıyor.

Vaxil’in CEO’su Julian Levy “İleri evredeki kanserlerde büyük tümörlerden kurtulmak için hala kemoterapi ya da ameliyat gerekmekte fakat tümörün boyutları küçültülebilirse vücudun daha sonra onunla savaşması daha kolay olacak. Tümörlerin tekrarlamaması için ImMucin, uzun vadeli bir yaklaşım olarak görülmektedir.” diyor.

Verilere göre, 2014 yılında kanser aşılarının piyasa değerinin 4-5 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

kaynak: ynetnews


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.

Join 387 other followers

%d bloggers like this: